ممنوعیتهای خودسرانه روی صادرات برخی کالاها گمرک پاسخ داد

اخبار ایران و جهان 20 آبان 1391 91 بازدید

گمرک ایران در حالی متهم به اعمال ممنوعیتهای خودسرانه روی صادرات برخی کالاها شده است که مسوولان این نهاد کلی بودن مصوبه هیئت وزیران را درباره کالاهای صادرات ممنوع دلیل اصلی بروز برخی اشتباهات و تفسیرهای مختلف می‌دانند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، چندی پیش سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان براساس آنالیز قیمتی که انجام داد صادرات 52 قلم کالا را ممنوع اعلام کرد و بخش‌نامه مربوط به این ممنوعیت برای اجرا به گمرک ایران ابلاغ شد.

اما در حالی مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت از وقوع برخی تغییرات در فهرست اقلام ممنوعه صادراتی خبر داده‌اند که در همین حال گمرک ایران متهم شده صادرات برخی کالا به جز اقلام 52 گانه را به دلیل مشابهت تعرفه‌ای ممنوع کرده است.

محسن صالحی‌نیا، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تایید اقدام گمرک ایران در ممنوعیت خودسرانه صادرات برخی کالاها ابراز امیدواری کرده‌ که این فرایند هرچه زودتر اصلاح شود.

محمد بیاتیان، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم اذعان کرده که گمرک ایران در مورد ممنوع کردن صادرات برخی کالاها به صورت سلیقه‌ای عمل کرده است.

این در حالی است که محمدرضا نادری، معاون گمرک ایران دلیل بروز اشتباه در ممنوعیتهای صادراتی را کلی بودن مصوبه هیئت وزیران دانسته و می‌گوید‌: ما پیشنهاد کردیم به منظور شفاف‌سازی و اجتناب از تفسیرهای سلیقه‌ای تعرفه کالاهای صادراتی به صورت ریز به گمرک اعلام شود که این کار هنوز انجام نشده است.

در همین حال مهدی غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در تازه‌ترین اظهارات خود اعلام کرد که در اجرای ممنوعیت صادرات 52 قلم کالا گمرک دچار یک اشتباه کوچک شد که این اشتباه برطرف شده است. در همین حال پیش‌بینی می‌شود با توجه به توقف ثبت سفارش کالاهای دو گروه 9 و10 طی ماههای آینده باید شاهد ممنوعیت واردات اقلام دیگری نیز بود.

 منبع : سایت اتاق تهران

Administrator

Administrator