فوب خلیج فارس منهای پنج درصد نرخ عرضه محصولات پتروشیمی در بورس مشخص شد

اخبار ایران و جهان 17 آبان 1391 110 بازدید

چکیده: رییس دفتر صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، گفت: نرخ عرضه انواع محصولات پتروشیمی در بورس، فوب خلیج فارس منهای پنج درصد خواهد بود و اجازه افزایش قیمت بالاتر از آن داده نمی شود.

ˈمحمد زیارˈ روز چهارشنبه افزود: طبق آخرین مصوبه کارگروه تنظیم صادرات و ساماندهی قیمت گذاری محصولات پتروشیمی مقرر شد نرخ پایه محصولات پتروشیمی در بورس فوب خلیج فارس منهای پنج درصد باشد.

به گفته وی، این کارگروه متشکل از نمایندگانی از وزارت نفت(شرکت ملی صنایع پتروشیمی)، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، سازمان بورس و بخش صنایع تکمیلی پتروشیمی در بخش های تولید و صنوف و همچنین نماینده بخش های بالادستی پتروشیمی است.

به گفته زیار، براساس این مصوبه، این قیمت به عنوان نرخ پایه در نظر گرفته شده و به بورس می رود و اگر در بورس رقابتی برای خرید محصولات به وجود بیاید حداکثر تا پنج درصد می تواند افزایش پیدا کند.

رئیس دفتر صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، تصریح کرد: در تمامی مراحل عرضه محصولات پتروشیمی در بورس این قیمت گذاری ها لحاظ می شود.

وی تاکید کرد: برای اطمینان از اینکه محصول عرضه شده که ارزان تر از بازار خواهد بود به دست مصرف کنندگان مواد اولیه رسیده باشد و به صورت خام از کشور خارج نشود نیز مصوبه ای وضع و ابلاغ شده است.

به گفته زیار،محصولات پتروشیمی را تنها تولیدکنندگان و یا نمایندگان آنها می توانند از کشور خارج کنند؛ بنابر این پای دلالان به این بخش بسته است و کسانی که از بورس این مواد را تهیه کنند نمی توانند آن را از کشور خارج کنند.

رئیس دفتر صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، افزود: قبل از تصویب این توافق (تا چند روز گذشته) گمرک ایران هچ گونه ممانعتی برای صادرات موادی که از بورس به صورت ریالی خریداری می شد ، را در نظر نمی گرفت .

وی افزود به این صورت موادی که باید در ایران مصرف می شد به خارج از مرزها انتقال داده می شد و تولید کنندگان داخلی همیشه با کمبود مواد اولیه روبرو بودند.

منبع:  خبرگزاری ایرنا

Administrator

Administrator