دنیای این روزهای این سه نفر

مقالات 11 آذر 1391 121 بازدید

تصمیمات من درآوردی و بی ثبات تیم اقتصادی دولت که در ابتدا مورد انتقاد کارشناسان و فعالان اقتصادی قرار می گرفت، اکنون به سوژه لبخند تلخ افکار عمومی به وضعیت تصمیم گیری اقتصادی کشور، آن هم در شرایط دشوار تحریم تبدیل شده است.


به گزارش «بازتاب»؛ در دو ماه گذشته با تشدید تحریم ها و بحران ارزی، تیم اقتصادی دولت، به ویژه سه تفنگدار اقتصادی: «حسینی، بهمنی و غضنفری» که عملا گردش پول و کالا در کشور تحت مدیریت آنها صورت می گیرد، با تصمیمات خلق الساعه و یک شبه خود، آن قدر به التهاب و نوسان بازار دامن زد که دیگر فعالان اقتصادی نه چندان توجهی به تصمیمات دولت دارند و نه حتی اگر بخواهند توجه کنند، از این تصمیمات سردرمی آورند.

در اوایل این روند در مهر ماه، ظرف چند روز، تصمیم گیری در مورد چگونگی فروش ارز و ورود کالا انجام می شد، سپس چند روز این تصمیم به مدیران و افکار عمومی توضیح داده می شد تا کاملا جزئیات آن روشن شود و زمانی که جزئیات روشن می شد، تناقضات و اشکالات و پیامدهای آن که قاعدتا قبل از تصمیم گیری باید بررسی گردد، برای مسئولان شفاف می شد که نتیجه آن تجدید نظر در این تصمیم بود که آن هم نیازمند چند روزی وقت می شد و این دور ادامه می یافت.

اما کم کم با مهارت یافتن تیم سه نفره دولت در تصمیم گیری، این سیکل از چند روز به یک روز و اخیرا به چند ساعت کاهش یافته است؛ به نحوی که اخیرا شب تصمیم گیری می شود و صبح اول وقت تصمیم نقض می شود.

نمونه های سیکل اول را ماه گذشته در ممنوع اعلام کردن ورود هرگونه لوازم کامپیوتر به  کشور که موجب بروز بحران در بازار کامپیوتر شد، مشاهده کردیم که پس از کش و قوس ها و نوسانات شدید در بازار، مسئولین محترم اعلام کردند منظورشان از قطعات کامپیوتر، فقط قوطی های فلزی کیس بوده است.

یا با اعلام خبر ممنوعیت واردات خودرو که با توجه به واردات ده ها هزار خودروی خارجی در سال به کشور به ارزش هزاران میلیارد تومان، سود میلیاردی را برای کسانی که خوردوی های وارداتی را قبلا ثبت سفارش کرده بودند، به همراه داشت، یکباره این ممنوعیت واردات نه تنها رفع، بلکه تعرفه واردات نیز نصف شد تا با توجه به گران شدن دلار، واردکنندگان محترم خدای نکرده گمرکی بیشتری نپردازند.

آخرین مورد هم این بود که عصر ششم آذر، واردات با ارز آزاد ممنوع و صبح هفتم آذر مجاز اعلام شد!

موارد اینچنینی در فهرست ممنوعه واردات کالا که زمانی ۹۵ قلم بود، بعد ۷۰ قلم شد و الان دقیقا کسی نمی داند چند قلم است و همان چند قلم نیز چه اندزاه ممنوع است و چه اندازه مجاز است؟

به گونه ای که اکنون نه تنها مردم و مصرف کنندگان در بازار از این همه تصمیمات یک شبه و تغییراتشان گیج شده اند، بلکه فعالان اقتصادی و حتی کارمندان سیستم بانکی و گمرکی هم در سردرگمی به سر می برند و به نظر می رسد این همه پیچیدگی و نوسان و بی ثباتی، حتی استکبار جهانی را هم دچار سرگیجه کرده است. چرا که خود آنها اعتراف کردند ما فقط تحریم های خاصی درباره ایران اعمال کردیم، اما این تحولات و التهابات اقتصادی در داخل ایران ربط چندانی به تحریمها ندارد!

در این شرایط، به نظر می رسد مهمترین نیاز و اولویت اقتصاد کشور قبل از ساماندهی بازار و مقابله با تحریمها، ساماندهی مسئولان اقتصادی، به ویژه این سه ژنرال اقتصادی دولت است که اول تصمیمی را که می گیرند، اول حداقل خودشان سه نفره به آن وفادار باشند و ثانیا تعهد محضری بدهند حداقل برای یک ماه تصمیم خودشان را نقض نکنند.

بی ثباتی فعلی در زمینه اداره اقتصادی کشور به مرزی رسیده است که این لطفیه میان فعالان اقتصادی رد وبدل می شود که از سخنگوی دولت پرسیدند، واردات و صادرات چه کالاهایی ممنوع است؟ گفت: الان  یا الان؟

منبع : اتاق نیوز

Administrator

Administrator