رشد 40 درصدی صادرات ایران به امارات به لحاظ وزنی در 3ماهه 99

27 تیر 1399 439 بازدید

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: تجارت ایران و امارات در سال‌های اخیر به طور میانگین حدود 12 میلیارد دلار بوده است که حدود 40 درصد آن شامل صادرات ایران به این کشور و حدود 60 درصد آن نیز شامل واردات جمهوری اسلامی ایران از این کشور بوده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ فرزاد پیلتن در پاسخ به سؤالی در مورد وضعیت صادرات کشورمان به امارات گفت: وضعیت تجارت کشورمان به امارات بطور کلی با دیگر کشورهای عربی متفاوت است.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران افزود: اگر چه در سه ماهه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا و مسدود شدن مسیرهای تجاری، تجارت با اغلب کشورها روند کاهشی داشته است اما در برخی موارد و در تجارت با برخی از کشورها از جمله امارات (از نظر ارزشی و وزنی) و کویت و قطر (از نظر وزنی) روند صعودی داشته ایم.

وی افزود: در سه ماهه اول سال 99 صادرات به امارات حدود 970 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال 98 از نظر ارزشی حدود 8 درصد و از نظر وزنی حدود 40 درصد افزایش نشان می‌دهد.

به این معنا که از حدود 2.5 میلیون تن صادرات در سه ماهه ابتدای سال 1398 به حدود 3.4 میلیون تن در سه ماهه اول سال 1399 افزایش داشته است.

پیلتن گفت: همچنین طی این مدت صادرات به کویت و قطر نیز به ترتیب حدود 31 و 25 میلیون دلار بوده که اگرچه از لحاظ ارزشی با کاهش 31 و 53 درصدی همراه بوده است، اما از نظر وزنی صادرات به هردو کشور به ترتیب حدود 13 و 20 درصد افزایش داشته است.

وی گفت: البته باید به این نکته نیز توجه داشت کاهش روابط تجاری طی ماه‌های اخیر در سطح جهانی بوده و بر اساس تحلیل سازمان جهانی تجارت بین 20 الی 30 درصد با کاهش همراه بوده است.

پیلتن اظهار داشت: تجارت ایران و امارات در سال‌های اخیر به طور میانگین حدود 12 میلیارد دلار بوده است که حدود 40 درصد آن شامل صادرات ایران به این کشور و حدود 60 درصد این میزان نیز شامل واردات جمهوری اسلامی ایران از این کشور بوده است.

وی در پاسخ به این سوال که امسال برنامه صادراتی ایران به امارات چیست، گفت: با توجه به اینکه مجموعه صادرات به امارات در سال 98 حدود 4.5 میلیارد دلار بوده، برای سال 99 در سه سناریوی بدبینانه، واقع‌بینانه و خوش بینانه به ترتیب اهداف 5، 5.2 و 6 میلیارد دلار صادرات به این کشور پیش‌بینی شده که امید است با عادی شدن مبادلات تجاری در سطح جهانی و همچنین تجارت دوجانبه بتوان نسبت به سال گذشته روند افزایشی در صادرات به این کشور و تحقق اهداف پیش بینی شده را شاهد بود.

منبع: اکسپورتنا