دومینو مشکلات بازگشت ارز حاصل از صادرات

28 تیر 1399 400 بازدید

بازگشت ارز حاصل از صادرات با مشکلات زیادی روبرو است که یکی از آنها مشکلات سیستماتیک در سرفصل های رفع تعهد از طریق صرافی ها است.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران وامارات؛ یکی از راه های رفع تعهد ارزی در سال 97 واردکردن اسکناس از طریق صرافی ها یا همان سامانه سنا به سیستم ارزی کشور بود. بسیاری از صادرکنندگانی که در این سال تعهد ارزی خود را پرداخت کرده اند با مشکلات سیستماتیک مواجه شده و اکنون نمی توانند از حقوق قانونی خود بهره‌مند شوند.

داستان از این قرار است که برخی صادرکنندگان (به ویژه صادرکنندگان فرش که بازگشت ارز حاصل از صادرات آنها یک سال زمان دارد) در سال 97 برای رفع تعهد خود از طریق ارائه اسکناس به سامانه سنا اقدام کرده‌اند.

آنها پس از رفع تعهد خود مدارک، رسیدهای سامانه و فاکتور صرافی را دریافت و ضمیمه دفاتر مالیاتی خود کرده و با تصور اینکه رفع تعهد آنها صورت گرفته است، دفتر سال 97 خود را بسته اند.

لازم به ذکر است، صادرکنندگان برای چک کردن حساب خود به سامانه بانک مرکزی دسترسی ندارند تا متوجه تایید رفع تعهد و میزان باقی مانده آن بشوند و با این حساب که رفع تعهد ارزی آنها صورت گرفته است، دفاتر سال 97 خود را بسته اند.

اولین زنگ هشدار مشکلات این صادرکنندگان از بهار سال 99 زده می شود که برای ارائه دفاتر به سازمان امور مالیاتی مراجعه می کنند. آنها برای نهایی کردن فعالیت های مالیاتی از صادرکنندگان درخواست پرینت سامانه می کنند که پس از بررسی، این صادرکنندگان با متن «درصد حق استفاده از نرخ صفر مالیاتی و استرداد مالیات بر ارزش افزوده برای سالهای 97 و 98 صفر درصد است» روبرو می شوند.

پیگیری ها نشان داد که در زمان رفع تعهد ارز این بخش از صادرکنندگان صرافی محل ارائه ارز به جای سرفصل 44 که ارز حاصل از صادرات را نشان می دهد از در سرفصل 24 که سایر از محل صرافی ها و بانکها را نشان می دهد، ثبت کرده و در نتیجه در حساب رفع تعهد ارزی این صادرکنندگان منظور نشده است.

در ادامه این روند مقرر شد تا صادرکنندگان در این مورد برای ویرایش اطلاعات اقدام کنند؛ اما پس از انجام این مورد و دریافت اسناد جدید دیگر کار از کار گذشته و تا بانک مرکزی برای اعلام آن به سازمان امور مالیاتی اقدام کند چند روزی هم کارت بازرگانی این افراد تعلیق شده است.

همچنین علیرغم اینکه این صادرکنندگان ارز خود را به کشور بازگردانده اند، هنوز در سامانه سازمان امور مالیاتی ثبت نشده و همچنان با نرخ صفر درصد برای استرداد مالیات بر ارزش افزوده مواجه هستند. در این راستا، بانک مرکزی به این افراد اعلام کرده است که لیست معافیت های مالیاتی سال 97 ارسال شده و این افراد دیگر نمی توانند از حق قانونی خود استفاده کنند.

نکته قابل توجه در این اتفاق باگ قانونی و سیستماتیک بانک مرکزی در رفع تعهد ارزی است؛ چرا که پیگیری ها نشان می دهد که نه تنها سر فصل 44 سامانه سنا که ارز حاصل از صادرات را نشان می دهد؛ در سال 97 وجود نداشته بلکه این سرفصل در سال 98 به این سامانه افزوده شده است.

منبع: اکسپورتنا