مسعود دانشمند تشریح کرد؛ چگونگی پیدایش بازارهای ثانوی

مقالات 02 آبان 1391 639 بازدید

رئیس اتاق ایران و امارات  با تاکید بر ناکارآمدی مرکز مبادلات ارزی ، از سیاست های دولت در خصوص تنظیم بازار ارز انتقاد کرد.


به گزارش اتاق نیوز ، مسعود دانشمند در گفتگو با بازار خبر درخصوص تاثیر راه اندازی مرکز مبادلات ارزی بر بازار ارز گفت:مرکز مبادلات ارزی به عنوان سیستمی در جهت کاهش دلار  نتوانسته موفق عمل کند و تا حد زیادی بر افزایش قیمت دلار تا ۳۰۰۰ تومان اثر مستقیم داشته است.

وی با اشاره به دلایل ناکامی مرکز مبادلات ارزی ادامه داد: در نظر گرفتن سیستمی به عنوان راه اندازی مرکز مبادلات ارزی به چند علت نتوانسته موفقیتی را کسب کند که برخی از دلایل آن این است که بانک مرکزی نتوانسته به اندازه کافی ارز را به این مرکز مبادله بیاورد و به عنوان اهرم قیمت‌گذار ، دخالت‌هایی کرده که نتیجه آن به وجود آمدن بازار ثانویه است.

وی گفت:منظور از راه‌اندازی مرکز مبادلات ارزی این بود که بازار بیرون در دل این بازار هضم شود و این امر زمانی ایجاد می شود که در این مکان عرضه بیش از تقاضا وجود داشته باشد تا بعد بتوان قیمت را کنترل کرد چرا که این مکانیزم عرضه و تقاضاست که قیمت‌ها را کنترل و به سمت کاهش می آورد.

به گفته وی وقتی عرضه به اندازه کافی نبوده و تقاضا بیش از عرضه در این مرکز مبادله به وجود آمده و انواع تقاضاها را مثل ارز مسافرتی، ارز دانشجویی و اولویت‌های از ۵ به بالا را پوشش نداده و نتوانسته پاسخگو باشد در نتیجه بازارهای ثانوی را به وجودآورده که نتیجه این بازار ها افزایش قیمت انواع ارزهاست.

چهار نرخی شدن ارز

رییس هیات مدیره اتاق مشترک ایران و امارات به قیمت های روزانه ای که برای ارز در این مرکز اعلام می شود، اظهار داشت: مرکز مبادله از روز اولی که شروع کرد با اعلام قیمت هایی متفاوت از منطقی درست پیروی نمی‌کند به عنوان مثال  زمانی که دیروز  قیمت را ۲۳۹۹۲ اعلام می کند همان موقع در بازار دلار ۲۸۸۵ تومان است.

دانشمند گفت: ارز چهار نرخی در نتیجه نرخ حواله بیرون و نرخ اسکناس بیرون این ۲ تا قیمت است،‌ یک قیمت درمرکز مبادلات و یک قیمت هم قیمت مرجع است یعنی عملاً ۴ نرخ ایجاد شده است.

وی ادامه داد:اگر بهترین فرمول تاریخ را در مرکز مبادلات ارزی مطرح کنیم اما نتوانیم پاسخگوی مناسبی برای عرضه و تقاضا باشیم طبیعتاً بازار ثانوی ایجاد شده وآن فرمول نمی‌تواند پاسخگو باشد.

عضو هیئت رئیسه اتاق ایران این نکته را هم گوشزد کرد : حضور بانک مرکزی و صادرکنندگان برای مبادلات ارزی در این مرکز موجب شکل گیری نوعی احتیاط میان معامله گران می شود که تاثیر بسیار بدی بر بازار دارد و اطلاعات را به نحوی غیر منطقی افشاء می کند.

دانشمند تصریح کرد: بنابراین کسانی که می‌خواهند از این اطلاعات سوء استفاده کنند در این مرکز به صورت مجانی اطلاعات را در اختیارشان قرار داده ایم ،بر این اساس هم بانک مرکزی و هم صادرکننده‌های بزرگ ارز در خارج از کشور کمی احتیاط می‌کنند از اینکه اطلاعات آنها در این آکواریوم قرار گیرد.

بانک مرکزی دخالتی در تعیین قیمت ارز نداشته باشد

این عضو اتاق بازرگانی تاکید کرد:قیمت گذاری ارز از سوی بانک مرکزی در این مرکز غلط است و بانک مرکزی باید در این خصوص شفاف سازی کند.

وی ادامه داد: بر اساس آمارهایاعلام شده از سوی گمرک ، ما در ۶ ماهه اول امسال چیزی حدود ۲۵ میلیارد دلار واردات داشتیم و حدود ۲۱ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشتیم ؛ یعنی کل کالا‌ها به اضافه میعانات گازی نزدیک ۲۱ میلیارد داشتیم و تفاوت کسری آن ۵ میلیارد دلار بوده است که طی ۶ ماه آینده این کسری را می‌توانیم با در آمد ارزی نفت جبران کنیم.

عضو هیئت رئیسه اتاق ایران گفت :بر این اساس  اگر بانک مرکزی در تعیین قیمت مبادلات ارزی در این مرکز دخالتی نداشت و خود وارد کننده و صادر کننده با  یکدیگر معامله می کردند و اولویت اول و دوم (غذا و دارو )به اضافه بنزین را بانک مرکزی از محل ارز صادرات نفت تامین کند و بقیه صادرکنندگان و واردکنندگان خرید و فروش کنند قیمت خود به خود پایین می‌آمد.

وی اضافه کرد : اگر دولت دخالت نکند و بگذارد مردم خودشان کارشان را انجام دهند و صادرکنندگان تأمین کننده ارز خواهند شد و با کنار گذاشتن کالاهای اساسی از جمله گندم ، شکر ، روغن ،  دارو ، بنزین و گازوئیل از این مجموعه بقیه هم تعادل پیدا می‌کنند .

دانشمند خاطر نشان کرد:دولت باید مانند یک اهرم تعادلی عمل کند و تنها زمانی که دارندگان ارز به صورت مصنوعی اقدام به افزایش قیمت ها کردند باید وارد موضوع شود و در کل نباید تعیین کننده قیمت ها باشد.

خروج از سیاست زدگی اقتصاد

وی یادآور شد : اقتصاد و سیاست هر کدام باید کار خودشان را انجام دهند و ما نیز مانند همه دنیا این کار را انجام دهیم همان طور که ترکیه، عراق، کشورهای جنوبی خلیج فارس و حتی کشور افغانستان با رشد اقتصادی ۲ رقمی سیاست را از اقتصاد جدا کرده اند.

دانشمند در آخر افزود :این نتیجه اختلاط سیاست و اقتصاد است که یک نفر در جایی سخنرانی می کند قیمت دلار بالا می‌رود و در جایی دیگر لبخند دو نفر قیمت ها را کاهش می دهد.

منبع : اتاق نیوز

Administrator

Administrator