رئیس اتاق بازرگانی: دولت قبل در اجرای قانون بهبود کسب و کار کوتاهی کرد

اخبار ایران و جهان 16 آذر 1392 119 بازدید

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: اتاق بازرگانی ایران مشاور ۳ قوه است و یک مشاور صدیق نباید هرچه گفتند قبول کند یا هر چه بخواهند اجرا کند و بله قربان‌گو باشد، از طرف دیگر یک مشاور صدیق نباید اپوزیسیون و مخالف باشد.

 به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، روز یکشنبه 10 آذرماه در طبقه دهم اتاق بازرگانی ایران رئیس جدید پارلمان بخش خصوصی مشخص شد. انتخاباتی که برگزار شد به عقیده بسیاری از فعالان بخش خصوصی یک انتخابات سالم، شفاف و واقعی بود چرا که به عقیده برخی در دوره‌های قبل مناصب اتاق بازرگانی بین گروه‌های خاصی تقسیم می‌شد و این دوره شاید تنها دوره‌ای بود که فعالان بخش خصوصی در یک کارزار انتخاباتی توانستند به معنای واقعی رقابت بین 2 گروه و 2 چهره را به نمایش بکشند، در یک سو غلامحسین شافعی، کسی که 27 سال سابقه فعالیت اقتصادی دارد و به واقع مردی از جنس بخش خصوصی است و البته وابسته به طیفی که به آنها طیف سنتی اتاق بازرگانی ایران گفته می‌شود و در سوی دیگر مسعود خوانساری مدیری که به اعتقاد خودش 27 سال سابقه مدیریت دولتی و همچنین تحول ساختار سازمانی را در کارنامه خود دارد.

در انتخاباتی که روز یکشنبه 10 آذر اتفاق افتاد 343 رأی به صندوق ریخته شد و در نهایت علاالدین میرمحمدصادقی که تعداد آرا را قرائت می‌کرد، اعلام کرد 3 رأی سفید، 162 رای به نفع مسعود خوانساری و 178 رأی به نفع غلامحسین شافعی در گلدان‌ها ریخته شده و در نتیجه رئیس جدید پارلمان بخش خصوصی غلامحسین شافعی است.

در ادامه گفت‌وگویی را می‌خوانید که با رئیس جدید پارلمان بخش خصوصی درباره برنامه‌های آینده‌اش انجام شده است.

فارس: پیروزی شما را در انتخابات اتاق بازرگانی ایران تبریک می‌گویم. در عین حال به نظر می‌رسد بخش خصوصی به کسی رأی داد که از جنس بخش خصوصی بوده است نه به فردی که سابقه مدیریت دولتی داشته است، چراکه همواره در 6 سال گذشته آنچه فعالان بخش خصوصی را آزار می‌داد این بود که رئیس‌شان کسی است که سبقه دولتی دارد. به عنوان اولین سئوال درباره برنامه‌های آینده خودتان توضیح دهید.

شافعی: برخی از برنامه‌ها از قبل تدوین شده است، اجرای آن آغاز شده و لذا در این دوره هم باید اجرای آنها ادامه پیدا کند تا به اتمام برسد. وظیفه اتاق بازرگانی ایران این است تلاش کند تا در اجرایی شدن این برنامه‌ها سرعت لازم وجود داشته باشد.

به طور کلی هر فردی که ریاست اتاق بازرگانی ایران را برعهده می‌گیرد برنامه‌های جدیدی را با خودش می‌آورد و یا برای اجرا در ذهن خود دارد و یا قبل از انتخابات در میان اعضای هیئت نمایندگان آنها را بیان می‌کند. لذا به عنوان اولین برنامه می‌توان به این موضوع تاکید کرد که آنچه در گذشته بوده است باید در آینده هم ادامه پیدا کند و در کنار آن نیز برنامه‌های جدیدی باید اجرا شود.

فارس: به طور مشخص و جزئی‌تر می‌خواهم تا برنامه‌های خودتان را اعلام کنید و به کلی گویی اکتفا نکنید.

شافعی: برنامه‌هایی را که برای اجرا در نظر داریم می‌توان به دو بعد داخلی و خارجی تقسیم‌بندی کرد. در بعد خارجی با فضای جدیدی که در دیپلماسی ایران اتفاق افتاده است و همچنین پس از توافق ژنو و تحرکاتی که در سیاست‌های خارجی کشور وجود دارد باید فعالان بخش خصوصی حرکت‌های اقتصادی را شروع کنند تا دیپلماسی اقتصادی تقویت شود.

همچنین معتقدم باید رفت و آمدهای اقتصادی بین فعالان اقتصادی کشورها نیز افزایش پیدا کند به نحوی که در اعزام هیئت‌های تجاری و پذیرش هیئت‌های تجاری باید شامل رشد قابل توجهی باشیم.

ارتباط با اتاق‌های بازرگانی سایر کشورها و همچنین توسعه فعالیت با آنها و همچنین تقویت ارتباط اقتصادی با سایر کشورهای جهان به طور کلی برنامه اتاق بازرگانی ایران در بعد خارجی است.

فارس: در بعد داخلی مهمترین برنامه‌های شما شامل چه ابعادی است؟

شافعی: به عقیده من در مسائل داخلی محوری‌ترین برنامه اتاق بازرگانی ایران باید تکیه بر تولید داخل باشد، چراکه در مدت زمان گذشته مظلوم واقع شده است و من معتقدم اگر تولید داخلی تقویت شود باعث رشد اقتصادی در همه ابعاد و جنبه‌ها خواهد بود، از طرفی دیگر هم معتقدم اگر ما تولید موثر و موفقی داشته باشیم در بخش صادرات کالا و صادرات خدمات نیز می‌توانیم امتیازات بالایی داشته باشیم و شاخص صادرات ارتقاء پیدا می‌کند، چرا که صادرات موفق در گرو تولید موفق است. همچنین در صادرات خدمات فنی مهندسی با توجه به ظرفیت‌های زیادی که در کشور وجود دارد معتقدم باید حمایت‌های بیشتری صورت گیرد و علیرغم آنکه تولید باید محور توسعه اقتصادی و صادرات باشد، خدمات نیز باید به صحنه بیاید.

فارس: یکی از مهمترین برنامه‌هایی که در 6 ساله‌ای که آقای نهاوندیان رئیس اتاق بودند،به طور جد پیگیری می‌شد تدوین و تصویب قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار بوده است، اما متاسفانه در حال حاضر شاهد اجرای این قانون نیستیم، دلیل آن چیست؟

شافعی: اجرایی کردن قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار از کارهای اساسی است که باید به آن توجه شود، چرا که ما معتقدیم اتاق باید پیشرو باشد و اجرای این قانون می‌تواند بستر لازم را برای فعالیتهای اقتصادی ایجاد کند لذا اتاق بازرگانی بر اجرای آن باید متمرکز شود.

فارس: بله، لزوم اجرای قانون مستمر بهبود فضای کسب و کار را می‌دانم، سئوال من مشخصاً درباره این موضوع است که چرا این قانون تاکنون اجرا نشده است.

شافعی: این قانون در اسفندماه سال 91 تصویب و حتی برای اجرا هم ابلاغ شد اما آئین نامه‌های اجرایی آن که باید تدوین، تصویب و اجرا شود هنوز وارد فاز عملیاتی نشده است هرچند خبرهایی می‌رسد در خصوص اینکه در دولت جدید تدوین آئین‌نامه‌های اجرایی آن آغاز شده است.

فارس: پس می‌توان اینگونه نتیجه‌گیری کرد که وظیفه تدوین آئین نامه‌ها به عهده دولت بوده است و دولت در این زمینه کوتاهی کرده است.

شافعی: بله، دولت قبل در این زمینه کوتاهی کرده است، در دولت جدید هم در گفتار بر اجرای قانون تاکید می‌کنند و حتی شنیده می‌شود که دستور تدوین آئین‌نامه‌های آن نیز صادر شده است لذا باید در آینده شاهد روند اجرای آن باشیم.

فارس: تعامل اتاق بازرگانی با دولت در دوره شما چگونه خواهد بود، چرا که در دولت نهم و دهم آنچه اتفاق افتاد این بود که اتاق بازرگانی و مشخصاً آقای نهاوندیان دولت محمود احمدی‌نژاد را همواره مورد انتقاد قرار می‌داد.

شافعی: همانطور که می‌دانید اتاق بازرگانی ایران مشاور 3قوه است و یک مشاور صدیق نباید هرچه گفتند قبول کند یا هرچه بخواهند اجرا کنند و بگوید هرچه شما امر بفرمائید و بله قربان‌گو باشد ، از طرف دیگر یک مشاور صدیق نباید اپوزسیون باشد و نباید در همه موارد اظهار مخالفت کند و من معتقدم در اهداف بالادستی هیچگونه جدایی نداریم و در اهداف کلان اقتصادی هم اهداف اتاق بازرگانی همان اهداف دولت است و در انجام امور و تسهیل امور مربوط به فعالان اقتصادی، سیاست تعامل را در پیش می‌گیریم و سعی می‌کنیم با راهکارهای اجرایی مناسب، موثر به توفیقات لازم برسیم و اتاق بازرگانی همواره در کنار حاکمیت و دولت است و با صداقت امور فعالان اقتصادی را پیگیری می‌کند.

فارس: همانطور که می‌دانید رئیس‌جمهور، معاون برنامه‌ریزی و مشاور اقتصادی رئیس جمهور بر اجرای فاز دوم قانون هدفمندکردن یارانه‌ها تأکید کرده‌اند و آنگونه که به نظر می‌رسد فاز دوم این قانون در سال آینده اجرا می‌شود، اما همانطور که مستحضر هستید در اجرای فاز اول قانون هدفمندکردن یارانه‌ها انتظارات بخش خصوصی برآورده نشد و شاید به همین دلیل بود که در چگونگی اجرای این قانون همواره انتقاداتی از سوی بخش خصوصی مطرح می‌شد به طور مشخص انتظار فعالان اقتصادی و اتاق بازرگانی برای اجرای فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، چیست؟

شافعی: توجه به نظرات بخش خصوصی از مهمترین خواسته‌های ما برای اجرای فاز دوم قانون هدفمندکردن یارانه‌ها است، چرا که در فاز اول هم بخش خصوصی نظرات کارشناسی خود را ارائه کرد اما در عمل این نظرات اجرا نشد و مورد توجه دولت قرار نگرفت، لذا دولت یازدهم در اجرای فاز دوم قانون هدفمندکردن یارانه‌ها باید به نظرات کارشناسی بخش خصوصی که در واقع گروهی هستند که در عمل قانون را اجرا می‌کنند، توجه شود.

فارس: به طور مشخص خواسته شما از دولت برای اجرای فاز دوم قانون، چیست؟

شافعی: از دولت می‌خواهیم تا در اجرای فاز دوم قانون هدفمندکردن یارانه‌ها، اولویت اول را تولید قرار دهد و بعد به مصرف توجه داشته باشد چرا که از یک تولید موفق می‌توان به یک مصرف بهینه رسید.

فارس: آقای خوانساری در نطق پیش از آغاز انتخابات در برنامه‌های خودشان به تغییر دبیرکل اشاره کردند و یکی از برنامه‌های ایشان تغییر دبیرکل بوده است، اما شما در این خصوص صحبت نکردید، آیا برنامه‌ای برای تغییرات مدیران، معاونان اجرایی اتاق بازرگانی دارید؟

شافعی: من معتقدم باید بدنه اجرایی اتاق بازرگانی ایران متحول شود و مدیریت اجرای اتاق هم باید نمودی از مدیریت بخش خصوصی یعنی مدیریتی چالاک، چابک و کارآمد باشد لذا بدون اینکه به شخص خاصی توجه داشته باشم سیستم باید اصلاح شده و کارآمدی لازم را داشته باشد، در انتخاب افراد با توجه به سیاستی که گفتم، قابلیت‌های افراد نیز سنجیده می‌شود و اگر لازم باشد حتماً تغییراتی انجام می‌شود. مدیریت اجرایی اتاق باید مبتنی بر بخش خصوصی باشد تا کارآمدی لازم را برای پاسخگویی قوای سه‌گانه و اعضای اتاق بازرگانی داشته باشد.

*گفت‌و‌گو از: رضا کیمیایی

منبع : خبرگزاری فارس

Administrator

Administrator