در گفت‌وگو با روزنامه‌ الامارات الیوم مهمان‌پرست: قصد قطع روابط با امارات را ندا?

اخبار ایران و جهان 22 مهر 1391 78 بازدید

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت که ایران تصمیمی برای کاهش یا قطع روابط دیپلماتیک با امارات ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رامین مهمان‌پرست در حاشیه همایش رسانه‌های اروپایی و آسیایی در آستانه، پایتخت قزاقستان در گفت‌وگو با روزنامه‌ی الامارات الیوم با تاکید بر این که تهران تصمیمی برای کاهش یا قطع روابط دیپلماتیک با امارات ندارد، گفت که آن چه در این باره منتشر شده است اخباری اشتباه و به دور از واقعیت است که ایران به‌سرعت آن را تکذیب کرده است.

او ادامه داد که ایران روابط قوی و تاریخی با امارات دارد. این دو کشور همسایه یکدیگر هستند و مشترکات زیادی با یکدیگر دارند. تهران نیز به دنبال توسعه این روابط است.

مهمان‌پرست در ادامه به سفر هیات کنسولگری ایران به ابوظبی و دوبی به منظور بهبود بخشیدن به فرصت‌های توسعه روابط دو جانبه اشاره کرد و افزود: برخی کشورهای غربی می‌کوشند تا با مطرح کردن مسایل خیالی و غیرواقعی مشکلاتی را میان کشورهای اسلامی و کشورهای خاورمیانه ایجاد کنند که در واقع آن‌ها به دنبال ایجاد بحران و فضای ترس و وحشت میان شیعه و سنی و ایران و عرب هستند.

وی با تاکید بر خواست کشورش به تقویت صلح و امنیت در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه بیان کرد که باید بحران سوریه را نوعی دخالت غرب در ایجاد بحران تلقی کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان ادامه داد که در صورت خودداری بسیاری از کشورها از دخالت در امور داخلی سوریه و پایان دادن به نفوذشان در این کشور، بحران سوریه قابل حل است و با نشستن پای میز مذاکره می‌توان راه برون رفتی را برای این بحران درنظر گرفت که این راه می‌تواند رفتن به پای صندوق‌های رای باشد که فصل‌الخطاب نظام و مخالفان سوریه است.

وی با تاکید بر این که ایران تنها کشور حامی نظام سوریه نیست، از حمایت‌های مالی و تسلیحاتی قطر، عربستان و به خصوص ترکیه از ارتش آزاد سوریه انتقاد کرد و گفت که ایران از ملت سوریه حمایت می‌کند؛ همان‌طور که از سایر ملت‌ها حمایت می‌کند.

مهمان‌پرست هم‌چنین با اشاره به این که بهترین راه حل در بحران سوریه همکاری همه کشورها با ایران برای پایان دادن به کشتارهاست، افزود که تمامی کشورها باید از ادامه این بحران نگران باشند چرا که وقوع جنگ یا آشوب به نفع هیچ کس نیست.

او در ادامه با هشدار نسبت به دخالت‌های نظامی غرب و ناتو در حل بحران سوریه گفت که این مساله موجب افزایش سطح بحران و کشیدن شدن دامنه آن به کشورهای منطقه خواهد شد. هرگونه دخالت نظامی غرب در داخل سوریه و یا دخالت هر کشوری در منطقه امری بسیار خطرناک است و زمینه را برای توسعه دامنه بحران ایجاد شده در سوریه و کشیده شدن آن به سایر کشورهای منطقه فراهم می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان افزود که تلاش برای آرام کردن این شرایط امری ضروری است هم‌چنین همه کشورها باید برای ایجاد راه حل با یکدیگر همکاری و مذاکره کنند چرا که ما می‌توانیم این مشکل را بهتر از دیگران حل کنیم اما نه با ارسال سلاح و تجهیزات.

وی با اشاره به مسایل اقتصادی ایران نیز گفت که ایران توانایی کافی برای برخورد با بحران‌های اقتصادی و تحریم‌هایی که بیش از 30 سال بر آن تحمیل شده است، را دارد و تحریم اقتصادی آن مساله جدیدی نیست. هم‌چنین دیدگاه ایرانی‌ها در قبال تحریم‌های تحمیلی غرب، دفاع ایران از حق مشروعش در دستیابی به تکنولوژی پیچیده و پیشرفته مثل فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌یی است، فعالیتی که غرب سعی در انحصار آن دارد.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه کشورمان بیان کرد که کشورهای غربی می‌خواهند که هر نوع تکنولوژی را در اختیار بگیرند و کشورهای دیگر را از دستیابی به آن بازدارند چرا که کنترل آتی جهان از سوی کشورهای بزرگ تنها به واسطه تکنولوژی‌های پیچیده است و این دلیل اصلی مخالفت آن‌ها با لغو تحریم‌ها علیه کشورمان است.

او افزود که ایران به این تکنولوژی دست یافت و اگر غربی‌ها در این باره نگرانند که از این تکنولوژی برای ساخت سلاح استفاده شود بدانند که ایران توافق‌نامه‌ای را امضا کرده است که بر اساس آن به بازرسان آژانس اجازه داده می‌شود تا از تاسیسات هسته‌یی‌اش بازدید کند علاوه برآن آن‌ها 24 ساعته فعالیت‌های ما در ایران را زیر نظر دارند.

مهمان‌پرست گفت که به شرط آن که غرب حق ایران را در دستیابی به انرژی هسته‌یی به رسمیت بشناسد و هم‌چنین بپذیرد که فعالیت غنی‌سازی اورانیوم ایران در داخل کشور صورت گیرد، ایران حاضر است به پای میز مذاکره با غرب بازگردد.

وی در پایان بر آمادگی ایران برای خرید اورانیم غنی شده برای تامین این نوع انرژی برای ملت خود جهت اهداف مسالمت‌آمیز و پزشکی تاکید کرد.

منبع: ایسنا

Administrator

Administrator