صادرات ۲.۵ میلیارد دلاری به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و خاورمیانه

21 شهریور 1399 601 بازدید

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران از صادرات حدود ۲.۵ میلیارد دلار کالای غیرنفتی از ایران به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و خاورمیانه طی ۵ ماهه نخست سال ۱۳۹۹ خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ فرزاد پیلتن با بیان این مطلب اظهار داشت: کشورهای عربی مقصد صادرات ایران به ترتیب عراق، امارات، عمان، کویت، سوریه، قطر، اردن، لبنان و بحرین بوده‌اند. و طی مدت مذکور صادراتی از ایران به کشورهای عربستان و یمن صورت نگرفته است.

پیلتن افزود: از میان 20 کشور اول هدف صادراتی، کشورهای عربی عراق با 1834 میلیون دلار واردات از ایران در رتبۀ 2، امارات با 310 میلیون دلار واردات از ایران در رتبۀ 5، عمان با 110میلیون دلار واردات از کشورمان در رتبۀ 11 و کشورهای کویت، سوریه و قطر به ترتیب با ۵۸، ۵۶ و ۴۵ میلیون دلار واردات از ایران، در رتبه‌های ۱۴ و ۱۶ و ۱۹ مقاصد صادراتی ایران طی مدت مذکور قرار داشته‌اند.

گفتنی است، به دلیل شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزهای ایران با کشورهای همسایه و توقف روابط تجاری در سطح جهان و منطقه، صادرات به کشورهای فوق با کاهش حدودً ۳.۵ میلیارد دلاری مواجه بوده که انتظار می‌رود با بازگشایی مرزها و شروع  مجدد مبادلات تجاری در سطح بین المللی، این کاهش تا پایان سال جاری تا حدودی جبران شود.

منبع: ایلنا