صدور کارت بازرگانی برای صادرکنندگان مبتدی متوقف شد

16 شهریور 1399 469 بازدید

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت  با بیان اینکه برای جلوگیری از سوء استفاده احتمالی و انباشتگی تعهدات ارزی  تا اطلاع ثانوی صدور مجوز موردی برای صادرکنندگان مبتدی ممنوع شده است،  گفت: تمدید کارت بازرگانی دارندگان تعهد ارزی ممنوع است.

به گزارش روابط عمومیاتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ سعید عباسپور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و  واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تاکیدات ویژه مقام معظم  رهبری در دیدار با هیات دولت در خصوص ضرورت کنترل واردات بی رویه و واردات  اقلام کالایی لوکس به کشور گفت: در حال حاضر محدودیت ثبت سفارش اقلام غیر  ضرور و یا مشابه تولید داخل به میزان ۲۴۰۰ ردیف تعرفه از مجموع ۸۱۰۰ ردیف  تعرفه اعمال می‌شود.

وی افزود: امسال ضوابط کارتابل فنی برای کنترل و جلوگیری از ورود  کالاهای مشابه تولید داخل و در خصوص سقف و سابقه، برای واردکنندگان کالا  اعمال می شود؛ ضمن اینکه در این مدت محدودیت ثبت سفارش برای مواد اولیه  واحدهای تولیدی به میزان ۲۰ درصد بیشتر از میانگین هر سال اعمال می شود.

معافیت سقف و سابقه واردات گوشی تلفن همراه حذف شد

عباسپور گفت: ۳۲۰۰ ردیف تعرفه که در مقابل صادرات بودند و نیاز به رعایت  سقف و سابقه نداشتند نیز، حذف شده و معافیت سقف و سابقه واردات برای  موبایل نیز در این مدت حذف شده است.

مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص  اقدامات انجام شده برای ساماندهی کارت های بازرگانی نیز توضیح داد: در همین  راستا عدم ارائه خدمات مرتبط با کارت بازرگانی تا تسویه تعهدات ارزی برابر  با تکالیف وزارت متبوع، مندرج در بند ۷ بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل  از صادرات به سازمان های استان ها ابلاغ شده است.

صدور مجوز موردی برای صادرکنندگان مبتدی ممنوع شد

عباسپور تصریح کرد: برای جلوگیری از سوء استفاده احتمالی و انباشتگی  تعهدات ارزی تا اطلاع ثانوی صدور مجوز موردی برای صادرکنندگان مبتدی ممنوع  شده است.

وی اعلام کرد: با توجه به مصوبات قرارگاه جهش تولید اعمال سقف ۵۰۰ هزار  دلاری صادرات برای کارت اولی ها به استثنای واحدهای تولیدی صادر شده است.

ممنوعیت تمدید کارت بازرگانی دارندگان تعهد ارزی

عباسپور یادآوری کرد: در این مدت با توجه به مصوبات کارگروه پایش رفتار  تجاری، کارت بازرگانی صادر کنندگان غیرتولیدی به دلیل عدم ایفای تعهدات  ارزی تعلیق شده و همچنین صدور و تمدید کارت بازرگانی برای کلیه اسامی معرفی  شده با کمتر از ۷۰ درصد ایفای تعهدات ارزی ممنوع است.

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات در پایان تاکید کرد: صدور هرگونه  کارت بازرگانی تحت عنوان یکبارمصرف، موقت و یا عناوین مشابه ممنوع شده است.

منبع: اکسپورتنا