رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران: کره‌ای ها دیگر با ایران کار نمی‌کنند

اخبار ایران و جهان 02 تیر 1392 102 بازدید


با توجه به مشکل ایجاد شده در زمینه تجارت با کشور کره جنوبی، درحال حاضر به دلیل تحریم‌ها شرکت‌های کره‌ای تمایلی به کار کردن با ایران نداشته و شرکت‌های کشتیرانی نیز کالا به ایران حمل نمی‌کنند.

مجیدرضا حریری، رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، درباره وضعیت تجارت ایران و کره جنوبی بیان کرد: علاوه بر مشکلات بانکی بین دو کشور که پول نفت ایران در کره به راحتی قابل وصول نیست دو مشکل دیگر نیز در تجارت با کره جنوبی داریم.
وی ادامه داد: اولین مشکل این است که بسیاری از شرکت‌ها در کره جنوبی تمایلی به کار کردن با ما ندارند و مشکل دوم نیز این است که دو شرکت کشتیرانی بزرگ (هیوندای و مرسک) اعلام کرده‌اند که دیگر با ایران کار نمی کنند.
حریری با بیان این‌که اگر کالایی هم در کره جنوبی خریداری شود مشکل حمل و نقل آن به ایران وجود دارد،‌ خاطرنشان کرد: ماشین‌های کره‌ای هم که در ایران دیده می‌شود از کشور کره وارد نمی‌شود بلکه همه آن‌ها از کشورهای حاشیه جنوب خلیج فارس وارد می‌شود.
رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به این سوال که چه کالاهایی عمدتا از کره به ایران وارد می‌شود، بیان کرد:‌ قطعات الکترونیک، محصولات فولادی، ماژول ال.سی.دی، کاغذ و مقوا و امثال آنها از کره جنوبی به ایران وارد می‌شود.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، حجم تجارت غیر نفتی بین ایران و کره جنوبی در سال گذشته پنج میلیارد و 716 میلیون دلار بوده است.
براساس آخرین آمار گمرک در سال گذشته چهار میلیارد و 800 میلیون دلار از کره به ایران واردات انجام شده و در مقابل 916 میلیون دلار کالا از ایران به این کشور صادر شده است.
همچنین در حال حاضر کاغذ و مقوا نیز دیگر از کره جنوبی به ایران وارد نمی‌شود.

منبع :اقتصادآنلاین

Administrator

Administrator