خوش‌بینی به‌افزایش مبادلات‌تجاری ایران‌ودبی

اخبار ایران و جهان 06 آذر 1392 110 بازدید

در پی توافق هسته‌ای ایران با 1+5 صورت گرفت
خوش‌بینی به‌افزایش مبادلات‌تجاری ایران‌ودبی
کاهش 2.9 میلیارد دلاری تجارت

با اثر لغو 7 میلیارد دلاری قسمتی از تحریم های ایران و کاهش موقتی پیچیدگی مسئله هسته‌ای، خوش بینی تجار دبی به افزایش مبادلات تجاری با ایران بیشتر شده است.

 در پی لغو اثر تحریم از 7 میلیارد دلار، بخشی از تحریم‌های ایران و کاهش پیچیدگی هر چند موقتی مسئله هسته‌ای ایران، خوش‌بینی تجار دبی به افزایش مبادلات تجاری با ایران بیشتر شده است.

امتیازات داده شده به ایران به اندازه کافی باعث تقویت روانی جامعه کسب و کار ایرانی در دبی، به عنوان دروازه اصلی اقتصاد این کشور شده است.

به گزارش فارس به نقل از العربیه انگلیسی، علیرغم گذشت یک دهه از تحریم ها، ایران با برنامه ریزی بیشتر کالاها و محصولات مورد نیاز خود را از بازار صادرات مجدد و پر رونق دبی تامین کرده است، اما تحریم‌های اعمال شده جدید به وسیله ایالات متحده و متحدانش در اواخر سال 2011 و اوایل سال 2012 به این مبادله تجاری به شدت لطمه زد.

اکثریت قریب به اتفاق مبادلات تجاری میان ایران و دیگر همسایگان عرب در حوزه خلیج فارس، ازطریق دبی، سکونتگاه بسیاری از ایرانیان و یکی از هفت امارت تشکیل دهنده کشور امارات بوده است.

در روز دوشنبه کارگران ایرانی انواع ماشین‌های لباسشویی، تلویزیون، لوازم الکتریکی و سایر محصولات را درون کشتی های کوچک چوبی و آهنی و به مقصد ایران که تنها 160 کیلومتر از دبی فاصله دارد، بارگیری کردند.

دهها کشتی که در خطوط دریایی اسکله‌های دبی به ایران به فعالیت می‌پردازند، چندین بار در ماه به مقصد تنگه هرمز سفر می‌کنند که این سفر تنها حدود 12 ساعت طول می کشد.

تجارت دو سویه بین ایران و دبی_به استثناء نفت_که در فاصله زمانی ماه های ژانویه تا ژوئن 2012 به 12 میلیارد و 300 میلیون درهم رسیده بود، با کاهشی 1.5 میلیارد درهمی به 10 میلیارد و 800 میلیون درهم (2 میلیارد و 900 میلیون دلار) کاهش یافت.

منبع : اقتصادآنلاین

Administrator

Administrator