دستورالعمل ورود موقت کالا با محوریت رفع تعهدات ارزی ابلاغ می‌شود

13 خرداد 1399 394 بازدید

رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: بر اساس این دستورالعمل مقرر شده است، صادرکننده صرفاً به میزان ارزش‌افزوده کالای صادراتی تعهد ارزی نزد بانک مرکزی داشته باشد.


به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ به نقل از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، حمید زادبوم در نشست مجازی بررسی آخرین تحولات تجاری و توسعه صادرات در دوران پساکرونا با اتاق اصفهان افزود: شرایط صندوق ضمانت صادرات در سال جاری به‌مراتب بهتر از سال قبل است و در قالب بسته حمایتی صادرات در دو بخش تسهیلات ریالی و مشوق‌های صادراتی از صادرکنندگان حمایت جدی خواهد کرد.

وی نیازهای ارزی کشور را برای توسعه صادرات الزامی دانست و تصریح کرد: برای تحقق این هم، نیاز است واردات غیرضروری محدود شود که این موضوع بحمدالله در حال انجام است.

زادبوم در پاسخ به ایجاد میزهای مشترک در کشورهای همسایه گفت: ایجاد این میزها مستلزم هماهنگی با امور بین‌الملل اتاق ایران است زیرا اتاق ایران حضور اتاق‌های مشترک را در این خصوص مدنظر دارد لیکن سایر اتاق‌ها هم می‌توانند در این مورد نقش‌آفرینی و مشارکت فعال داشته باشند.

رئیس اتاق اصفهان نیز در این نشست با اشاره به جهش تولید به‌عنوان شعار سال ۹۹ گفت: اتاق اصفهان برای تحقق شعار سال، در ابتدا گزارش‌های کارشناسی و دقیقی را از تبعات کرونا بر اقتصاد کشور تهیه و به دولت تقدیم کرد و در ادامه با تشکیل تیم‌های شتاب‌دهنده صادرات تحت عنوان ماراتن صادرات، ایجاد سرای نوآوری و تمرکز بر بازار کشورهای همسایه به‌عنوان اهداف صادراتی در شرایط تحریم و کرونا خط مشی خود را برای جهش تولید و صادرات در سال ۹۹ تبیین کرد.

مسعود گلشیرازی، از رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت خواست تا رفع تعهدات ارزی فعالان اقتصادی به‌طورجدی موردتوجه و مداقه قرار گیرد تا روند صادرات غیرنفتی کشور در این برهه حساس بیش‌ازپیش تسهیل شود.

فرشته امینی، عضو هیأت رئیسه اتاق اصفهان نیز در این نشست گفت: کمیسیون تجارت اتاق اصفهان تصمیم به راه‌اندازی میزهای کاری سه کشور عراق، افغانستان و سوریه در اتاق اصفهان با حضور و پاسخگویی کارشناسان بومی این کشورها دارد و به همین ترتیب از سازمان توسعه تجارت انتظار و تقاضا دارد که شرایطی را فراهم کند تا در میزهای متناظر، نماینده اتاق اصفهان در این کشورها حضور داشته باشد و این ارتباط مؤثر بتواند باعث رشد صادرات بین کشورهای مذکور در کوتاه‌مدت شود.

در ادامه رئیس کمیسیون تجارت، خدمات و ارتباطات اتاق اصفهان با تبیین برنامه‌های کمیسیون در سال جاری گفت: ما در اتاق اصفهان میز کشورهای همسایه را ایجاد کرده‌ایم اما برای سرعت بخشیدن به این حرکت و دستیابی به نتایج مطلوب نیاز است میزهای مشابه در کشورهای متناظر فعال شوند.

احمد پزنده اظهار کرد: حمایت سازمان توسعه تجارت از اقدامات اتاق بازرگانی، قطعاً سرعت افزایش صادرات به این کشورها را چند برابر خواهد کرد.

در ادامه این نشست مجازی رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت کشورمان به پرسش‌های حاضرین پاسخ داد و پیرامون مسائل حوزه صادرات و واردات با فعالان اقتصادی اصفهان به گفتگو پرداخت.