جزئیات تجارت خارجی در نیمه اول امسال

اخبار ایران و جهان 07 مهر 1393 90 بازدید

واردات 26 میلیارد دلار شد؛
جزئیات تجارت خارجی در نیمه اول امسال

میزان صادرات کشور در نیمه اول امسال در حالی از مرز 23.5 میلیارد دلار عبور کرده است که آمار واردات به 26 میلیون دلار رسیده است؛ در این میان وسایل نقلیه با موتور پیستونی، برنج، ذرت و کنجاله سویا بیشترین آمار واردات را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش اقتصادآنلاین، گمرک ایران گزارش داد: در این مدت 23میلیارد و 669 میلیون دلار انواع کالا صادر و به میزان 26 میلیارد و 21 میلیون دلار هم وارد کشورمان شده است.

این ارقام نشان می دهد که صادرات غیر نفتی ایران در این مدت 22 و 5صدم درصد و واردات کشورمان هم 29 و 54 صدم درصد افزایش یافته است.

از مهمترین نکات در خصوص آمار تجارت خارجی ایران در نیمسال اول امسال علاوه بر رشد پایدار صادرات کشورمان می توان به افزایش متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی اشاره کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش 13 درصدی در ارزش دلاری داشته و حاکی از کاهش خام فروشی در صادرات ایران است.

اقلام عمده صادرات غیر نفتی در مدت یاد شده شامل پروپان مایع شده،متانول وبوتان مایع شده بوده وعمده ترین خریداران کالاهای صدراتی کشورمان هم به ترتیب چین ،عراق ، امارات متحده عربی، افغانستان وهند بوده اند.

عمده واردات کشورمان هم به ترتیب به گندم با سهم4 و 94صدم درصدی از کل ارزش واردات ،وسایل نقلیه با موتور پیستونی درون سوز با حجم سیلندر بیشتر از 1500 سانتیمتر مکعب با 3و64 صدم درصد،برنج با 3 و 18 صدم درصد ، ذرت با 2و73صدم درصد و کنجاله سویا با 2و43صدم درصد اختصاص داردو عمده کشورهای صادرکننده کالا به ایران هم درشش ماهه نخست امسال به ترتیب امارات متحده عربی،چین،هند، کره جنوبی و ترکیه بوده اند.

منبع : رقتصادآنلاین

Administrator

Administrator