راهکار فعالان اقتصادی برای مشکل کارتهای بازرگانی یکبار مصرف

اخبار داخلی 28 مرداد 1399 161 بازدید

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی، صنایع،  معادن و کشاورزی تهران با بیان اینکه صادرکنندگان باید در تشکل‌های تخصصی،  اهلیت سنجی شوند، گفت: برخی خبرها حاکی از آن است که تعداد بالایی کارت‌های  بازرگانی که محدودیت صادرات 500 هزار دلاری و دو میلیون دلار در سال‌های  اول و دوم دارند و در سال سوم با برداشته شدن محدودیت مواجه می‌شوند، در صف  تمدید قرار دارند.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ احمدرضا فرشچیان در جلسه  امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در خصوص  صدور کارتهای بازرگانی یکبار مصرف گفت: برخی خبرها حاکی از آن است که  تعداد بالایی کارت‌های بازرگانی که محدودیت صادرات 500 هزار دلاری و دو  میلیون دلار در سال‌های اول و دوم دارند و در سال سوم با برداشته شدن  محدودیت مواجه می‌شوند، در صف تمدید قرار دارند.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی با اشاره به روال موجود در دهه‌های  50 و 60 تصریح کرد: در دهه‌های گذشته نیز بحث بازگشت ارزی و تفاوت نرخ ارز  وجود داشت و اتفاقا تفاوت فاحش‌تر و سه تا چهار برابر اختلاف کنونی که 10  تا 20 درصد است، بود. با این وجود لازمه اینکه شخصی بتواند واردات و صادرات  انجام دهد، عضویت در تشکل‌های تخصصی مربوطه بود و در واقع اهلیت‌سنجی  درآنجا صورت می‌گرفت و انجام واردات و صادرات به شکل امروز نبود که هر شخصی  بتواند این کار را انجام دهد و ارز حاصل از صادرات را برنگرداند.

فرشچیان ادامه داد: برنگرداندن ارز صادراتی علاوه بر مشکلات مقطعی که  ایجاد می‌کند، ‌می‌تواند ضربه‌های سنگین در درازمدت وارد کند؛ در حالیکه با  عضویت در تشکل‌های مرتبط به منظور انجام واردات و صادرات اهلیت هر فرد  اثبات ‌می‌شود و تا زمانی که این اهلیت‌سنجی صورت نپذیرد مشکلات اصلاح نشده  و صدور کارت‌های یکبار مصرف و با محدودیت در سال‌های نخست چاره‌ساز نخواهد  بود.

وی اظهار داشت: البته ناگفته نماند که تشکل‌ها طی سال‌های اخیر بسیار  شلوغ شده است و لازم است بازنگری‌هایی انجام شده و به تشکل‌ها انسجام  بخشیده شود.

منبع: اکسپورتنا