جهش ۲۰ درصدی صادرات بخش کشاورزی/ پسته همچنان در صدر کالاهای صادراتی کشاورزی

02 شهریور 1399 285 بازدید

بر اساس آمارهای گمرک ایران در ۴ماهه اول سال جاری در مجموع دو میلیون و ۵۳۹ هزار تن انواع محصولات کشاورزی به ارزش یک میلیارد و ۷۳۱ میلیون دلار به خارج صادر شده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد که در ۴ماهه اول سال جاری در مجموع دو میلیون و ۵۳۹ هزار تن انواع محصولات کشاورزی به ارزش یک میلیارد و ۷۳۱ میلیون دلار به خارج صادر شده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۸، از لحاظ وزنی رشد نزدیک به ۲۰ درصدی و از لحاظ ارزش نیز رشد ۶ درصدی داشته است.

در بخش واردات نیز آمارهای گمرک نشان می‌دهد طی ۴ماهه اول امسال 8.9  میلیون تن کالای کشاورزی و بخش غذا به ارزش نزدیک به 3.5 میلیارد دلار وارد کشور شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۸ از لحاظ وزنی رشد 3.8 درصدی و از لحاظ ارزش کاهش ۲۸ درصدی داشته است.

در بخش صادرات پنج قلم عمده صادراتی کشور شامل پسته با ۱۹۸ میلیون دلار، گوجه فرنگی با ۱۳۵ میلیون دلار، هندوانه با ۱۱۰ میلیون دلار، سیب تازه با ۵۳ میلیون دلار و رب گوجه فرنگی با ۴۹ میلیون دلار بوده است.

همچنین پنج قلم عمده وارداتی کشور نیز به ترتیب شامل ذرت دامی با ۸۹۳ میلیون دلار، گندم با ۵۵۵ میلیون دلار، برنج با ۳۱۹ میلیون دلار، لوبیای سویا با ۲۳۹ میلیون دلار و شکر با ۱۹۱ میلیون دلار بوده است.

منبع: نود اقتصادی