صادرات عمدۀ کالاهای اساسی همچنان ممنوع است

01 مرداد 1399 395 بازدید

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران از رشد ۳۰ درصدی صادرات محصولات کشاورزی از طریق گمرکات کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ مهرداد جمال ارونقی اعلام کرد: میزان صادرات اقلام و محصولات کشاورزی در ۴ ماهه نخست امسال بیش از ۲ میلیون و ۷۰۶ هزار تن است که نسبت به مدت مشابه در سال قبل (2 میلیون و ۷۴ هزار تن)، بیش از 30.4 درصد رشد داشته است.

این مقام مسئول افزود: محصولات صادر شده در سال جاری دارای ارزشی معادل یک میلیارد و ۶۹۰ میلیون دلار می باشند که نسبت به ارزش اقلام صادراتی سال ۹۸ در مدت مشابه با ارزشی معادل ۱ میلیارد و ۵۸۲ میلیون دلار از رشدی معادل ۶/۸ درصد برخوردار بوده است.

ارونقی، اقلام عمدۀ کالاهای کشاورزی صادر شده را پسته، گوجه فرنگی، هندوانه، سیب، رب گوجه فرنگی، مغز پسته، شکلات، بیسکویت، سیب زمینی و پنیر برشمرده و گفت: عمدۀ این محصولات به کشورهای عراق، چین، افغانستان، روسیه و امارات متحدۀ عربی صادر شده است.

معاون فنی گمرک با اشاره به اقدامات گمرکات اجرایی کشور درخصوص صادرات محصولات کشاورزی از جمله : اختصاص مسیر سبز به اظهارنامه های صادراتی اقلام کشاورزی؛ ارزیابی در محل محصولات صادراتی ؛ انجام تشریفات گمرکی رویۀ صادرات کالاهای کشاورزی بصورت شبانه روزی؛ پذیرش حمل یکسره برای این کالاها،  افزود: علیرغم شرایط تحریم؛ شیوع کرونا و به تبعِ آن محدودیت هایی که در مرزهای کشور بوجود آمده است رایزنی های لازم از سوی گمرک و مراجع ذیربط صورت پذیرفت تا اقلام کشاورزی و فسادپذیر، با رعایت پروتکل های بهداشتی، اجازه صدور از کشور داشته باشند و از این جهت می توان گفت که شیوع ویروس کرونا و شرایط تحریم های اقتصادی نتوانسته آثار منفی بر صادرات این کالاها و محصولات داشته باشد.

ارونقی تاکید کرد: صادرات عمدۀ کالاهای اساسی اعلام شده از سوی مراجع ذیربط، کماکان ممنوع بوده و درصورت احراز و یا کشف تخلف، گمرک با متخلفین برخورد قانونی خواهد کرد.

منبع: اکسپورتنا