دو تحریمی که برداشته می‌شود؛ دو تحریمی که‌ می‌ماند

اخبار ایران و جهان 21 مهر 1392 76 بازدید

هفته آینده، گفت‌وگوهای وزرای خارجه ایران و کشورهای عضو گرو ۱+۵ در حالی آغاز خواهد شد که از هم‌اکنون صحبت از توافقی بینابین‌ میان دو طرف‌ می‌شود. منابع اروپایی گفته‌اند در این مرحله دو نوع تحریم وضع شده علیه ایران برداشته خواهد شد و دو نوع تحریم دیگر همچنان باقی خواهد ماند تا مذاکرات ادامه یابد.
دو تحریمی که برداشته می شود؛دو تحریمی که باقی می ماندهفته آینده، گفت‌وگوهای وزرای خارجه ایران و کشورهای عضو گرو ۱+۵ در حالی آغاز خواهد شد که از هم اکنون صحبت از توافقی بینابین میان دو طرف می‌شود؛ توافقی که البته بیشتر انتظارات غربی‌هاست و نه وعده یا پیشنهادی از سوی ایران.

به گزارش «تابناک» برخی منابع آگاه گفته‌اند، آنچه بناست مبنای مذاکرات هفته آینده قرار بگیرد، موافقت ایران با کاهش سطح غنی‌سازی اورانیوم، یعنی توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی است و در عوض غربی‌ها نیز درصدی از تحریم‌های وضع شده علیه ایران را کم خواهند کرد.

بر پایه این گزارش، منابع اروپایی گفته‌اند در این مرحله دو نوع تحریم وضع شده علیه ایران برادشته خواهد شد و دو نوع تحریم دیگر همچنان باقی خواهند ماند تا مذاکرات ادامه یابد.

در این مرحله طرف ایرانی، غنی‌سازی ۲۰ درصدی را متوقف خواهد کرد. ۱۸۰ کیلو‌گرم از اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده را به طرف سومی تحویل دهد و در ازای آن اورانیوم مورد نیاز برای مصارف پزشکی را از غرب دریافت کند؛ افزون بر این، می‌پذیرد که به تدریج شمار سانتریفیوژهای خود را کاهش ‌و دسترسی بازرسان آژانس به سایت‌های هسته‌ای را افزایش دهد.

در مقابل طرف غربی هم در این مرحله تحریم‌های مرتبط با تجارت طلا و محصولات پتروشیمی را لغو می‌کند؛ اما تحریم نفت ایران و سیستم بانکی همچنان ادامه خواهد یافت.

منابع آگاه می‌گویند موارد مطرح، انتظارات و تعهداتی است که غربی‌ها به دنبال آن هستند و تا کنون از ایران چنین پیشنهادی داده نشده است.

به نظر می‌رسد، پیشنهادی را که غرب به دنبال آن است، باید از هم اکنون بیشتر در مقابل کمتر نامید؛ مسأله‌ای که مذاکره‌کنندگان ایرانی بیش از همه به آن آگاهند و در مذاکرات خود، غربی‌ها را متوجه این زیاده‌‌خواهی‌ها خواهند کرد.

منبع : تابناک

Administrator

Administrator