زعفران ایران به 46 کشور صادر می شود/80 هزار هکتار زمین زیر کشت

اخبار ایران و جهان 19 مهر 1391 106 بازدید

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی گفت: زعفران ایران در حال حاضر به 46 کشور جهان صادر می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، غلامرضا میری در حاشیه کنفرانس رسانه ای هیئت امنای شورای ملی زعفران با عنوان راهکارهای توسعه، بیان کرد: ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده زعفران در جهان محصول تولیدی خود را به 46 کشور در پنج قاره جهان صادر می کند.

وی با اشاره به رشد هفت درصدی صادرات زعفران در شش ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته عنوان کرد: میزان صادرات زعفران در این مدت بالغ بر 48 تن و به ارزش 148 میلیون دلار بوده است که تا پایان سال به 160 تن خواهد رسید.

وی زعفران را یک کالای استراتژیک دانست و ادامه داد: کشورهای امارات متحده عربی و اسپانیا اصلی ترین بازارهای هدف زعفران ایران بشمار می روند که بالغ بر 60 درصد صادرات زعفران به این کشورها انجام می شود.

نایب رئیس شورای ملی زعفران اظهار کرد: با توجه به وضعیت جوی مناسب در ابتدای سال جاری و همچنین افزایش یافتن سطح زیر کشت به 80 هزار هکتار در سطح کشور، رشد پیاز زعفران بهتر بوده و شاهد افزایش 20 تا 25 درصدی تولید در سال جاری خواهیم بود که امیدواریم این افزایش تولید همراه با افزایش کیفیت تأثیر مثبتی در بخش صادرات داشته باشد.

میری در خصوص ورود پیدا کردن کشورهایی نظیر افغانستان و چین به عرصه تولید زعفران تصریح کرد: با اینکه نباید هیچ رغیبی را دست کم گرفت اما اگر از تولیدکنندگان و صادرکنندگان زعفران در کشور حمایت خوبی صورت گیرد هیچ کشوری قادر نخواهند بود بازارهای هدف زعفران ایرانی را تصاحب کنند.
 
منبع : خبرگزاری مهر

Administrator

Administrator