رویترز گزارش داد بیم بانک‌های انگلیسی برای دادوستد با ایران به دلیل جریمه‌های آم

اخبار ایران و جهان 24 فروردین 1395 107 بازدید

 خبرگزاری رویترز گزارش داد: بانک‌های انگلیسی از ترس ادامه برخی تحریم‌های آمریکا علیه ایران، همچنان نسبت به تامین مالی قراردادهای تجاری با تهران بی میل هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش خود به نقل از مقامات آورده است: بانک‌های انگلیسی از بیم آنکه هنوز احتمال دارد هدف تحریم‌های فعلی آمریکا قرار گیرند که مانع از ورود مجدد تهران به بازارها می‌شود، همچنان نسبت به تامین مالی قراردادهای تجاری با این کشور بی میل هستند.

اقدامات بین المللی علیه ایران، شامل محدودیت‌های بانکی در ماه ژانویه به عنوان بخشی از توافق تهران با قدرت‌های جهانی که بر اساس آن ایران برنامه هسته‌ای خود را در ازاء لغو تحریم‌ها محدود کرد، برداشته شدند اما در حالی‌که جمهوری اسلامی برای داشتن دسترسی به امکانات جدید تامین مالی تلاش می‌کند، بانک‌های بزرگ نگران افتادن در دام تحریم‌های باقیمانده آمریکا هستند.

نورمن لامونت وزیر دارایی سابق انگلیس و فرستاده تجاری کنونی این کشور به ایران گفت: این مشکلی است که با تاسف باید بگویم حل آن به مقداری زمان نیاز دارد.

لامونت که در کنفرانسی در لندن با موضوع تجارت با ایران سخن می‌گفت، افزود : شما می‌توانید درک کنید که چرا آن‌ها (بانکها) بسیار محتاط هستند. آن‌ها پیش از این در این رابطه میلیاردها دلار جریمه شده‌اند.

الکساندرا رنیسون از موسسه انگلیسی مدیران نیز گفت که بانک‌های کوچکتر اروپایی حرکت به سمت انجام دادوستدهای مالی در قراردادهای تجاری با ایران را شروع کرده‌اند اما در اینجا تمایل به خطر کردن برای وام‌دهندگان انگلیسی اصلا وجود ندارد.

وی افزود: هر بانکی در انگلیس که در آمریکا حضور دارد تمایلی به تغییر عقیده اش ندارد.

همچنین، ایوان وارن مشاور سیاست گذاری ارشد وزارت دارایی انگلیس تاکید کرد که مناسبات تجاری نزدیک میان بانک‌های انگلیس و همتایان آمریکایی‌شان در حکم چالش‌هایی قابل توجه به حساب می‌آیند.

به گزارش رویترز، از این‌رو آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم ایران، آمریکا را به تعلل بعد از اجرای رسمی توافق هسته‌ای در ماه ژانویه متهم کرده است.

مارک پرایس وزیر بازرگانی و سرمایه گذاری انگلیس نیز از تلاش‌های لندن برای حل این مشکلات با واشنگتن خبر داد و گفت که وزیر تجارت این کشور پیش از عزیمت یک هیئت تجاری رسمی انگلیسی به ایران در ماه آینده با روسای بانک‌های انگلیس ملاقات خواهد کرد.

پرایس افزود: برنامه وزیر تجارت این است که بانک‌های انگلیس را در این هیئت به همراه خود داشته باشد. این دولت مایل است تا شاهد آن باشد که بانک‌ها نقش خود را ایفا می‌کنند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و مقامات دولت وی طی روزهای اخیر گمانه‌زنی‌ها مبنی بر این‌که در نظر دارند امکان دسترسی ایران به نظام مالی آمریکا یا استفاده از دلار را در تعاملات مالی فراهم سازند، رد کرده‌اند. تلاش‌های جمهوری‌خواهان مخالف در کنگره آمریکا برای تدوین لایحه‌ای که دسترسی ایران را به تعاملات دلاری مسدود می‌سازد نیز به این فشارها می‌افزاید.

نورمن لامونت در پاسخ به سوال خبرگزاری رویترز درباره تلاش‌ها برای ممنوع کردن هرگونه دسترسی به دلار که اکنون ایران با آن مواجه است، گفت که این امر ناگوارترین مسئله ممکن است.

وی افزود: اکنون آمریکا می‌گوید (دسترسی به دلار ) یک گزینه نیست. ما باید راه‌های دیگری برای حل این مسئله پیدا کنیم.

منبع : ایسنا

Administrator

Administrator