رقابت چين و امارات براي صادرات سنگ هاي قيمتي به ايران

اخبار ایران و جهان 18 خرداد 1393 107 بازدید

بر اساس آمار گمرک جمهوري اسلامي ايران در سال 92 و دو ماهه سال جاري چين و امارات رقابت تنگاتنگي با يکديگر براي صادرات سنگ هاي گرانبها و نيمه گرانبها به ايران داشته اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري موج، در سال گذشته و دو ماهه نخست سال جاري بيش از 163هزار و 653 کيلوگرم انواع سنگ گرانبها و نيمه گرانبها وارد کشور شده است.
بر اساس اين گزارش، ارزش مجموع سنگ هاي گرانبها و نيمه گرانبها که از کشورهايي نظير چين، امارات، کره، پاکستان، اندونزي، هند، برزيل، افغانستان، پاکستان و ماداگاسکار وارد ايران شده معادل يک ميليون و 701هزار و 868 دلار و 82 سنت است.
گفتني است، بيشترين واردات سنگ به ايران از چين، امارت، هند و اندونزي صورت گرفته است.
اين گزارش مي افزايد؛ در سال گذشته و دو ماهه نخست امسال بين چين و امارات براي صادارت سنگ هاي گرانبها و نيمه گرانبها به ايران رقابت تنگاتنگي وجود داشته است.
گفتني است، مقايسه آمارها نشان مي دهد بيشترين واردات سنگ به ايران از چين، امارات، هند و اندونزي صورت گرفته است، اما؛ براي تعيين رتبه اول صادرکنندگي سنگ به ايران چين و امارات رقيب اصلي يکديگر هستند تا جايي که رتبه اول صادرات سنگ به ايران به لحاظ وزني به امارات تعلق گرفته و رتبه اول صادرات سنگ به ايران از لحاظ ارزشي به چين رسيده است.
بر اساس اين گزارش، در سال گذشته و دو ماهه نخست سال جاري از چين 15هزار و 436 کيلو انواع سنگ گرانبها و نيمه گرانبها به ارزش بيش از 347هزار و 610 دلار وارد ايران شده است.
لازم به ذکر است، در بازه زماني مذکور از امارات بيش از 57هزار و 518 کيلو گرم انواع سنگ به ارزش 152هزار و 371 دلار و 18 سنت به ايران صادر شده است.
اين گزارش مي افزايد؛ هند با صادرات 1هزار و 573 کيلو گرم انواع سنگ به ارزش 45هزار و 25 دلار سومين صادر کننده سنگ به ايران بوده و اندونزي با صادرات 1هزار و 96 کيلو گرم انواع سنگ هاي گرانبها و نيمه گرانبها به ارزش 12هزار و 240 دلار و 61 سنت در جايگاه چهارمين صادرکننده سنگ به ايران قرار گرفته است.  

منبع : خبرگزاری موج

Administrator

Administrator