معاون سازمان توسعه تجارت در گفت‌وگوبا ایسنا: واردات کالا در حال انجام است/فقط برخی

اخبار ایران و جهان 29 آبان 1391 107 بازدید

معاون کل سازمان توسعه تجارت تاکید کرد که محدودیت برای واردات برخی کالاها فقط در حوزه ثبت سفارش رخ داده تا تکلیف نهایی در این زمینه مشخص شود.

کیومرث فتح الله کرمانشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اعلام این‌که هنوز تصمیم نهایی درباره ممنوعیت واردات کالاها اتخاذ نشده است گفت: آنچه رخ داد فقط ممنوعیت ثبت سفارش بود و سازمان توسعه تجارت نیز در این زمینه مجری است.

او با اشاره به این‌که تصمیم دولت حمایت از کالاهای تولید داخل است، گفت: کالاهایی که نمونه مشابه داخلی ندارند یا تولید داخل آن‌ها کفاف بازار را نمی‌دهد طبق روال قبلی وارد خواهند شد.

معاون کل سازمان توسعه تجارت با اشاره به محدودیت‌های موجود در تامین ارز برای واردات گفت: به هر حال باید این فضا به نوعی مدیریت شود که هم بازار تحت تاثیر شدید قرار نگیرد و هم کشور بتواند با داشته‌های ارزی خود اداره شود.

کرمانشاهی تاکید کرد که فهرست نهایی کالاهای ممنوعه وارداتی پس از دریافت نظر فعالان بازار و تحلیل شرایط تولید داخلی ابلاغ خواهد شد.

به گزارش ایسنا، پس از اعلام فهرست کالاهایی که ثبت سفارش آنها ممنوع است، بسیاری از فعالان اقتصادی با تحلیل محتوای این فهرست در مقابل آن موضع گرفته و خواستار رفع ممنوعیت واردات شدند. این در حالی است که هنوز ممنوعیتی برای واردات صورت نگرفته است.

از سوی دیگر وجود برخی کالاها در این فهرست مانند رایانه، لوازم خانگی و موبایل باعث شد این اشتباه برای طرف‌های ذینفع در حوزه واردات پیش بیاید که واردات این کالاها به طور کلی ممنوع شده و زمزمه افزایش قیمت ها آغاز شد.

با این وجود اعلام‌های اخیر مسوولان دولتی نشان می دهد که هنوز موضوع ممنوعیت واردات به طور کلی اعمال نشده و برای تصمیم گیری نهایی در این باره باید صبر کرد. ظاهرا قرار بر این است کالاهای کم مصرف در داخل که نیاز چندانی به واردات آنها نیست، با محدودیت هایی در واردات مواجه شوند تا بخشی از ارز خروجی از کشور کنترل شود.

منبع : ایسنا

Administrator

Administrator