سفر لنج‌های سفاری به بنادر امارات با پروتکل‌های جدید/معاینه ملوانان زیر ۶۰ سال توسط پزشک اماراتی

17 خرداد 1399 454 بازدید

رئیس اتاق بازرگانی استان بوشهر گفت: لنج‌های سفاری با معرفی کارگزار می‌توانند سفرهای خود به بنادر امارات را از سر بگیرند.


به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ خورشید گزدرازی شنبه ۱۷ خرداد افزود: کشور امارات با تعریف پروتکل‌های جدید اجازه ورود لنج‌های سفاری به بنادر خود را صادر کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی استان بوشهر بیان کرد: لنج‌های سفاری باید پیش از خروج از کشور نماینده و وکیلی در امارات انتخاب و مأمور خرید کالاهای موردنیاز خود و تحویل آن به بندر را تعیین کنند.

گزدرازی ادامه داد: پس از تهیه کالا از سوی وکیل، لنج‌ها می‌توانند از بنادر استان خروج کرده و در بنادر دبی پهلو بگیرند و همچنین سه روز وقت دارند کالاهای خود را بارگیری و اجازه خروج دریافت کنند.

وی اضافه کرد: طبق پروتکل‌های جدید کشور امارات برای جلوگیری از شیوع کرونا ملوانان لنج‌های ایرانی باید زیر ۶۰ سال سن داشته باشند و اجازه پیاده شدن در بندر و ارتباط با کارکنان بنادر را ندارند.

گزدرازی ادامه داد: بعد از ورود لنج به بنادر دبی پزشک اماراتی بر روی لنج حضور یافته و معاینات لازم را بر روی ملوانان انجام می‌دهد و در صورت سلامت ملوانان، لنج‌ها اجازه پهلوگیری و بارگیری می‌یابند.

رئیس اتاق بازرگانی استان بوشهر بیان کرد: بارگیری نیز توسط کارکنان خود بنادر یا شرکت‌های کشتیرانی انجام می‌شود و ملوانان حق تماس با این افراد را ندارند.

گزدرازی گفت: هزینه‌های معمول برای انتخاب وکیل و سفارش کالا و بارگیری معادل تقریباً ۵۰ میلیون تومان ایران است که لنج داران باید آن را به وکیل خود در کشور امارات بپردازند.

وی اظهار کرد: با تغییر رویه‌های معمول در داخل از سوی دولت کالای همراه ملوان با دستورالعمل‌های پیشین اجازه ورود نخواهد یافت.

گزدرازی افزود: ته لنجی فرصتی مناسب برای تأمین کالاهای مصرفی و صنایع تولیدی کشور است و چنانچه دولت در محدودیت‌های اعمال‌شده تجدیدنظر کند می‌تواند با بسته‌ای جدید در شرایط تحریم به کمک کشور بیاید.

وی تأکید کرد: دولت می‌تواند فهرستی از کالاهای موردنیاز مصرفی یا صنایع تولیدی را تهیه کند و حتی با پرداخت حقوق و عوارض گمرکی به ملوانان اجازه دهد بدون ثبت سفارش این کالاها را وارد کنند تا هم نیازمندی‌های بازار تأمین و هم نیاز برخی از صنایع تولیدی کشور در این پروسه تأمین شود.

گزدرازی یادآور شد: در حال حاضر بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ فروند لنج سفاری با بیش از ۲۰ هزار نفر خدمه دریازده بندر استان منتظر تصمیم‌گیری‌های راهگشا از سوی متولیان کشور هستند تا با شروع مجدد فعالیت خود به رونق بنادر و بازارهای کشور کمک کنند.

وی بیان کرد: بخش قابل‌ملاحظه‌ای از جمعیت شاغل در امور صفاری در ۲ سه ماه گذشته با شیوع کرونا و اعمال محدودیت‌ها بیکار شده‌اند و این افراد حتی از بیمه بیکاری برای مدیریت این وضعیت برخوردار نیستند.

گزدرازی گفت: اتاق بازرگانی استان بوشهر آماده است بامطالعه نیازمندی‌های بازار مصرفی استان و صنایع تولیدی در داخل استان و استان‌های پیرامون به عبور از شرایط فعلی کمک کند./ایرنا