سیاست خارجی و اقتصاد ایران

مقالات 05 مهر 1393 122 بازدید

مسعود دانشمند
رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران , اگر می‏خواهیم ضرر نکنیم و اقتصاد زیان ده نداشته باشیم باید در مبادلات جهانی در ترازی متعادل با کشورهای دیگر قرار بگیریم. من با این نظر که ما تولید معطوف به صادرات نداریم موافق نیستم. ما در محصولات پتروشیمی سرمایه‏ گذاری علمی کردیم و درحال حاضر از بزرگترین تولیدکنندگان اتلین در جهان هستیم و این خام فروشی هم نیست و تولید صنعتی کشور ماست. در زمینه‏ های مختلف ما تولیداتی برای صادرات داریم و در ضمن اگر عضو WTO شویم امکانات بالقوه را بالفعل تبدیل می ‏کنیم. پس باید فصل تحریم ‏ها را پشت سر بگذاریم و از فضای جدایی از سازوکارهای جهانی خارج شویم. اگر وارد فضای جهانی اقتصاد شویم زمینه برای صادرات هست. تولید بهتر خواهد شد و شاخص‏ های اقتصادی کلان  در کشور رشد می‏ کنند. ما باید با سازوکارهای بین المللی وارد تعامل شویم و از فضای جهانی برای توسعه بیمه و بانکداری استفاده کنیم و این هم برای فعالان اقتصادی کشور در تولید کالا فرصت استثنایی است، هم برای صادرکنندگان و افراد مشغول در خدمات تجاری مثل حمل و نقل و بیمه و بازرسی.

ما برای داشتن یک ایران قدرتمند باید  بحران بیکاری و اشتغال را باید هرچه سریع‏تر مرتفع کنیم. چیزی که اقتصاد و سیاست بیشتر کشورها را در دنیا تحت تاثیر منفی قرار می ‏دهد بیکاری است و متاسفانه بیکاری در کشور ما بالاست و جوان ‏های فارغ التحصیل از دانشگاه‏ها و یا موسسات فنی و حرفه‏ای بیکار هستند. الان سطح بیکاری در ایران به لیسانس رسیده. یک زمانی سطح بیکاری دیپلم بوده و الان دو مقطع پیشرفت داشته. بیکاری تولید را زمین می ‏زند. هر کس در جامعه باید هم تولید کند و هم مصرف. وقتی کار نباشد، فرد مصرف کننده صرف خواهد بود  و این اقتصاد را بیمار می ‏کند چون هر آدمی باید به اندازه خودش مصرف کند و هم تولید. در صورتی که مشکل بیکاری را حل نکنیم درآینده فقط نفت را گوشت و پنیر کردیم و آوردیم سر سفره مردم و از دستش دادیم. پاشنه آشیل اقتصاد ما تولید است و باید به سمت تولید برویم. ما نباید نگاه کنیم که گاهی ملت ها بازنده‏اند. ملت ها همیشه برنده ‏اند اگر درست برنامه بریزند.

شما تجربه آلمان و ژاپن بعد از جنگ را ببینید. در جنگ در یک روز دو هزار هواپیما هامبورگ را بمباران کردند. خود آلمانی‏ ها  می ‏گویند که یک همبرگر را هشتاد مارک می‏ خریدند چون ارزش پول ملی کشورشان شدیدا پایین آمده بود. حالا آلمان امروز را نگاه کنید که چطور با تعامل با جهان اقتصادی خارج از خودش توسعه اقتصادی را سرعت داده و از برترین کشورهای اقتصادی جهان است. چین کمونیستی تا زمانی که درهای کشورش را بسته بود، ناموفق بود اما همین قدری که خودش را در سازوکارهای جهانی قرار داد تبدیل به چین قدرتمند شد. کره شمالی و جنوبی را با هم مقایسه کنید که مشابه اند با این تفاوت که یکی به سازوکارهای جهانی پیوسته و دیگری نه و حالا کره جنوبی چگونه است و کره شمالی چگونه. ما اگر درست برنامه‏ ریزی کنیم پیروز خواهیم شد. پنج سال در زندگی فردی هرکدام از ما خیلی است اما در تاریخ یک ملت نه. ما نباید تاریخ ملت را با تاریخ شخصی خودمان اشتباه بگیریم. باید برای ده سال آینده برنامه داشته باشیم تا ایران را از نظر اقتصادی قوی کنیم. یک ایران اقتصادی قوی در عرصه سیاست هم قوی است.

منبع : خبرآنلاین

 

Administrator

Administrator