فصل جدید در ارتباطات ایران و امارات

امارات 26 تیر 1401 84 بازدید

گرچه خاورمیانه در دوره ای جدید از مناسبات سیاسی قرار دارد اما ایران و امارات به عنوان دو شریک تجاری قدیمی،با نرخ بالای مبادلات تجاری،در حال معماری فصل جدیدی از مناسبات تجاری و همکاری های اقتصادی هستند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ایران و امارات،از ابتدای سال جاری که به نوعی شروع سال کاری جدید در ایران نیز محسوب می شود،فعالان اقتصادی و تاجران ایرانی،در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس،امارات را به جهت ارائه خدمات سریع و مناسب به عنوان مرکز فعالیت های اقتصادی برون مرزی خود انتخاب کردند و این در حالی بود که اماراتی ها نیز شرایط کسب و کار را برای تجار ایرانی به نسبت قبل تسهیل کردند که از جمله این شرایط امکان ثبت شرکت در حوزه های مختلف اقتصادی بود.اما فصل جدید مناسبات تجاری به این جا محدود نشد و از آنجا که همواره سایه مسائل سیاسی بر تجارت دو کشور سایه افکنده است،تجار و بازرگانان دو کشور در انتظار بارقه ی امید جهت بهبود مناسبات دو کشور بودند.

اما در همان روزهای ابتدایی سال،ایران به ابتکار وزارت امور خارجه نخستین گام را برداشت.در ۲۰ فروردین سال جاری وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگوی تلفنی با "شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان" وزیر امور خارجه امارات، فعال شدن کمیته‌های روابط دو جانبه در موضوعات مورد توافق و تبادل هیئت ها را در تقویت و بسط مناسبات دو جانبه موثر دانست.

امیر عبداللهیان همچنین در این گفت‌وگوی تلفنی تاکید کرد: هیچ محدودیتی برای توسعه همه جانبه مناسبات بین دو کشور وجود ندارد.

اما یک واقعه طبیعی دو کشور را بیش از پیش به یکدیگر نزدیک کرد.پس از درگذشت" شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان "رییس دولت امارات، حسین امیر عبداللهیان در ۲۳ اردیبهشت ماه در پیامی به" شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان" وزیر امور خارجه امارات در گذشت رییس دولت امارات را  تسلیت گفت و در ۲۶ اردیبهشت ماه برای شرکت در مراسم درگذشت رییس فقید امارات متحده عربی عازم ابوظبی شد.

جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی و یکی از اعضای تیم همراه وزیر امور خارجه در سفر به امارات  در گفت وگو با یکی از خبرگزاری ها با اشاره به دیدار دو جانبه امیرعبداللهیان و محمد بن زاید، اظهار داشت: وزیر امور خارجه در دیدار با رئیس جدید دولت امارات متحده عربی تاکید بر گشودن فصل تازه ای در روابط بین دو کشور داشت.

وی افزود: محمد بن زاید از این موضوع استقبال کرد و بیان داشت که امارات نیز تمام ظرفیت های خود را در جهت ارتقای روابط بین دو کشور به کار خواهد گرفت.

کریمی قدوسی افزود: سپس محمد بن زاید به وزیر امور خارجه دولت امارات دستور داد تا جلساتی با تیم سیاست خارجی ایران در رابطه با مسائل مختلف آغاز کند و همچنین تاکید داشت که اگر در موضوعاتی پیشرفتی مشاهده نشود به صورت مستقیم بر آن موضوع ورود پیدا خواهم کرد.

وی تاکید کرد: محمد بن زاید از دعوت رئیس جمهور کشورمان برای سفر به ایران استقبال و اعلام آمادگی کرد در اولین فرصت به ایران سفر کند.

وی همچنین گفت : همچنین در این دیدار بر حجم مبادلات دو کشور و ارتقای آن تاکید شد و بن زاید بیان کرد که می خواهد حجم مبادلات دو جانبه دو کشور به سطحی که در گذشته وجود داشت برسد و همچنین تاکید کرد اجازه نخواهد داد دیگر موانعی که باعث دوری ملت‌ها و دولت‌ها از هم می‌شود دوباره پدیدار شود.

کریمی قدوسی با بیان اینکه در دیدار دو ساعت وزیر امور خارجه با محمد بن زاید فضای مثبتی بر جلسه حاکم بود، گفت: برداشت بنده از دیدار آقای امیرعبداللهیان و محمد بن زاید بدین گونه است که به زودی شاهد آغاز مذاکرات و تعیین سفیر بین دو کشور باشیم.

امیر عبداللهیان  نیز بعد از بازگشت از امارات در صفحه توییتر خود در مورد این سفر یک روزه نوشت:" صفحه جدیدی در روابط جمهوری اسلامی ایران و امارات گشوده شد. به گرمی دست همسایگان خود را می فشاریم. گرمی روابط همسایگان، دشمنان منطقه را مایوس می سازد.

توسعه مناسبات به اینجا هم محدود نشد و پیام تسلیت همدلانه رئیس جمهوری ایران،پس ازیک دهه بارقه های امید را زنده کرد.

ابراهیم رئیسی در پیام خود به حاکم امارات نوشت:«امیدوارم سنگ بنای توسعه و پیشرفت روابط دو کشور که در زمان رئیس فقید این کشور بنیان نهاده شد، در راستای منافع دو کشور گسترش روز افزون یابد.»

اما مصاحبه مشاور رئیس دولت امارات با رویترز و اظهارات مثبت او درباره ایران و اعلام آمادگی برای اعزام سفیر به ایران،نشان دهنده توسعه سطح مناسبات بین دو کشور است.

انور قرقاش، مشاور رئیس دولت امارات در امور دیپلماتیک در گفت وگو با رویترز تاکید کرد که ابوظبی به دنبال ایجاد هیچ محوری علیه هیچ یک از کشورهای منطقه به ویژه ایران نیست.

وی با تاکید بر اینکه کشورش خواهان تقابل با ایران نیست خاطرنشان کرد: ابوظبی به دنبال فرستادن سفیر به تهران و از سرگیری روابط با ایران است.

در حال حاضر سطح مراودات تجاری بین دو کشور بدون داشتن سفیر و فقط با حضور کاردار و رایزن اقتصادی،چیزی بالغ بر 21 میلیارد دلار است که به گفته متخصصان و مسوولان اقتصادی،این عدد می تواند به 40 میلیارد دلار در سال برسد.

به نظر می رسد،قرابت های تاریخی و فرهنگی میان ایران و امارات،نزدیکی جغرافیایی و از همه مهمتر وجود جمعیت کثیری از ایرانیان در شهرهای مختلف امارات از جمله دوبی،می تواند شرایطی را فراهم کند که امارات به عنوان مهمترین و استراتژیک ترین شریط تجاری ایران در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس مطرح باشد.اتفاقی که تحقق آن نیازمند عزم عملی در سطح بالای دیپلماسی سیاسی و اقتصادی میان دو کشور است.