صادرات متوسط سالانه 300 میلیون دلاری لوازم خانگی

31 خرداد 1401 59 بازدید

عباس هاشمی در مصاحبه اختصاصی به خبرگزاری صدا و سیما گفت: حجم بازار صنعت لوازم خانگی در ایران حدود ۶ میلیارد دلار است. هاشمی با تاکید بر این که  ۱۰۰۰ واحد تولید لوازم خانگی در ایران وجود دارند، افزود: در حال حاضر حدود  ۵۰۰ واحد  بصورت فعال هستند که تولیدات خود را صادر می کنند. تولیدات لوازم خانگی در ایران به صورت انحصاری نبوده، چون خوشبختانه به تعداد متعدد تولیدکننده لوازم خانگی در بخش‌های مختلف فعالیت می کنند.
دبیر کل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران گفت: در یک دهه گذشته صادرات لوازم خانگی از کشورمان بطور متوسط حدود ۳۰۰ میلیون دلار در سال بوده است. عمده‌ترین بازار صادرات ما کشور‌های همسایه مانند عراق، پاکستان، افغانستان، کشور‌های شمالی ایران و بازار‌های کشور‌های شمال آفریقاست.

هاشمی با اشاره به اینکه عمده لوازم خانگی صادراتی به عراق کولر آبی است که حدود ۷۵ تا ۱۱۰ میلیون دلار است، تاکید کرد: تمرکز در یک محصول برای صادرات به بازار یک کشور  خطراتی دارد و باید به فکر تنوع کالاهای صادراتی در این بازار باشیم.
دبیرکل انجمن لوازم خانگی درباره افزایش صادرات لوازم خانگی گفت:برای اینکه به صادرات پایدار برسیم باید در ابتدا به زنجیره و شبکه تولید جهانی بپیوندیم و دوما بازار هدف کشور‌هایی که می خواهیم صادرات کنیم را بشناسیم.
دبیر کل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران افزود: حجم ترنول لوازم خانگی در دنیا حدود ۵۰۰ میلیارد دلار است.