مردم خروج از رکود را باور نکرده‌اند

اخبار ایران و جهان 03 آذر 1393 105 بازدید

مردم خروج از رکود را باور نکرده‌اند/سفره مردم کوچکتر شده است/ تامین نقدینگی ارزان برای تولید راه خروج از رکود

مسعود دانشمند, عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان این که مردم خروج از رکود را باور نکرده‌اند، گفت: سفره مردم کوچکتر شده است و یکی از راههای خروج از رکود، تامین نقدینگی ارزان برای تولید است.

 
مسعود دانشمند به این نکته اشاره کرد که علی رغم اعلام آمار و ارقام از سوی دولتمردان و اینکه از رکود خارج شده‌ایم، این مسئله هنوز در زندگی روزمره مردم ملموس نیست.

 
وی معتقد است، زمانی می‌توان ادعا کرد رونق اتفاق افتاده که میزان داد و ستد کالا در بازار افزایش یابد و مردم حتما باید قدرت خرید داشته باشند. تا در پی آن تولید کننده هم برای تامین نیاز بازار کالا تولید کند. عده‌ای در راستای رونق تولید مشغول به کار شوند و مواد اولیه مورد نیاز تولید از صنف دیگری تامین شود تا چرخه به حرکت درآید.

 
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: ولی در عمل این اتفاق نیفتاده و مردم سطح درآمدشان به حدی است که فقط زنده هستند، نه اینکه زندگی کنند و قدرت خرید ندارند. اکنون اکثریت مردم قانع نشده‌اند که ما از رکود خارج شده‌ایم.

 
وی همخوان نبودن درآمد مردم با نیازهای اساسی‌شان را از دیگر نکاتی عنوان کرد که قابل چشم پوشی نیست و افزود: آنهایی که می‌گویند ما از رکود خارج شده‌ایم مبانی‌شان کجاست. آیا بر مبنای اقتصاد کلان عنوان می‌شود! که اگر این طور است کی قرار است بر اقتصاد کل اثر بگذارد. اگر می‌گویند تورم کاهش یافته مبنایش چیست؟ دولت باید بگوید چه عواملی برای خروج از رکود و رونق زندگی مردم لازم است.

 
سفره مردم کوچکتر شده است

دانشمند این را هم گفت که حداکثر افزایش دستمزدها 15 درصد بوده و در نتیجه سفره مردم با تورم 25 درصدی 10 درصد کوچکتر شده است.

 
به اعتقاد او وقتی تولید نداریم و کاری انجام نمی‌دهیم، طبیعی است که شاخص تورم هم پایین بیاید و دولت باید به زبان ساده این مفاهیم را به مردم توضیح دهد.

 
یک سوم قیمت خودروی تولید داخل مربوط به هزینه تامین نقدینگی است

دانشمند یکی از مشکلات تولید را تامین نقدینگی و سرمایه در گردش عنوان کرد و اینکه نظام بانکی بین المللی کار نمی‌کند و نمی‌توانیم از آن استفاده کنیم. حتی تحلیل‌ها می‌گوید به عنوان مثال حدود یک سوم قیمت صنعت خودروسازی ما هزینه‌های تامین مالی است و اگر تامین نقدینگی صورت گیرد قیمت خودرو در بدترین حالت یک چهارم کاهش می یابد.

 
تامین نقدینگی ارزان برای واحدهای تولید گام اول برای خروج از رکود

وی افزود: زمانی یک واحد تولید صد میلیون تومان سرمایه در گردش داشته و قیمت دلار هزار تومان بود. امروز دلار سه هزار تومان شده، ولی سرمایه تولید فرد سیصد میلیون تومان نشده است و توان تولید کاهش یافته است. از طرفی هزینه تولید ثابت است و این امر سبب می‌شود قیمت تمام شده بیشتر شود.

 
عضو تاق بازرگانی تهران خاطرنشان کرد: از آن طرف قدرت خریدی وجود ندارد و تبدیل می شود به رکود و خواب سرمایه. اگر قرار است مجموعه مشکلات حل شود باید ابتدا نقدینگی واحدهای تولیدی را با قیمت ارزان تامین کنیم.

 
ما نمی‌توانیم به بانک‌ها تکلیف کنیم که سودشان را پایین بیاورند، اما می‌توانیم بگوییم برای واحدهای تولیدی که کار صادرات انجام می‌دهند تامین نقدینگی ارزان باشد و دولت بخشی از سود تسهیلات را در قالب یارانه به بانک‌ها بپردازد.

 
خرید خارجی به صورت یوزانس بخشی از گره تولید را باز می‌کند

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت:  اگر نظام بانکی به دلیل تحریم‌ها بلوکه نبود می‌توانستیم مواد اولیه را به صورت یوزانس (نسیه) شش ماهه بخریم. قیمت بهره در بانکداری بین المللی برای بهره یوزانس 5 تا شش درصد است. در نتیجه قیمت مواد اولیه یا قطعات یدکی کارخانجات پایین آمده و قیمت رقابتی‌تر می‌شود.

 
وی در پاسخ به اینکه امسال چقدر در راستای اقتصاد مقاومتی حرکت کرده‌ایم گفت: همه تولید ما به نفت وصل است. چون حتی نانی که می خوریم یارانه ناشی از فروش نفت می‌گیرد. اگرمی‌خواهیم بدانیم اقتصاد ما کجاست باید دید اگر یارانه نفتی از برق، آب و گاز و مسائل شبیه به آن حذف شود ما چقدر بدهکاریم.

 
دانشمند به جایگاه صندوق ذخیره ارزی و نقش آن در رونق اشاره کرد و گفت: باید ارز حاصل از فروش نفت در این صندوق قرار بگیرد و وام گیرندگان از این صندوق عیناً وام خود را به ارز پرداخت کنند. نه اینکه وامی داده شود که هیچ گاه پس داده نمی‌شود.

منبع :خبرگزاری فارس

Administrator

Administrator