معاون بازاریابی و تنظیم روابط سازمان توسعه تجارت خبرداد: مارات مهمترین شریک تجارت

اخبار ایران و جهان 27 خرداد 1392 146 بازدید

 چکیده: معاون بازاریابی و تنظیم روابط سازمان توسعه تجارت ایران گفت: صادرات سیمان ایران به عراق همچنان ادامه دارد و سال گذشته۵۶۰ میلیون دلار سیمان به عراق صادر شده است.

رضا توفیقی با بیان اینکه میزان تجارت خارجی ایران و عراق در سال گذشته به شش میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار رسید، افزود: سیمان مهمترین محصول صادراتی ایران به عراق بوده است.

وی در ادامه با بیان اینکه میزان صادرات غیرنفتی ایران در سال گذشته ۹۵ میلیارد دلار بوده است،افزود: در سال گذشته ایران با ۱۶۰ کشور دنیا روابط تجاری داشته و امارات مهمترین شریک تجارت غیرنفتی ایران بوده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه رقم مبادلات تجاری ایران با امارات در سال گذشته به ۱۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسیده ، خاطرنشان کرد از این میزان ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار سهم صادرات امارات به ایران و ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار سهم صادرات ایران به امارات بوده است.
توفیقی با بیان اینکه میزان تجارت خارجی ایران با چین در سال گذشته به ۱۳ میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار رسید افزود: از این میزان ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار سهم صادرات ایران به چین و ۸ میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار سهم واردات ایران از این کشور است.
به گفته وی عمده محصول صادراتی ایران به چین سنگ آهن بوده است.
معاون بازاریابی و تنظیم روابط سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه به میزان تجارت خارجی ایران و عراق اشاره کرد و گفت: حجم مبادلات تجاری ایران و عراق در سال گذشته به ۶ میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار رسید که ۶ میلیارد و ۲۶۷ میلیون دلار آن صادرات ایران به عراق و ۸۳ میلیون دلار آن واردات ایران از عراق بوده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ترکیه با ۵ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار مبادلات تجاری در سال گذشته چهارمین شریک تجاری ایران لقب گرفته ، افزود: صادرات ایران به ترکیه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار و واردات ایران از ترکیه ۳ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار بوده است.
توفیقی ، کره جنوبی را با رقم تجارت ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار به عنوان پنجمین شریک تجاری ایران اعلام کرد و گفت: صادرات ایران به کره جنوبی ۹۱۶ میلیون دلار و واردات ایران از این کشور ۴ میلیارد و ۷۸۴ میلیون دلار بوده است.
معاون بازاریابی و تنظیم روابط سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه به تجارت ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری هند و ایران در سال گذشته اشاره کرد و افزود: ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار صادرات ایران به هند و ۲ میلیارد و ۵۰ میلیون دلار واردات ایران از هند در سال ۹۱ بوده است.
توفیقی ، افغانستان را هفتمین شریک تجاری ایران با حجم تجارت ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار اعلام و اظهار کرد: ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از این میزان صادرات ایران به افغانستان و ۳۰۰ میلیون دلار واردات ایران از این کشور بوده است.
وی افزود: تخم کنجد، نباتات، پیله کرم ابریشم، دانه های گیاهی و سنگ مرمر اقلام وارداتی ایران از افغانستان است.
توفیقی در پایان روسیه را با رقم تجارت ۲ میلیارد و ۱۳۰ میلیون دلار به عنوان هشتمین شریک تجاری ایران در سال ۹۱ اعلام کرد و گفت: صادرات ایران به روسیه ۵۰۰ میلیون دلار و واردات ایران از این کشور ۶۳۰ میلیون دلار بوده است.

منبع:  خبرگزاری ایرنا

Administrator

Administrator