تک ‌نرخی،راهکار گریزناپذیر

مقالات 23 اسفند 1391 127 بازدید

دولت پیش‌تر از این‌ها اعلام کرده بود که می‌خواهد نرخ ارز مرجع را حذف کند. به نظر می‌رسد دولت به این دلیل پایان خرداد ماه را برای اجرای این تصمیم برگزیده است تا بودجه تصویب شود و آن زمان تصمیم دقیق‌تر را اتخاذ کند.

در واقع از خرداد‌ماه است که آرامش بر اقتصاد کشور حاکم می‌شود و این بهترین زمان برای سیاستی است که مدت‌ها پیش در قالب پیشنهاد توسط اعضای اتاق بازرگانی به دولت ارایه شده بود اما مورد موافقت دولتمردان قرار نگرفت. اجرای این تصمیم در گرو توافق مجلس و دولت است.

اگر مجلس با افزایش یارانه نقدی تا ۱۰۰هزارتومان و بیش از آن موافقت کند به این معنی است که مجلس نیز با حذف ارز مرجع موافق است و از طریق افزایش یارانه نقدی می‌خواهد قدرت خرید افراد را در مقابل افزایش قیمت‌ ناشی از این اتفاق به حداقل برساند. مهم‌ترین نتیجه حذف ارز مرجع (۱۲۲۶تومان) افزایش قیمت کالاها و تورم است. اقلامی که هم اکنون با عنوان کالاهای اساسی مطرح هستند ارز مرجع می‌گیرند در حالی که با اجرای این سیاست نرخ ارز برای واردات آنها به حدود ۲۵۰۰تومان می‌رسد یعنی قیمت ارز کالاهای اساسی دو برابر می‌شود. بنابراین طبیعی است که قیمت این کالاها افزایش یابد.

براساس آمار موجود ۱۵‌درصد یعنی چیزی حدود شش‌میلیارد‌دلار صرف واردات این گروه از کالاها می‌شود که چندان قابل توجه نیست و در نتیجه تورم چندانی را به مردم جامعه تحمیل نمی‌کند. نتیجه مثبت این اتفاق این است که رانت بین دو نرخ ارز از بین می‌رود. علاوه بر این، سوءاستفاده، بازار سیاه و مبادله زیرمیزی کالا هم حذف می‌شود. هر چه شفافیت در این زمینه بیشتر باشد به همان میزان نیز ثبات بر فضای اقتصادی کشور حاکم می‌شود. اما بی‌شک عده‌ای سعی خواهند کرد، کالاهای خود را تا زمان حذف ارز مرجع در انبارها ذخیره کنند و زمانی که ارز مبادله‌ای جایگزین ارز ۱۲۲۶تومانی شد کالاهای احتکار شده را با قیمت بالاتری به متقاضیان بفروشند.

در هر حال دولت چاره‌ای جز تک نرخی کردن ارز ندارد. توقف اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها هم در شرایط فعلی به صلاح نیست چرا که تبعات منفی توقف آن بیشتر از اجرایش است. بهترین راه این است که مجلس با درخواست دولت مبنی بر افزایش یارانه نقدی فعلی موافقت کند تا از این طریق قدرت خرید مردم، به‌ویژه دهک‌های پایین جامعه افزایش یابد. اما ادامه پرداخت یارانه نیز به این شیوه ممکن نخواهد بود زیرا این افزایش درآمد ناشی از تولید و اشتغال نیست و به همین دلیل هم تورم‌زاست.

پرداخت یارانه کم‌کم باید حذف شود و تولید و اشتغال تقویت شود. تنها از این راه است که می‌توان به شرایط مطلوب‌تری رسید. در حال حاضر رکود کشور را در بر گرفته است. این یعنی کالا به میزان کافی هست اما به دلیل پایین بودن قدرت خرید مردم امکان خرید کالا وجود ندارد. دولت همزمان باید قدرت خرید مردم را افزایش داده و با حمایت از تولید و کاهش هزینه‌ها، قیمت کالاها را تنزل داده تا در نهایت عرضه و تقاضا متعادل شود

منبع : اتاق نیوز

Administrator

Administrator