رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی: لغو مصوبه ممنوعیت واردات لوازم خانگی مغایر ب?

اخبار ایران و جهان 22 آبان 1391 139 بازدید

 رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی کشور گفت: لغو مصوبه ممنوعیت واردات لوازم خانگی مغایر با منافع ملی و باعث به خطر افتادن تولید و اشتغال در این بخش می شود.

ˈمحمدرضا دیانیˈروز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا ضمن بیان این مطلب که عده ای بدنبال لغو مصوبه ممنوعیت واردات کالاهای لوکس که مشابه آن در داخل تولید می شود، هستند، گفت: حامیان واردات در کشور مدعی هستند که تولید کارخانجات داخلی توانایی تامین تقاضای بازار را ندارد، در حالی که ظرفیت کارخانجات داخلی حدود 5/1 برابر میزان نیاز داخل است.

به گفته ی وی ، ظرفیت تولید سالانه سه تا چهار میلیون دستگاه یخچال و لباسشویی در کشور وجود دارد که 50 تا 60 درصد آن پاسخگوی بازار داخل است.

وی متذکر شد: از آنجا که بیش از 60 درصد بازار لوازم خانگی در اختیار برندهای خارجی است ، حجم واردات وسیعی که در این بخش صورت می گیرد باعث شده تا کارخانجات داخلی با حدود 50 درصد ظرفیت خود کار کنند.

دیانی بااشاره به تنوع محصولات در بازار لوازم خانگی تصریح کرد: بسیاری از کالاهای داخلی توانایی رقابت با محصولات خارجی را دارند و در حال حاضر از نوع ارزان قیمت تا لوکس یک محصول اعم از لباسشویی ،یخچال و غیره در داخل تولید می شود.

رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی کشورگفت:به مردم اطمینان می دهیم که تولیدکنندگان نسبت به کیفیت و ارائه خدمات مطلوب تر پس از فروش متعهد هستند و حتی پس از اعلام مصوبه ممنوعیت واردات پنج تا 10 درصد قیمت محصولات خود را کاهش داده اند.

**ممنوعیت واردات فرصتی برای احیای صنعت لوازم خانگی

وی عنوان داشت:این مصوبه فرصتی برای احیای دوباره صنعت لوازم خانگی،حضور در عرصه بین المللی با فراهم شدن امکان صادرات و حفظ اشتغال در داخل کشور به شمار می رود.

وی تاکید کرد: با اجرای مصوبه ممنوعیت واردات، کارخانجات داخلی می توانند تولید خود را افزایش دهند که این امر تاثیر مستقیمی بر کاهش قیمت ها دارد.

دیانی قیمت بهترین نوع لوازم خانگی ایرانی را 30 تا 40 درصد پائین تر از قیمت مشابه خارجی ذکر کرد و افزود: اگر واردات لوازم خارجی ادامه پیدا کند، نرخ آنها بالاتر هم می رود ، در حالی که صنایع داخلی ارزبری کمتری داشته و توانایی رقابت با کالاهای خارجی را هم دارد.

رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی کشور گفت: در حال حاضر انبارهای کارخانجات پر است و مازاد کالا نیز داریم که تا یک سال آینده جوابگوی تامین نیاز بازار است.

**اشتغال 500هزار نفر در گروی حمایت از صنعت لوازم خانگی

وی با بیان اینکه 200 کارخانه فعال در این بخش وجود دارد و 400 تا 500 هزار نفر در این بخش شاغل هستند، تاکید کرد که باید نسبت به حفظ اشتغال این عده احساس مسئولیت داشته باشیم.

دیانی افزود:حدود 80 کارخانه تولیدکننده یخچال و 15 کارخانه تولیدکننده لباسشویی فعال در کشور وجود دارد که هر کدام سالانه تا یک میلیون دستگاه تولید دارند.

رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی کشور ادامه داد: این در حالی است که ظرفیت این کارخانجات حدود سه میلیون دستگاه است و در فضای فعلی که بازار کشور در اختیار برندهای خارجی است توانایی بهره گیری از تمام ظرفیت کارخانجات امکان پذیر نیست.

وی با ناسالم خواندن رقابت در این بخش تصریح کرد که در شرایط فعلی تولید داخل تحت فشار است و نیازمند حمایت های بیشتر است.

منبع : ایرنا

Administrator

Administrator