معاون وزیر صنعت: اولویت دهم از این ماه ارز مبادله‌ای می‌گیرد/ تبدیل ممنوعیت‌ها به

اخبار ایران و جهان 04 اردیبهشت 1392 119 بازدید

چکیده: رئیس کل سازمان توسعه و تجارت با بیان اینکه ممنوعیت‌ها به محدودیت تبدیل می‌شوند، اظهارداشت: اولویت دهم کالاهای وارداتی نیز از اردیبهشت‌ماه سال جاری ارز مبادله‌ای می‌گیرند.

حمید صافدل، اظهارداشت: به دنبال آن هستیم تا از اردیبهشت‌ماه سال جاری، ممنوعیت‌ها به محدودیت تغییر یافته و کالاهای اولویت دهم نیز ارز مبادله‌ای دریافت کنند.

وی در واکنش به این سوال که از چه تاریخی این اتفاق رخ می‌دهد، گفت: فعلاً در حال بررسی هستیم اما مطمئن باشید از اردیبهشت‌ماه این موضوع را اعلام می‌کنیم.

رئیس کل سازمان توسعه و تجارت در پاسخ به این سوال که محدودیتها به چه شکلی خواهند بود، اظهارداشت: در اعمال محدودیت برای کالاهای اولویت دهم سعی می‌کنیم از اهرم افزایش تعرفه استفاده کنیم.

وی در پاسخ به اینکه تعرفه‌ها تا چه حد افزایش پیدا می‌کند، گفت: با توجه به دقت کارشناسان در تعیین تعرفه‌های گروه دهم در کتاب تعرفه سال 92 به نظر می‌رسد تعرفه کالاهای اولویت دهم در حدود کتاب تعرفه سال 92 باشند.

وی افزود: میانگین تعرفه‌ها در کتاب تعرفه سال 92 بین 13 تا 15 درصد است اما میانگین تعرفه در کالاهای اولویت دهم بالاتر از این است.

حمید صافدل گفت: بین 1700 تا 1800 کالا در اولویت دهم قرار دارند و پس از آزادسازی ممنوعیت آنها همه کالاهای اولویت دهم مثل 9 اولویت دیگر ارز مبادله‌ای دریافت می‌کنند.

بر اساس این گزارش کالاهای لوکس مانند خودروهای بالای 2500 سی‌سی، لوازم آرایشی و …در اولویت آخر واردات برای پرداخت ارز دولتی قرار دارند که با حذف ارز مرجع همان ارز مرکز مبادلات است.

منبع:  خبرگزاری فارس

Administrator

Administrator