صادرات یک میلیارد دلار کالا از مرز مهران/ عراق شریک تجاری اول ایران شد

اخبار ایران و جهان 18 اردیبهشت 1392 155 بازدید

چکیده: رئیس کل گمرک ایران از صادرات یک میلیارد دلار کالا از مرز مهران در سال 91 خبر داد و گفت: عراق به شریک نخست تجاری ایران تبدیل شده است.

عباس معمارنژاد در نشست توسعه صادرات غیرنفتی در ایلام گفت: سال گذشته 1 میلیارد دلار کالا از مرز مهران به عراق صادر شد. توسعه زیرساخت ها برای توسعه صادرات غیرنفتی در مناطق مرزی از برنامه های جدی گمرک است.

وی به اهمیت توسعه صادرات غیرنفتی اشاره و بیان کرد: مدیریت واردات و توسعه صادرات رویکرد اساسی کشور در تجارت خارجی سال 92 است. رئیس کل گمرک ادامه داد: مدیریت یکپارچه هم اکنون در مرز مهران ایجاد شده و تلاش می کنیم از این فرصت برای رونق اقتصادی منطقه و توسعه صادرات غیرنفتی نهایت استفاده را نماییم.

معمارنژاد همچنین از آمادگی این سازمان برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در مرز مهران خبر داد. وی یادآور شد: کشور عراق هم اکنون به شریک نخست تجاری ایران تبدیل شده است.

معاون وزیر اقتصاد در ادامه به اجرایی شدن طرح جامع گمرک نوین در سال جاری و جایگاه گمرک در عرصه اقتصاد کشور پرداخت و تاکید کرد: با توجه به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نیازمند افزایش تلاش و کوشش در راستای تحقق برنامه های اقتصادی دولت هستیم.

وی افزود: مرز رسمی مهران یک فرصت مناسب و مغتنم برای توسعه اقتصادی و تجارت خارجی در کشور و استان ایلام است. رئیس کل گمرک مرز مهران را یک فرصت بسیار مناسب برای استان و کشور دانست و تصریح کرد: هر مرزی که به عنوان مرز رسمی کشور تلقی شود، فرصتی برای توسعه تجاری و اقتصادی کشور است و باید از این فرصت به نحو مطلوب و عالی استفاده نماییم.

معمارنژاد اظهار داشت: در مرز رسمی مهران باید شان جمهوری اسلامی ایران در آماده سازی زیرساخت های مختلف آن مد نظر قرار گیرد چرا که این مرز پیشانی کشور در مرز عراق است و با توجه به تردد بیش از یک میلیون و 600 هزار زائر در سال از این مرز، باید امکانات و تجهیزات لازم در آن ایجاد شود.

معاون وزیر اقتصاد با تاکید بر ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در مرز مهران خاطر نشان کرد: این پروژه نیز باید در نزدیکی مرز و با امکانات و زیرساخت های مناسب ایجاد و پایانه مرزی نیز با حمایت دولت و توسط بخش خصوصی اجرا شود تا بتوان به نحو مطلوب از تمام ظرفیت های مرز مهران در توسعه تجارت خارجی استفاده کرد.

منبع:  خبر گزاری مهر

Administrator

Administrator