معاون فني و امور گمركي گمرك ايران خبر داد افزايش 40 درصدي ورود موقت كالا براي توليد

اخبار ایران و جهان 24 مهر 1391 206 بازدید

حدود 384 ميليون دلار كالا در نيمه اول سال‌جاري به صورت ورود موقت براي پردازش و توليد كالاهاي صادراتي از گمرك ترخيص شد كه اين رقم در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 40 درصد افزايش نشان مي‌دهد.


 
محمدرضا نادري، معاون فني و امور گمركي گمرك ايران با اعلام اين مطلب گفت: ترخيص كالا با روش ورود موقت نقش مؤثري در برطرف كردن مشكل نقدينگي واحدهاي توليدي دارد و باعث تسهيل و توسعه صادرات كشور مي‌شود.
وي افزود: در ترخيص كالاهاي ورود موقت، سعي مي‌كنيم تضمين بيمه‌اي را بپذيريم، مگر واردكننده درخواست ارائه ضمانت‌نامه بانكي بدهد.
نادري با اشاره به مزيت روش ورود موقت نسبت به استرداد حقوق ورودي اظهارداشت: در روش استرداد حقوق ورودي، واردكننده حقوق ورودي را به طور كامل پرداخت مي‌كند و پس از صدور كالا يا محصولات فرآوري شده مي‌تواند درخواست بازپس‌گيري حقوق ورودي را به گمرك ارائه دهد، ولي در روش ورود موقت فرد با استفاده از تضمين بيمه‌اي و يا ضمانت‌نامه بانكي، بدون نياز به پرداخت وجه نقد، كالا را ترخيص مي‌كند و بعد از صادرات كالا، تضمين‌هاي سپرده شده آزاد مي‌شود.
معاون امور فني و گمركي گمرك ايران اظهارداشت: انتخاب روش ترخيص به عهده واردكننده است، اما روش ورود موقت با توجه به تأثيري كه در افزايش نقدينگي فعالان اقتصادي دارد، براي آنها مؤثرتر خواهد بود.
نادري گفت: براي قبول يا رد درخواست ورود موقت، كميته‌هايي در گمرك ايران و 15 گمرك استاني كه موضوع ورود موقت به آنها تفويض گرديده،‌ تصميم‌گيري شده و شيوه‌نامه‌اي در اين خصوص تنظيم و ابلاغ شده است.
وي تأكيد كرد: كميته، نظر مثبتي در ارتباط با استفاده واحدهاي توليدي از روش ورود موقت دارد و در اغلب موارد با درخواست آنها موافقت مي‌كند.

منبع: گمرک جمهوری اسلامی

Administrator

Administrator