جزئیات نامه‌نگاری جدید رئیس اتاق ایران با رئیس‌جمهور/شورای عالی تامین اجتماعی را احیا کنید

24 اردیبهشت 1399 308 بازدید

رییس اتاق بازرگانی ایران با ارسال نامه‌ای به رییس‌جمهور درخواست کرد تا با توجه شرایط بحرانی اخیر حاکم بر محیط کسب‌وکار کشور ناشی از شیوع کرونا، احیای شورای عالی تامین اجتماعی در دستور کار قرار گیرد.


به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات، رئیس اتاق بازرگانی ایران با ارسال نامه‌ای به رییس‌جمهور درخواست کرد تا با توجه شرایط بحرانی اخیر حاکم بر محیط کسب‌وکار کشور ناشی از شیوع کرونا، احیای شورای عالی تامین اجتماعی در دستور کار قرار گیرد. به باور غلامحسین شافعی، سازمان تامین اجتماعی یک‌نهاد عمومی غیردولتی است، اما حضور دولت در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها بسیار پررنگ‌تر از نمایندگان کارفرما و کارگر است و عملاً این دو شریک اصلی در این سازمان از جایگاه تصمیم‌گیری برخوردار نیستند.

وی همچنین تاکید می‌کند که طی سال‌های گذشته با حذف شورای عالی تامین اجتماعی، اصل سه‌جانبه گرایی در این سازمان کمرنگ شده که این موضوع مورد اعتراض کارگران و کارفرمایان به‌عنوان شرکای سازمان تأمین اجتماعی است.

متن کامل نامه رییس اتاق ایران به حسن روحانی رئیس‌جمهور به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام؛

احتراماً، با آرزوی توفیق الهی و قبولی طاعات و عبادات؛ همان‌گونه که مستحضرید در سال ۱۳۸۹ هیات وزیران به استناد ماده (۱۷) قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی مصوب ۱۳۸۳ و بنا به پیشنهاد وزارت رفاه و تامین اجتماعی و تایید شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی، اساسنامه صندوق تامین اجتماعی را به تصویب رساند و از سال ۱۳۹۱ براساس ماده (۱۱۳) قانون مدیریت خدمات کشوری و چگونگی مدیریت سازمان تامین اجتماعی، صندوق تامین اجتماعی به سازمان تامین اجتماعی تغییر یافت و ترکیب سازمان در قالب هیأت امنا، هیات مدیره، مدیرعامل و هیات نظارت به تصویب رسید و در نتیجه شورای عالی تامین اجتماعی حذف شد. بدین ترتیب اصل سه جانبه گرایی در این سازمان کمرنگ شد که این موضوع در سنوات گذشته به مراتب مورد اعتراض کارگران و کارفرمایان به عنوان شرکای سازمان تامین اجتماعی عنوان شده است.

از آنجایی که سازمان تامین اجتماعی یک نهاد عمومی غیردولتی است، دارایی ها و سرمایه‌های اصلی آن با پرداخت حق بیمه به نسبت ٢٣درصد سهم کارفرما، ۷ درصد سهم کارگر و ۳ درصد سهم دولت تامین می‌گردد؛ لیکن حضور دولت در برنامه ریزی‌ها و سیاستگذاری‌ها بسیار پررنگ تر از نمایندگان کارفرما و کارگر می‌باشد و عملا این دو شریک اصلی در این سازمان از جایگاه تصمیم گیری برخوردار نیستند.

با عنایت به مطالب فوق، از محضر آن مقام محترم تقاضا می‌شود با توجه به شرایط بحرانی اخیر حاکم بر محیط کسب و کار کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا، دستور فرمایید اقدامات مقتضی جهت احیای شورای عالی تامین اجتماعی و رعایت اصل سه جانبه گرایی در سازمان تامین اجتماعی در اسرع وقت صورت پذیرد.

پیشاپیش از حسن نظر و همکاری جنابعالی کمال تشکر و امتنان را داریم.