توافقات تجار ایران و بلاروس/ تاسیس دفاتر تجاری در بلاروس/ سکوی پرتاب ایران به بازا?

اخبار ایران و جهان 14 آبان 1391 91 بازدید

در حاشیه دیدار مسئولان تجاری ایران و بلاروس، تاسیس دفاتر تجاری ایران در بلاروس و افزاش حجم مبادلات تجاری دو کشور به یک میلیارد دلار مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعلام شد: بلاروس می‌تواند سکوی پرتاب ایران به بازارهای جهانی باشد.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به بلاروس، هیات 26 نفره تجاری ایرانی که به ریاست یحیی آل‌اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران به بلاروس سفر کرده‌اند، با فعالان اقتصادی این کشور به خصوص رئیس اتاق بازرگانی این کشور و رئیس منطقه آزاد تجاری مینسک دیدار و گفتگو کردند و در عین حال دو طرف خواستار گسترش روابط تجاری شدند.

یحیی آل‌اسحاق در دیدار با رئیس منطقه آزاد تجاری مینسک گفت: با توجه به امکانات مناسبی که در بلاروس و به خصوص منطقه ازاد تجاری مینسک فراهم شده است، امکان سرمایه گذاری مشترک میان بخش خصوصی دو کشور وجود دارد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران افزود: نکته حائز اهمیت صادرات 860 میلیون دلار از یک و نیم میلیارد دلار محصول تولید شده در منطقه آزاد تجاری مینسک است که نشانگر فضای کار مناسب صادراتی برای ایران در ارتباط با سایر کشورهای دنیا است.

وی تصریح کرد: مناطق آزاد تجاری ایران نیز هم اکنون فعال هستند و این امر زمینه انتقال تجربیات مشترک میان این مناطق در ایران با مناطق آزاد بلاروس را فراهم می‌آورد. این در شرایطی است که هیاتی که هم اکنون در مینسک به سر می‌برد، از جمله شرکتهای قدر و قدرتمند در عرصه‌های مختلف اقتصادی از جمله پروژه‌های نیروگاهی هستند.

به گفته آل اسحاق، ایران و بلاروس می توانند در زمینه پتروشیمی، فناوری و IT همکاری های مناسبی داشته باشند این در شرایطی است که کشور بلاروس می تواند علاوه بر اینکه بازار خوبی برای ایران باشد، معبر مناسبی برای صادرات کالاهای ایرانی به سایر نقاط دنیا هم باشد.

وی اظهار داشت: البته نکته حائز اهمیت این است که مسائل بانکی، بیمه‌ای و گمرکی حل شود که با توجه به عضویت شما در اتحادیه گمرکی، مشکل اصلی بیمه و بانک است که به نظر می رسد باید حل شود. آل اسحاق گفت: در صورتی که مسائل پیش روی بانکی تجار ایرانی حل شود، سرمایه گذاری‌های مشترکی می تواند شکل گیرد.

شرایط سهل مینسک برای سرمایه گذاران

رئیس منطقه ازاد تجاری مینسک با تشریح شرایط سهل این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی گفت: از سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها در مینسک استقبال می‌کنیم، کما اینکه هم اکنون سرمایه‌گذاران ایرانی در این منطقه فعال هستند.

به گزارش مهر، الکساندر اهرمچیک در حاشیه ملاقات با یحیی آل‌اسحاق رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران و فعالان اقتصادی گفت: منطقه آزاد تجاری مینسک، بخشی از پایتخت بلاروس است که هم اکنون توانسته با تسهیلاتی که فراهم می‌آورد، 144 عضو تجاری و اقتصادی را به خود جلب کند.

رئیس منطقه آزاد تجاری مینسک افزود: تولیدات این منطقه 1.5 میلیارد دلار است که از این رقم، 860 میلیون دلار به سایر کشورها صادر می‌شود، این در شرایطی است که تخفیف و تسهیل در زمینه پرداخت‌های گمرکی در نظر گرفته شده است؛ به نحوی که هر عضوی از این منطقه می تواند مواد خام، تجهیزات و مصالح مورد نیاز خود را بدون پرداخت عوارض گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده، به این منطقه وارد کنند.

وی تصریح کرد: این شرکتها بعد از اینکه اولین سود خود را اعلام کنند، تا 5 سال بر سود خود مالیات نمی‌پردازند. ضمن اینکه بعد از 5 سال نیز تنها 50 درصد مالیات تعیین شده را خواهند پرداخت.

به گفته اهرمچیک، همچنین مالیات بر زمینی که در اختیار این سرمایه گذاران قرار می‌گیرد و یا وسایل حمل و نقل مورد استفاده آنها تعلق نمی گیرد. از سوی دیگر تنها ده درصد از ارزش اسمی ملک را به عنوان اجاره بها پرداخت خواهند کرد.

وی از جمله دیگر مزایای سرمایه گذاری در منطقه آزاد تجاری مینسک را ارایه تخفیفات ویژه از سوی دولت به سرمایه گذاران دانست و خاطرنشان کرد: شرکتهای عضو محدوده‌های تجاری 6 گانه بلاروس، 40 درصد نسبت به سایر شرکتهای خارج از محدوده منطقه آزاد، تسهیلات دریافت می‎کنند.

رئیس منطقه آزاد تجاری مینسک خاطرنشان کرد: محصولاتی که در این منطقه تولید می شود، باید با هدف صادراتی تولید شود، چراکه 70 درصد کالاهای تولیدی این منطقه به خارج از آن صادر می شود، ضمن اینکه پروژه های سرمایه گذاری در این منطقه نیز نباید کمتر از یک میلیون یورو باشد.

وی اظهار داشت: هم اکنون شرکت ایرانی کیسون در حال ساخت یکی از بزرگترین پروژه‌ها در منطقه آزاد تجاری مینسک است که شامل یک سرزمین و مرکز مجهز لجستیکی است. این در شرایطی است که سه فاز آن تاکنون به اتمام رسیده و فاز چهارم نیز در حال انجام است و امید می رود که تا سال 2016 کار به پایان برسد.

به گفته اهرمچیک، به تازگی سرمایه گذارانی از کشور روسیه وارد این منطقه شده و به سرمایه گذاری پرداخته اند؛ این در شرایطی است که در اتحادیه گمرکی که بلاروس عضو است نیز این کشور حضور دارد و همین امر، کار را برای انجام مراودات تجاری ساده کرده است.

وی تصریح کرد: بیشتر تولیدات این منطقه به قزاقستان و روسیه صادر می شود که به نظر می رسد تا سال 2017 تا 46 درصد نیز افزایش یابد. اهرمچیک افزود: ماشین سازی، مصالح ساختمانی، تجهیزات الکترونیکی، و صنایع سبک از جمله تولیدات این شرکتها در منطقه آزاد تجاری مینسک است.

وی به وجود صندوق توسعه منطقه آزاد تجاری مینسک اشاره کرد و گفت: منابع مالی این صندوق صرف توسعه زیرساختهای منطقه خواهد شد، ضمن اینکه هر شرکتی که تقاضای ورود به منطقه را دارد، اگر مدارک را تکمیل ارایه کند، حداکثر تا 5 روز می تواند مجوز خود را دریافت کند.

رئیس منطقه ازاد تجاری مینسک گفت: از حضور سرمایه گذاران ایرانی در این منطقه آزاد استقبال می کنیم و امیدواریم که بتوانیم روابط ایران و بلاروس را در زمینه های اقتصادی و سرمایه گذاری مشترک افزایش دهیم.

امکان 5 برابر شدن شدن تجارت ایران و بلاروس وجود دارد

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلاروس، عدم شناخت را سد راه توسعه روابط تجاری ایران و بلاروس دانست و گفت: اگرچه حجم تجارت ایران و بلاروس در چهار سال گذشته 4 برابر شده است، اما این ظرفیت قابلیت 5 برابر شدن را نیز دارد.

به گزارش مهر، سیدعبدالله حسینی در دیدار روسای اتاق‌های بازرگانی ایران و مینسک گفت: هم اکنون بخش اعظمی از اقتصاد ایران برای گسترش روابط روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور به بلاروس آمده اند، این در شرایطی است که این هیات از سوی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران ساماندهی شده است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلاروس افزود: اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران در بردارنده تعداد زیادی از شرکتهایی است که تجارت ایران را به عهده دارند و دفاتر آنها در تهران مستقر است؛ بنابراین اتاق تهران، بخش قابل توجهی از اتاق ایران را نیز در برمی گیرد.

وی محور سخنان خود را “ایران و بلاروس، ضرورت توسعه شناخت بیشتر” قرار داد و تصریح کرد: در گفت و شنودی که وزیر امور خارجه بلاروس و وزیر صنایع و معادن وقت ایران در چهار سال قبل صورت گرفت، این گونه عنوان شد که ایران و بلاروس باید در صادرات و واردات، اولویت را به یکدیگر دهند.

به گفته حسینی، روابط تجاری ایران و بلاروس ظرف چهار سال گذشته 4 برابر شده است؛ ضمن اینکه سرمایه گذاری نیز از رشد و توسعه بیشتری نسبت به روابط تجاری برخوردار بوده است؛ اما پتانسیل ها به گونه ای است که روابط تجاری و سرمایه گذاری قابلیت افزایش تا 5 برابر رقم فعلی را دارد.

وی اظهار داشت: دلیل اولی که روابط اقتصادی و تجاری ایران و بلاروس از رشد کافی برخوردار نبوده، نبود شناخت میان تجار دو کشور است؛ البته در چند سال قبل، این شناخت صفر بود، اما هم اکنون به حداقل رسیده است. سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلاروس خاطرنشان کرد: برای گسترش روابط میان دو کشور باید، شناخت به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

حسینی از دلایل دیگر ضعف در گسترش روابط را نبود مترجم و حقوقدان در زمینه روابط دو کشور دانست و تصریح کرد: البته خوشبختانه هم اکنون تربیت این دو گروه در حال انجام است.

وی دلیل سوم بر سر راه عدم گسترش روابط را تبلیغات رسانه ای منفی دانست و گفت: این تبلیغات به دلیل عدم شناخت میان دو کشور، روابط را متشنج می کند و این جای نگرانی دارد.

افزایش حجم تجارت ایران و بلاروس به یک میلیارد دلار

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران به توافق روسای جمهور ایران و بلاروس برای رساندن سطح روابط تجاری دو کشور به یک میلیارد دلار اشاره کرد و گفت: این روابط هم اکنون رضایت بخش نیست.

به گزارش مهر، یحیی آل‌اسحاق همچنین در جلسه مشترک هیات تجاری اعزامی ایران به بلاروس با رئیس اتاق بازرگانی مینسک گفت: روابط تجاری ایران و بلاروس حجم و ظرفیت بالایی برای گسترش دارد و واقعیت این است که این روابط می تواند از رشد مناسبی برخوردار باشد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران افزود: هم اکنون حجم روابط تجاری ایران و بلاروس تنها ۱۰۰ میلیون دلار است در حالی که وعده دو رئیس جمهور کشور، رسیدن به حجم روابط تجاری مشترک به یک میلیارد دلار بوده است.

وی تصریح کرد: البته یک میلیارد دلار غیرقابل دسترس نیست؛ چراکه ظرفیت اقتصادی دو کشور به گونه ای است که می تواند مکمل یکدیگر باشند و البته در کشورهای ثالث نیز همکاریهای مشترکی داشته باشند.

به گفته آل اسحاق، موقعیت جغرافیایی بلاروس در منطقه، همسایگان و قوانین و مقررات به نوعی است که بازاری 170 میلیون نفری را پیش روی ایران ترسیم می کند؛ البته تهدیدهای پیش رو نیز که از طریق برخی کشورها پیش روی ایران قرار گرفته که بلاروس را نیز در توسعه روابط با ایران تحتالشعاع خود قرار می دهد.

وی اظهار داشت: بلاروس هم اکنون به معبری برای عبور ایران و کالاهای ایرانی به کشورهای دیگر شناخته شده است و شرکتهای علاقه مند ایرانی به دنبال این هستند که دفترهای خود را برای حضور پررنگ تر در منطقه، در بلاروس تاسیس کنند.

آل اسحاق گفت: شرایط امن موجود در بلاروس، نوع ادبیات، رفتار و قوانین و مقررات حاکم بر بلاروس و نیز سرویس های حمل و نقل و روابط پولی و بانکی و اقتصادی از جمله مزیتهای پیش روی ایران برای گسترش روابط خود در بلاروس است.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران خاطرنشان کرد: در شرایط تحریمی که پیش روی ایران قرار گرفته است، ایران توانسته در سال گذشته 100 میلیارد دلار صادرات و 100 میلیارد دلار واردات داشته باشد؛ بنابراین در یک تجارت چند صد میلیارد دلاری ایران، گسترش روابط با بلاروس در حد یک میلیارد دلار غیرقابل دسترس نیست.

به گفته آل اسحاق، هم اکنون شرکتهای قدر ایرانی حدود 30 تا 35 پروژه نیروگاهی در حال اجرا در کشورهای مختلف دنیا دارد که تعدادی از اینها نیز به پایان رسیده است، ضمن اینکه شرکتهای بزرگ بین المللی ایرانی نیز در کلاس منطقه ای و بین المللی هم اکنون مشغول به کار هستند.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران خاطرنشان کرد: نیازهای کشور بلاروس از طریق ایران قابل تامین است و البته کالاهایی در بلاروس نیز وجود دارد که مورد نیاز جمهوری اسلامی ایران است. بنابراین سطح روابط تجاری 100 میلیون دلاری برای دو کشور قابل پذیرش نیست و باید گسترش یابد.

وی از رئیس اتاق بازرگانی مینسک دعوت کرد تا در صدر هیاتی تجاری به ایران سفر کرده تا از نزدیک با پتانسیل های ایران در زمینه صنایع مختلف آشنا شود.

بلاروس سکوی پرتاب ایران به بازارهای جهانی

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلاروس با اشاره به شرایط استثنایی موجود در این کشور برای تجارت شرکتهای ایرانی با سایر همتایان خود در دنیا، گفت: بلاروس می تواند سکوی پرتاب شرکتهای ایرانی به عرصه بین‌المللی و بازارهای جهانی باشد.

به گزارش مهر، سیدعبدالله حسینی در دیدار با هیات اعزامی ایران به بلاروس گفت: در روسیه، اوکراین و بلاروس فرصت‌های بی‌بدیلی وجود دارد که در کشورهای غربی به چشم نمی‌خورد. این در حالی است که بلاروس اقتصاد کوچکی دارد و مجموع گردش مالی سالانه این کشور، کمتر از 70 میلیارد دلار است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلاروس افزود: این اقتصاد در مقایسه با روسیه، تنها معادل 3 درصد اقتصادی است که در روسیه قرار داده است؛ اما در مقابل ظرفیت‌هایی در بلاروس نهفته است که منحصر به فرد است.

وی تصریح کرد: اولین حسن بلاروس این است که این کشور جایگاه پرش خوبی برای بهترین شدن در عرصه بین‌المللی است؛ ضمن اینکه امنیت سرمایه گذاری در بلاروس کم‌نظیر است و این کشور به لحاظ سرمایه گذاری؛ کشوری ایمن به شمار می رود.

به گفته حسینی، بلاروس را باید به عنوان یک معبر برای دستیابی به بازارهای بین‌المللی به خصوص اروپایی دانست و به نوعی چهارراهی در توسعه روابط اقتصادی با کشورهای دیگر دنیا به شمار می‌رود؛ چراکه فاصله این کشور با مسکو 700 کیلومتر، با برلین 900 کیلومتر، با ورشو 300 کیلومتر و با سن‌پطرزبورگ 300 کیلومتر است.

وی اظهار داشت: در بلاروس، پتانسیل فعالیت در سخت‌ترین و ظریف‌ترین صنایع وجود دارد و دامنه صنعتی این کشور از صنایع دانش‌بنیان تا نانو، بیوتکنولوژی و هسته‌ای، هوافضا، کشاورزی و دامداری کشیده شده است.

حسینی به شرکتهای ایرانی پیشنهاد کرد تا از دانشمندان حرفه ای بلاروس که با قیمتی به مراتب مناسب تر از سایر کشورها در اختیار هستند، برای تحقیق و توسعه شرکتهای خود بهره گیرند، این در حالی است که 50 درصد از تولید علم بلاروسی‌ها را امریکایی‌ها خریداری می کنند.

وی از جمله صادرات بلاروس به ایران را الیاف، مفتول نورد گرم، فولاد، تراکتور و کشنده، کاغذ تحریر و روزنامه، موتورآلات، کنترل و پنل‌ها، ظروف آشپزخانه و شیشه‌ای ذکر کرد و گفت: در مقابل بلاروس از ایران بدنه اتومبیل سمند، انگور تازه و خشک، شیشه بی‌خطر، قطعات اتومبیل و تراکتور، خرما، انجیر، آواکادو، تجهیزات پزشکی، موتورهای درون سوز، کابل، دزدگیر و میوه خشک و تازه مغزدار و کالای پلاستیکی وارد می کند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلاروس، با اشاره به وجود زیرساختهای بسیار مناسب حمل و نقل در کشور بلاروس گفت: حمل و نقل این کشور ترکیبی از ریلی، هوایی، دریایی و جاده‌ای است که مسیرهای تلفیقی برای صادرکنندگان ایرانی، مسیری بسیار مناسب به شمار می رود و به لحاظ هزینه نیز مقرون به صرفه است.

در ادامه این دیدار، تجار و بازرگانان ایرانی نیز به مسائل و مشکلات پیش روی تجارت ایران با سایر کشورهای دنیا پرداخته و راهکارهایی را برای توسعه روابط تجاری ایران و بلاروس ارایه دادند.

گسترش روابط با ایران در دستور کار است

رئیس بخش بین‌الملل اتاق بازرگانی و صنایع بلاروس گفت: دولت به صورت غیرمستقیم در سیاستگذاری اتاق بلاروس نقش دارد و بر این اساس، عزم جدی ما گسترش روابط با ایران است.

به گزارش مهر، الکساندر هاوالاروی در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران گفت: هم اکنون ایران و بلاروس روابط فعالی با هم برقرار کرده‌اند، این در شرایطی است که اتاق‌های بازرگانی دو طرف هم اکنون نقش فعالی را در این رابطه برای گسترش روابط ایفا می‌کنند.

رئیس بخش بین‌الملل اتاق بازرگانی و صنایع بلاروس افزود: ساختار اتاق بلاروس هم اکنون یکی از قدیمی‌ترین ساختارها است و در دسامبر سال جاری، شصتمین سالگرد تاسیس خود را جشن خواهد گرفت. ضمن اینکه هم اکنون 1941 عضو نیز دارد.

وی تصریح کرد: اعضای اتاق بازرگانی بلاروس را طیف مختلفی تشکیل می دهند که دامنه آنها از پرچم داران اقتصاد کشور تا شرکتهای کوچک و متوسط کشیده شده است، اما باید به این نکته توجه داشت که 60 درصد از این اعضا را شرکتهای کوچک تشکیل می دهند.

به گفته هاوالاروی، ساختار اتاق به گونه ای است که گواهی مبدا صادر می کند و تا مشخص شود که چه کسانی کالا به بلاروس وارد کرده اند و چه کسانی نیز از این کشور کالا خارج کرده‌اند؛ این در حالی است که رئیس اتاق نیز هر سه سال یکبار از سوی مجمعی که 90 عضو اصلی اتاق هستند تعیین می شود و به وزیر امور خارجه پیشنهاد می شود.

وی اظهار داشت: دولت برای اتاق بلاروس به صورت غیرمستقیم تعیین سیاست می کند. با این حال عزم ما بر این است که روابط تجاری ایران و بلاروس را توسعه بخشیم.

مصوبه جدید برای اختصاص 3 در هزار فروش شرکتها به اتاق تهران

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران از مصوبه جدید برای اختصاص 3 در هزار فروش شرکتهای عضو به این اتاق خبرداد و گفت: همچنین مطابق با روال قبلی، یک در هزار سود شرکتها به صورت سالانه نیز باید به حساب اتاق تهران واریز شود.

به گزارش مهر، یحیی آل اسحاق در دیدار با معاون بین‌الملل اتاق بازرگانی و صنایع بلاروس گفت: رابطه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با دولت ایران، به لحاظ سیاسی و مالی بسیار قوی است؛ این در حالی است که هر فردی که در ایران بخواهد کار اقتصادی انجام دهد، می تواند به صورت اختیاری عضو اتاق بازرگانی شود، اما برای کار صادرات و واردات، حتما باید کارت بازرگانی از اتاق دریافت کند که لازمه آن نیز، داشتن عضویت در اتاق است.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران افزود: بر اساس قواعد و مصوبات، یک در هزار سود فروش هر شرکت باید به صورت سالانه در حساب اتاق بازرگانی و صنایع و معادنی واریز شود که از آن کارت عضویت دریافت کرده است، اما به تازگی مصوبه جدیدی برای تقویت بنیه مالی اتاق صورت گرفته که بر مبنای آن، سه در هزار فروش هر شرکت نیز به صورت سالانه باید به حساب اتاق واریز شود.

وی تصریح کرد: البته امسال قرار است تنها 30 درصد از این رقم به حساب اتاق واریز شود و 70 درصد تخفیف اخذ می شود، البته در مقابل این افزایش درامد، مسئولیت‌هایی نیز بر عهده اتاق بازرگانی قرار گرفته است.

به گفته آل‌اسحاق، بر اساس قانون، اتاقهای بازرگانی مشاور سه قوه محسوب می شوند و از جایگاه مناسبی در تصمیم گیری‌ها برخوردارند، البته اتاق عضو مجامع بزرگ تصمیم گیری از جمله شورای پول و اعتبار است که به تصمیم گیری در مورد کل سیاستهای پولی و ارزی کشور می‌پردازد.

وی اظهار داشت: براساس نقشی که برای دولت ایران تعریف شده است، قوه مجریه باید امور تصدی‌گری را به بخش خصوصی واگذار کرده و تنها به سیاستگذاری بپردازد، این در حالی است که در این میان 4 نقش سیاستگذاری، هدایت، نظارت و پشتیبانی از اقتصاد نیز به عهده دولت گذاشته شده است. آل اسحاق از توسعه همکاریها با اتاق بازرگانی بلاروس و تجار عضو این اتاق استقبال کرد.

به گزارش مهر، بلاروس یکی از کشورهای واقع در مرکز اروپا است که بر اساس آمارها، تعداد نیروی کار فعال این کشور 4.7 میلیون نفر در سال 2010، نرخ بیکاری 0.7 درصد در سال 2010 و متوسط حقوق ماهیانه افراد حدود 400 دلار است.

بر اساس آمارها، تولید ناخالص داخلی بلاروس در سال 2010 معادل 54 میلیارد و 849 میلیون دلار و رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در همین سال 7.6 درصد بوده است.

* گزارش از محبوبه فکوری

منبع : خبرگزاری مهر

Administrator

Administrator