درآمد روزانه کشور از محل فروش نفت و گاز چقدر است؟

اخبار ایران و جهان 29 آبان 1391 81 بازدید

رییس کمیسیون انرژی اتاق ایران درآمد روزانه کشور از محل فروش گاز و نفت را اعلام کرد.

علی شمس‌اردکانی با ارائه آماری تقریبی از درآمدهای حاصل از فروش گاز، نفت و برق، تشریح کرد: به‌طور میانگین درآمد کشور از فروش روزانه گاز برابر با 50 میلیارد تومان و فروش نفت بالغ بر 80 میلیارد تومان برآورد می‌شود و طی سال گذشته، درآمد کشور از فروش برق به میزان 12 هزار میلیارد تومان اعلام شد؛ هر چند با وجود این میزان توان درآمدزایی در این بخش از صنعت، واحدهای فعال در این حوزه با کمبود شدید سرمایه در گردش، دست به گریبان هستند.
وی در نشست ماهانه کمیسیون انرژی که دیروز (یکشنبه) در محل اتاق ایران برگزار شد، موضوع مطالبات نیروگاه‌های تولید برق مربوط به بخش خصوصی را مورد تاکید قرار داد و گفت: واحدهای فعال در این حوزه که متعلق به بخش خصوصی هستند، 35 درصد برق کشور را تامین می‌کنند، این در حالی است که متاسفانه به دلیل مشکل تامین مالی ناشی از مطالبات این بنگاه‌ها از دولت، باید منتظر ورشکستگی این نیروگاه‌ها در مدت زمان کوتاهی باشیم.
وی یادآور شد:‌ اگر چنین اتفاق ناخوشایندی صورت بگیرد، به‌طور قطع در آینده هیچ یک از سرمایه‌گذاران، رغبتی به حضور در این وادی ندارند؛ به‌دنبال آن تقریبا تا 4 سال آینده با کمبود تولید برق مواجه خواهیم شد. رییس کمیسیون انرژی اتاق ایران، تاکید کرد: مشکل کمبود نقدینگی، چتر خود را تقریبا بر تمام صنایع کشور گشوده و توان پرداخت بدهی‌ها را از این واحدها ربوده است.

منبع:  دنیای اقتصاد
 

Administrator

Administrator