تشکیل هیات سه‌نفره کارشناسی برای حل معوقات بانکی تولیدکنندگان

27 مرداد 1399 312 بازدید

دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور با اشاره به ضرورت حل و فصل سریع تر مشکلات بانکی واحدهای تولیدی گفت: بخشنامه اخیر رئیس قوه قضائیه مبنی بر عدم ورود قوه قضائیه به شکایات بانک‌ها برای دریافت سود و جریمه‌های نامتعارف، موید این موضوع است که متاسفانه تعدادی از بانک‌ها مرتکب دریافت این مبالغ غیرقانونی می شوند.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ میثم زالی در هفتاد و سومین جلسه دبیرخانه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور، با اشاره به ضرورت حل و فصل سریعتر مشکلات بانکی واحدهای تولیدی گفت: بخشنامه اخیر رئیس قوه قضائیه مبنی بر عدم ورود قوه قضائیه به شکایات بانک‌ها برای دریافت سود و جریمه‌های نامتعارف، موید این موضوع است که متاسفانه تعدادی از بانک‌ها مرتکب دریافت این مبالغ غیرقانونی می شوند.

وی افزود: در چنین وضعیتی بهترین راه‌حل، استفاده از ظرفیت کارشناسان رسمی دادگستری برای محاسبه دقیق و قانونی میزان سود تسهیلات و معوقات بانکی تولیدکنندگان است.

دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید خاطرنشان کرد: اگر مشکلات واحدهای تولیدی به جای محاکم رسمی، با مصوبه هر یک از ارکان ستاد توسط کارشناسان رسمی دادگستری متخصص حوزه بانکی بررسی شود، هم رسیدگی سرعت بیشتری خواهد داشت و هم از بار محاکم قضایی کاسته خواهد شد.

زالی تصریح کرد: در صورتی که پیشنهاد دبیرخانه در ستاد به تصویب برسد، بسیاری از مشکلات تولید در حوزه معوقات بانکی حل می‌شود که این پیشنهاد شامل تعیین هیات سه نفره کارشناسی، مرکب از نماینده واحد تولیدی، نماینده بانک و نماینده ستاد تسهیل است که با بررسی دقیق مدارک و قراردادها ظرف مدت کوتاهی نظر خود را اعلام خواهد کرد و این نظر برای طرفین لازم‌الاجرا خواهد بود.

دبیر ستاد تسهیل اضافه کرد: این موضوع با موافقت دبیرخانه در جلسه ستاد مطرح خواهد شد و در صورت تصویب نهایی در ستاد، پس از این به عنوان راهکار تعیین میزان بدهی و معوقه واحدهای تولیدی برای بانک ها لازم الاجرا خواهد بود.

منبع: وزارت صنعت، معدن و تجارت