رئیس جمهور با هیات تجاری به امارات سفر کنند/ بسته بندی محصولات صادراتی ما بسیار ضعیف است

05 خرداد 1401 137 بازدید


سالیان سال است که محصولات کشاورزی ما به امارات صادر می شود و افراد زیادی هستند که به صورت سنتی و آباء و اجدادی با لنج صادرات محصولات کشاورزی به امارات دارند.
سعید مقیسه در خصوص مشکلات صادراتی ایران به کشورهای منطقه به خصوص امارات به خبرنگار روابط عمومی اتاق بازرگانی ایران و امارات گفت:در این میان بی توجهی به زیر ساخت های حمل و نقل شده است و به عنوان مثال ما کانتینر یخچال دار به اندازه کافی نداریم،در موضوع بسته بندی بسیار ضعیف عمل می کنیم و کشورهای دیگر با بسته بندی مناسب با قیمت بالاتری محصولات خود را دو یا سه برابر می فروشند ولی مثلا هندوانه ما فله ای صادر می شود.
وی در خصوص برگشت خوردن محصولات صادراتی نیز گفت:یک مساله دیگر میزان حد مجاز سموم در محصولات کشاورزی است. متاسفانه بارها محصولات ما بعلت عدم رعایت حد مجاز مصرف کود و سم برگشت خورده اند و امارات هم در سطح اول ضوابط جهانی است و اگر میزان استفاده از سموم را در حد مجاز رعایت نکنیم به آنجا خواهیم رسید که این کشور هم خطوط قرمز مشخص کند و نگذارد محصولاتمان را به این کشور صادر کنیم.
وی در خصوص کشت فراسرزمینی نیز گفت:«ایران می تواند بستر مناسبی برای جذب سرمایه  گذاری خارجی در حوزه کشاورزی باشد،به این صورت که طرف اماراتی ضمن سرمایه گذاری مشترک از فناوری های نوین کشاورزی در کشور استفاده می نماید و حتی بعضا می تواند این فناوری های نوین را بومی سازی کند. که در ابن رابطه اقدام به کشت فراسرزمینی در کشور می نماید و این سبب جذب سرمایه خارجی می شود که این پیشنهاد هم به دولت ارائه شده است و ما به عنوان بخش خصوصی می توانیم در این عرصه کمک کنیم.»
مقیسه در خصوص نقش دولت در توسعه روابط تجاری با امارات گفت:ما در اتاق مشترک برای بهبود روابط تجاری بین ایران و امارات در تلاش هستیم اما کلید این قضیه در دست دولت مردان است تا با بهبود مناسبات سیاسی زمینه را برای توسعه و‌ تسهیل تجارت فراهم آورند. با توجه به دعوت رسمی از رئیس جمهور برای سفر به امارات ،ما هم پیشنهاد دادیم که ریاست محترم جمهور سفری به امارات داشته باشند و در این سفر هیات عالی رتبه تجاری از بخش خصوصی نیز ایشان را همراهی کند که قطعا برای کشور پر برکت و در این شرایط به توسعه صادرات و به خصوص صادرات محصولات غیر نفتی کمک خواهد کرد .