خبر خوش برای صادرکنندگان

05 مرداد 1399 255 بازدید

با دستور رئیس جمهور به رئیس کل بانک مرکزی برای همکاری با صادرکنندگان در بازگشت ارز صادراتی، محدودیت صادرکنندگان جهت انتقال پروانه صادراتی به واردکنندگان دیگر، موقتا برطرف شد.

به گزارش روابط عمومي اتاق مشترك بازرگاني ايران و امارات؛ حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در دستوری به رئیس دفتر خود، رئیس کل بانک مرکزی را مکلف کرد تا تسهیلات بیشتری به صادرکنندگان ارایه دهد تا بتوانند ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازگردانند.

بر این اساس،خبرها حکایت از آن است که محدودیت صادرکنندگان جهت انتقال پروانه صادراتی خود به واردکنندگان دیگر موقتا برطرف شده است.

پیش از این، مهلت رفع تعهد ارزی صادرکنندگانی که قصد دارند ارزهای خود را با استفاده از پروانه صادراتی و با روش واردات در مقابل صادرات به کشور برگردانند عملاً یک هفته تمدیدشده و آنها از روز ارسال پیامک (۹۹/۴/۲۴) تا (۹۹/۵/۷) به مدت ۱۱ روز فرصت دارند تا تعهدات خود را ایفا کنند.

بنابراین واردکنندگان و صادرکنندگان می‌توانند تا ۷ مرداد سال جاری با توافق یکدیگر نسبت به خریدوفروش پروانه‌های صادراتی اقدام و نسبت به رفع تعهد ارزی و واردات کالا اقدام کنند.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در نامه ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی خواستار رفع موانع پیش روی صادرکنندگان در بازگشت ارز حاصل از صادرات شده بود.

همچنین رئیس جمهور صبح امروز در جلسه ستاد ملی کرونا، در دستوری به رئیس کل بانک مرکزی خواستار همکاری این بانک با صادرکنندگان شده بود.

منبع:خبر گمرکی