دستور رییس‌جمهور برای تسریع در ترخیص کالاهای اولویت‌دار

29 تیر 1399 360 بازدید

رییس جمهور گفت: وزارت صمت برای تامین نیازهای بخش تولید با  تعیین اولویت ترخیص کالا در هماهنگی با وزارت اقتصاد و بانک مرکزی طبق  دستورالعمل ابلاغی برای تسریع در ترخیص کالاهای اولویت‌دار اقدام کند.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ حسن روحانی روز یکشنبه در جلسه  ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با بیان این مطلب تصریح کرد: دولت مطمئنا با  نگرشی واقع‌بینانه به شرایط سخت کنونی و در عین حال با اتکا به  توانمندی‌های داخلی و راه‌حل‌های عملیاتی و عینی به دور از شعارهای تخیلی،  برای حل مشکلات کشور تلاش می‌کند.

وی افزود: تعیین راه‌حل‌ها نباید برگرفته از نگاه رویایی و فارغ از  حقایق اقتصادی کشور و یا نگرش‌های ناامید کننده و بدبینانه نسبت به  توانایی‌ها و ظرفیت‌های کشور باشد. رییس جمهور گفت: با بهره‌گیری از  تجربه‌های گران‌سنگ سال‌ها مقابله با تحمیل شرایط سخت اقتصادی، با همراهی  مردم، فعالان و کارشناسان اقتصادی و همکاری سایر قوای کشور، از این شرایط  با سرافرازی عبور خواهیم کرد.

روحانی با بیان اینکه دولت از ارائه پیشنهادها و راه حل‌های دلسوزان  نظام و کشور در این راستا استقبال می‌کند، افزود: مهم این است که به رغم  موانع و مشکلات پیچیده و خاص اقتصادی، کشور توانایی گذر از این شرایط دشوار  را دارد.

رییس جمهور با بیان اینکه تسهیل در ورود و خروج کالا در گمرکات کشور از  اولویت‌های مهم دولت در حوزه تجارت است، گفت: ترخیص کالا در کوتاه‌ترین  زمان همراه با شفافیت و اجرای دقیق دستورالعمل‌ها از سوی دستگاه‌های مرتبط  برای رونق بخشیدن به تولید و تامین مواد اولیه و کالاهای اساسی، تصمیم جدی  دولت تدبیر و امید است که باید با دقت دنبال شود.

وی با اشاره به پیشرفت‌هایی که در زمینه ثبت اطلاعات، نحوه ترخیص و  تسریع در به حداقل رساندن زمان ترخیص کالاها، حاصل شده است، افزود: با توجه  به موجودی فراوان کالا در گمرکات کشور، سرعت بخشیدن به ترخیص کالاهای  اولویت‌دار برای جریان تولید حائز اهمیت است.

رییس جمهور اظهار کرد: وزارت صمت برای تامین نیازهای بخش تولید کشور با  تعیین اولویت ترخیص کالا در هماهنگی با وزارت امور اقتصادی و دارائی و بانک  مرکزی بر اساس دستورالعمل ابلاغی برای تسریع در ترخیص کالاهای اولویت دار  برنامه‌ریزی و اقدام کند.

روحانی تصریح کرد: سامانه تجارت کشور باید به طور هوشمند و به‌هنگام،  اطلاعات دقیق در زمینه موجودی کالاهای ضروری و نیازهای اولیه تولید را ثبت و  ارائه کند تا بر اساس آن بتوانیم برای تولید و رونق کسب و کار کشور  برنامه‌ریزی کنیم.

در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی  گزارشی از وضعیت بازار ارز و برنامه‌های در دست اجرای این بانک برای  ساماندهی بازار ارز ارائه کرد و اعضای ستاد اقتصادی نیز بر پیگیری جدی و  دقیق دستورالعمل تدوین شده برای تنظیم بازار ارز تاکید کردند.

ممبع: اکسپورتنا