ملاقات نماینده اتاق ایران و امارات با مقامات ارشد اتاق ابوظبی

اخبار داخلی 28 اسفند 1392 163 بازدید

در راستای گسترش روابط تجاری میان بخش خصوصی جمهوری اسلامی ایران و کشور امارات عربی متحده جناب آقای رضا پدیدار عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی ایران و امارات با مقامات اتاق بازرگانی امارات – ابوظبی دیدار و گفتگو کردند که نتایج ارزنده ای در بر داشت .

گزارش جناب آقای پدیدار از این نشست که به هیات مدیره اتاق ارائه شد جهت اطلاع اعضاء تقدیم       می گردد :

—————————————————————————————————————————-

به نام خدا

                                                                                             

 

 جناب آقاي مهندس مسعود دانشمند

رئيس محترم هيئت مديره اتاق بازرگاني ايران و امارات

 

موضوع : نشست مشترك با مقامات اتاق بازرگاني ابوظبي (  ABU DHABI CHAMBER)

 

      احتراما” ،  در اجراي ماموريت محوله و حسب هماهنگي هاي اوليه در جهت فراهم آوردن امكان ملاقات با مقامات اتاق بازرگاني ابوظبي ، بدينوسيله و با كمال افتخار باستحضار ميرساند كه اين مهم پس از كسب نظر مساعد مسئولان ذيربط در تاريخ پنجشنبه اول اسفند ماه 1392 مصادف با 20/ Feb/2014 از طريق افراد مشروحه زير از ساعت 10:00 الی 12:15 و با رعایت تشریفات کامل صورت پذيرفت كه اسامی مقامات به همراه سمت ایشان  و چکیده مطالب مطروحه بشرح زير تقديم مي گردد  :

 

1- Mr. Abdulla M. Al Hameli

Head Member Ship Procedures & Representative Office Section

 

2- Mr. Yasser Abbas Kamaly

Executive Administration Director General Office

 

3- Mr. Rashed Tarish Al Qubaisi

Acting Executive Director of Communication & Business Center

 

4- Mr. Mohamed H. Al Muhairi

Director General ABU DHABI CHAMBER

 ———————————————————————————————————————————

 

Abu Dhabi Chamber of Commerce

Department of Economic Development

Thursday 20th /Feb./2014

 

 

ابتدا درباره تاریخچه اتاق بازرگانی ایران و امارات عربی متحده ، فعالیت ها ، اعضاء و تیم مدیریتی و اهداف آن توضیحاتی توسط اینجانب ارائه شد .  

 

1.      ايران يك كشور بزرگ اسلامي است و براي ما از درجه اهميت بسيار بالايي برخوردار است چون بزرگترين تجارت را براي سالهاي متمادي با ایران داشته ايم که در طول اين مدت طولاني اثرات اقتصادي ارزشمندي را براي ما در بر داشته  است .

 

2.      با توجه به توضيحات داده شده آمادگي كامل داريم كه بصورت كاملا” جدي و قوي روابط تجاري خود را دنبال كنيم و براي آن هدف گذاري نمايم. در اين زمينه منتظر پيشهادهاي ايران در جهت فعال كردن شركت هاي بخش خصوصي با ابوظبي در توسعه تجارت و بازرگاني هستيم .

 

3.     با توجه به اينكه ايران به لحاظ قدمت تجاري خود با اروپا  و غرب بطور كلي و نيز كشورهاي عربي منطقه و همچنين ساير كشورهاي بزرگ تجاري طرف همكــــاري ما ،‌ لذا مي تواند بستر خوبي براي ايجاد روابط تجاري و همكاريهاي اقتصادي متقابل باشد . يعني از قابليت هاي خود در ارتباط با ساير كشورهاي دنيا بهره بگيريم .

 

4.       ما با دولت كاري نداريم و اتاق بازرگاني ابوظبي كاملا” از دولت مستقل می باشد ، تاکید می کنم  كه ما به هیچ وجه اهداف سیاسی نداشته واهداف بزرگ اقتصادي را دنبال می نمائیم .

 

5.     در دوران تحريم اقتصادي ايران كه بحمد اله در شرف پايان است ما به بازرگانان ايراني كمك هاي بسياري كرديم كه از آن جمله مي توانم در مورد ارسال كالاهاي وارداتي از غرب به  ايران و تلاش هاي زيادي که انجام شد و ما مانع ارسال كالاها نشديم .، نام برد  

 

6.       تا آنجائيكه سوابق نشان مي دهد مدت 23 سال است كه ابوظبي با ايران كار مي كند و در بررسي سوابق موجود مشكل خاصي وجود نداشته است كه موجب گردد پرونده به اتاق بازرگاني ابوظبي و يا طرف مقابل ما در ايران ارجاع گردد . اين نشان دهنده حسن نيت طرفين در همكاري متقابل بوده است .

 

7.     ايران و ابوظبي با هم اشتراك مساعي و كار دارند و اين اشتراكات كه بيشتر مربوط به تعامل بازرگاني و اقتصادي است  که مي بايد توسعه يابد . يكي از اين بسترهاي موجود قوانين و مقررات مشترك است كه       مي تواند براي تجار هر دو كشور يكسان سازي شود .

 

8.      ابوظبي در طي هر سال نمايشگاههاي متعددي را در زمينه هاي مختلف برگزار مي كند و ما بسيار علاقه مند هستيم كه بزرگترين نمايشگاه منطقه را في مابين  ايران و كشورهاي جنوب خليج فارس را در ابوظبي برگزار كنيم . يعني اتاق بازرگاني ابوظبي مي تواند كه هماهنگ كننده و مسئول برگزاري نمايشگاه شود . اين نمايشگاه مي تواند در ابعاد تخصصي نيز برگزار شود . زمينه هاي هر كدام كه در اولويت باشد مي توانيم با هم مذاكره كنيم و در اسرع وقت بعنوان نماينده ايران در منطقه نمايشگاه را برگزار كنيم .

 

9.     ليست نمايشگاههاي سال 2014  كه در ابوظبي برگزار مي شود را تقديم مي كنيم و از شما مي خواهيم كه به نحو خوبي در مطبوعات و رسانه هاي ايران انعكاس يابد تا اولين گامهاي همكاري را در توسعه فعاليت هاي اقتصادي بين تجار ايران و ابوظبي برداشته شود .

 

10.     توجه داشته باشيد كه منطـــقه بــــازار ابوظبي يك منطقه كـــاملا” آزاد اقتصـــادي است . ( Free Market)  و در حال حاضر بيش از 52 كشور بزرگ دنيا در اين منطقه به تجارت آزاد خود مشغول هستند و تاكنون مشكل حاد و يا خاصي وجود نداشته است .

 

11.   اتاق بازرگاني ابوظبي آماده همكاري با تجار معرفي شده اتاق بازرگاني ايران و امارات هستند تا از اين طريق بتوانيم تسهيلات لازم كاري را در ابوظبي در ا ختيار بازرگانان و تجاري كه رسما” معرفي شده اند قرار بدهيم .  ضرورت دارد قبل از عزيمت هماهنگي هاي لازم با اتاق بازرگاني ابوظبي صورت پذيرد .

 

12.     بدليل نامساعــــد بودن هوا در فصل گرما ، پيشنهاد مي كنيــــم كه تجار ايراني در ماههاي ( June / July / August / September ) فعاليت هاي كمتري را داشته باشند تا بتوانند بيشترين بهره از امكانات و تسهيلات كاري را از ما داشته باشند. اين بدان معنا نيست كه در اين چهار ماه تعطيل هستيم . اما با توجه به شدت گرما كه عمدتا” بيش از 50  درجه سانتيگراد است ممكن است افراد را از انجام كار در اين منطقه بازدارد

 

13.      منابع مالي در منطقه ابوظبي بسيار زياد است و آماده ايم در چارچوب مقررات بين  المللي و منطقه اي و نيز ضوابط امور بانكي نسبت به اعطاء اعتبار و تسهيلات مالي براي تجار معرفي شده از سوي اتاق بازرگاني ايران و  امارات اقدام نماييم . توجه داشته باشيد كه بانك  عامل مشتري ايراني مي بايد مقـررات و ضوابط بانكداري بين الملل را مورد توجه و عمل قرار دهد .

 

14.      فرودگاه در حال ساخت منطقه ابوظبي بزرگترين فرودگاه امارات متحده عربي خواهد بود و اميدواريم كه تا سه سال آينده به بهره برداري كامل برسد . اين فرودگاه مجهز به آخرين تكنولوژي هاي روز دنيا است و مي تواند در ابعاد تجاري خدمات بزرگي را به دنيا عرضه كند .

 

15.     بورس ابوظبي جزء ده بورس موفق جهان در سال 2013 بوده و در حال حاضر نيز يكي از بورس هاي فعال است كه رقابت تنگاتنگ با بورس قطر دارد. ارزش بورس ابوظبي با ورود منابع مالي جديد بسيار افزايش يافته و كليه سهام پروژه هاي اقتصادي در تمام زمينه ها عرضه و هر ساله شاهدافزايش منطقي آنهاست.

 

16.    پروژه هاي ساختماني و توسعه اي در منطقه ابوظبي بصورت مشاركتي است كه بيشترين سهم را در امارات متحده عربي دارد و تجار ايراني مي توانند در اين مشاركت ها حضور فعال داشته باشند .

 

17.     رشد اقتصادي ابوظبي با ضريب 7% بوده كه مربوط به سال 2013 است و با هدف گذاري در سال 2014  اين ضريب به حداقل 7.5% خواهد رسيد . رئوس برنامه هاي توسعه اي اقتصادي ابوظبي در اتاق بازرگاني موجود است .

 

18.     با توجه به برنامه هاي اقتصادي پيش رو ضريب تورم معادل 1.6% تا 1.8% براي سال 2014 در نظر گرفته شده كه بيشتر به لحاظ ضريب رشد اقتصادي در اين سال است . اين ضريب در سال 2013 براساس آمارهاي موجود كمتر از 1.5%  بوده است .

 

19.    منطقه ابوظبي براي سال 2014 تا 2016 يعني مدت 3  سال جمعا” معادل 80  ميليارد دلار سرمايه گذاري دارد كه تجار و بازرگانان ايرانــــي مي تواند با ملاحظه ليـــست اين سرمايه گذاري ها در هر كدام كه تمايل دارند و تاكنون كامل نشده است مشاركت كنند . علاوه بر آن ابوظبي داراي يك برنامه بلند مدت توسعه اقتصادي از 2016 تا 2030 است كه براي يك دوره زماني 15  ساله ديده شده و قصد دارد كه بزرگترين مركز تجاري و اقتصادي در اين منطقه باشد .

 

پس از پايان مطالب خوب و  ارزشمند ايشان كه از روحيه كاملا” مثبت انديشي در برابر  ايران و تجار ايراني برخوردار بود اينجانب به نمايندگي از سوي اتاق بازرگاني ايران و امارات از حسن نظر و توجه خاص ايشان نسبت به كشور ايران تشكر و قدرداني نمودم و در پايان از ايشان درخواست کردم كه دليل اصلي فراهم آوري زمينه همكاري و مشاركت با ايـــران و نگاه مثبت انديـشي را بيان نمايند كه ايشان با يك عبــــارت ساده اظهار داشتند  اينها هــمه به خاطر اين است كه :

 

ايـران همسايـه خوب مـاست

 

در پايان از توجه و ميهمان نوازي Mr. Rashed Al Qubaisi رئيس مركز توسعه ارتباطات تجاري اتاق بازرگاني ابوظبي تشكر و قدرداني نموده و آرزو نمودم كه اين نشست سرمنشاء خوبي براي تجار و بازرگاني ايران و ابوظبي باشد.

 

 با احترام

رضا پـــديـدار – عضـــو هيئــت مديــره

 

Administrator

Administrator