جزئیات جدید از محدودیتهای صادراتی برای 73 قلم کالا + برنامه زمان‌بندی

اخبار ایران و جهان 20 آبان 1391 106 بازدید

چکیده: معاون کل سازمان توسعه تجارت با اشاره به محدودیت‌های ایجاد شده توسط گمرک برای صادرات برخی کالاها که در فهرست 52 قلم کالای اعلام شده توسط سازمان حمایت وجود نداشته‌اند تاکید کرد که با ابلاغیه جدید این مشکل برطرف می‌شود.


کیومرث فتح‌الله کرمانشاهی با بیان این‌که محدودیت‌های صادراتی برای 73 قلم کالا ایجاد شده است، اظهار کرد: بر این اساس 39 قلم کالا مشمول ممنوعیت صادرات و 34 قلم کالا مشمول پرداخت عوارض صادراتی شده‌اند.

به گفته وی اتفاق رخ داده این است که تا پیش از این صادرات 51 قلم کالا ممنوع شده بود ولی با توجه به این که گمرک بر اساس برداشت خود از صادرات تمامی کالاهای ساخته و نیمه ساخته یا مواد اولیه‌ این دسته از کالاها جلوگیری می‌کرد لذا کالاهای موجود در این فهرست 51 قلم کالا به صورت جزئی‌تر دسته بندی شدند تا مشکلات قبل به‌وجود نیاید.

او در مورد عوارض صادراتی 34 قلم کالا نیز توضیح داد که بر اساس تصمیم جدید ممنوعیت صادرات تعدادی از کالاهای فهرست فوق برداشته شده و این دسته از اجناس می‌توانند با پرداخت عوارش صادر شوند.

وی با اشاره به این‌که ایجاد محدودیت صادراتی برای کالاها زمان بندی شده است، گفت: مواد اولیه‌ای که با ارز مرجع وارد و مشمول ممنوعیت صادرات مجدد شده‌اند از هشتم آبان ماه درباره آن ها اعمال قانون شده است. براین اساس 17 قلم کالا که مواد اولیه بوده و با ارز مرجع وارد شده‌اند از هشتم آبان ماه مشمول ممنوعیت صادرات شده است.

او ادامه داد: گندم‌، آرد، شکر، گوشت قرمز، جو، ذرت، کنجاله، دانه‌های روغنی، شیر خشک، کره، روغن خام خوراکی، شمش فولادی، شمش آلومینیوم، دام زنده سبک و سنگین، لاستیک و آخال کاغذ مشمول این بند هستند.

کرمانشاهی با بیان این‌که برخی کالاها صادراتشان از بیست و ششم آبان با پرداخت عوارض آزاد می‌شود، گفت: سولفور مولیبدن، چوب پنبه، دوده کربن، جوش شیرین، پروپیلین، پلی اتیلن، ABS، پی.بی.آر، اس.بی.آر، اتانول از این جمله هستند.

به گفته معاون کل سازمان توسعه تجارت، 18 ردیف کالا نیز از بیست و ششم آبان ماه با پرداخت عوارض صادراتشان آزاد می‌شود.

وی همچنین اعلام کرد که گندله سنگ آهن و کنسانتره سنگ آهن دو قلم کالایی هستند که از بیست و نهم آبان ماه صادراتشان با پرداخت عوارض آزاد خواهد شد.

کرمانشاهی با اشاره به این‌که زمان‌بندی انجام شده برای ایجاد محدودیت‌های صادراتی به این مفهوم است که قبل از زمان‌های اعلام شده صادرات این کالاها طبق روال قبل انجام می‌شود گفت:‌ برخی کالاها در فهرست ممنوعیت صادراتی تک ستاره شده‌اند؛ به این مفهوم که صادرات آن‌ها با مجوز کارگروه تنظیم بازار امکان‌پذیر است.

معاون کل سازمان توسعه تجارت ادامه داد: کالاهای دو ستاره نیز داروهایی هستند که صادرات آن‌ها با مجوز وزارت بهداشت امکان‌پذیر خواهد بود.

وی با بیان این‌که پیش از این گمرک به دلیل برداشت‌های نادرست، صادرات 52 قلم کالا و کالاهای وابسته به آن را ممنوع کرده بود ادامه داد: با ابلاغ بخش‌نامه جدید و اعلام ردیف‌های تعرفه‌ای دقیق این محدودیت‌ها برداشته می‌شود و دیگر صادرکنندگان با مشکل مواجه نخواهند بود.

با این اوصاف می‌توان گفت که تعداد کالاهای “صادرات ممنوع” تغییری نکرده است، بلکه 51 کالاهای موجود در این فهرست به صورت جزئی‌تر درآمده‌اند.

منبع:  خبرگزاری ایسنا

Administrator

Administrator