"لغو تحریم ایران به نفع دبی است

اخبار ایران و جهان 06 بهمن 1392 114 بازدید

مدیر اتاق بازرگانی و صنعت دبی گفت: اگر تحریم ها علیه ایران کاهش یابد، قطعا به نفع دبی خواهد بود و در این صورت شاهد افزایش مجدد مبادلات تجاری بین ایران و دبی خواهیم بود.

به گزارش پایگاه اماراتی دِ نشنال، همزمان با کاهش تحریم ها و افزایش امیدها به احیای تجارت 12 میلیارد دلاری ایران و امارات، تجار اماراتی در انتظار از سرگیری همکاری های تجاری با این کشور هستند.

در حال حاضر، مشکلات در پرداخت پول کالاها و نگرانی از نقض تحریم های فعلی بسیاری از تجار را در دبی از تجارت با ایران دلسرد کرده است.

گوپاناتام منوم، مدیر یک شرکت کشتیرانی در فجیره در این باره گفت: «اگر تحریم ها برداشته شوند، ما این کار را انجام خواهیم داد…ما وضعیت جامعه تجاری را خواهیم دید و بعد تصمیم گیری خواهیم کرد.»

ایران هفته گذشته، بخشی از برنامه هسته ای خود را به حالت تعلیق درآورد و آمریکا و اتحادیه اروپا نیز برخی تحریم ها علیه این کشور را متوقف کردند.

بر اساس آمار گمرک دبی، مبادلات تجاری بین ایران و دبی در سال 2012، حدود یک سوم کاهش یافت و از 36 میلیارد درهم در سال پیش از آن به 25 میلیارد درهم رسید. مبادلات تجاری بین ایران و امارات در سال 2007، 12 میلیارد دلار ارزیابی شده بود. بخش عمده ای از کالاهایی که وارد ایران می شوند، از طریق دبی به این کشور ارسال می شوند.

احمد ابراهیم، کاپیتان یک کشتی باری گفت، وی امیدوار است لغو تحریم ها موجب تشویق آزادی بیشتر در اقتصاد ایران شود. وی که به امر خرید کالاهای مصرفی و الکترونیکی ارزان قیمت اشتغال دارد، در سال گذشته برای واردات کالاهای خود به بندر بوشهر با مشکل مواجه بوده است. مسئولان ایرانی با اعمال سیاست های حمایت از تولید داخل، شهروندان را ناگزیر به خرید کالاهای تولید داخلی می کنند.

وی افزود: «ما همچنان منتظر بهتر شدن وضعیت هستیم…ما امیدواریم وضعیت اقتصادی بهبود یابد تا بازارها باز شوند و کالاهای بیشتری وارد شوند و قیمت ها پایین بیایند.»
کاهش ارزش ریال یکی از دلایل کاهش میزان واردات در ماه های اخیر بوده است. افزایش ارزش ریال به تجار و بیمه کنندگان در مورد توانایی خریداران ایرانی برای پرداخت پول کالاها اطمینان بیشتری می دهد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، حمد بوعمیم، مدیر اتاق بازرگانی و صنعت دبی گفت: «اگر تحریم ها علیه ایران کاهش یابند، قطعا به نفع دبی خواهد بود…به خصوص اگر در مورد پرداخت ها تغییری ایجاد شود، شاهد افزایش مجدد مبادلات تجاری بین ایران و دبی خواهیم بود.»

منبع : اقتصاد آنلاین

Administrator

Administrator