صافدل اعلام کرد: چشم‌انداز واردات در سال 92/ واردات 7 میلیارد دلار کاهش می‌یابد

اخبار ایران و جهان 01 بهمن 1391 129 بازدید

چکیده: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به کاهش 4 تا 5 میلیارد دلاری واردات در سال جاری با توجه به ممنوعیت ثبت سفارش اولویت دهم کالایی، گفت: به نظر می‌رسد واردات در سال 92 با توجه به نرخ ارز و ممنوعیت ثبت‌سفارش کالاهای اولویت ده، 5 تا 7 میلیارد دلار کاهش یابد.

حمید صافدل در خصوص چشم‌انداز واردات در سال 92 گفت: از آنجایی که محدوده واردات کشور در چند سال گذشته بین 55 تا 60 میلیارد دلار متغیر بوده و امسال نیز، کشور در گروه دهم کالایی، حدود 4 تا 5 میلیارد دلار کاهش واردات را با توقف ثبت‌سفارش‌ها داشته است، بنابراین پیش‌بینی می‌شود که واردات در سال 92 نیز کاهش یابد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: توقف ثبت‌سفارش اولویت ده کالایی براساس تکلیف دولت برای مدیریت واردات به وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته است و به نظر می‌رسد که اگر این نسبت به طور طبیعی کاهش یابد و تغییر نرخ ارز اثر خود را بر روی واردات داشته باشد، کاهش واردات مشهود شود.

وی تصریح کرد: هم اکنون علاقه مندی و توجه به مصرف کالای داخلی افزایش یافته است، به خصوص در گروههای کالایی که اولویت ده را تشکیل می‌دهند و هم اکنون ثبت سفارش آنها متوقف است.

به گفته صافدل، تصور می‌رود که محدودیت ثبت سفارش کالا و نرخ ارز، اثری را بر کاهش واردات در سال آینده داشته باشد و 5 تا 7 میلیارد دلار کاهش نسبت به میانگین سال‌های قبل را تجربه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در نه ماهه اول امسال بیش از 40 میلیارد دلار واردات به کشور صورت گرفته و اینکه در این آمار، واردات کالاهای ویژه‌ای مثل بنزین و طلای خام را لحاظ کنیم، عدد را متفاوت می‌کند.

منبع:  خبرگزاری مهر

Administrator

Administrator