ترخیص کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید از گمرک سرعت می‌گیرد

26 تیر 1399 406 بازدید

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران از پذیرش پیشنهادات گمرک ایران از سوی ریاست جمهوری برای تسریع در ترخیص کالاهای اساسی و تولیدی از گمرک خبر داد.

به گزارش روابط عمومي اتاق مشترك بازرگاني ايران و امارات؛ مهرداد جمال ارونقی با اشاره به موافقت رئیس جمهور با پیشنهادات گمرک جمهوری اسلامی ایران در حوزه ترخیص کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید، گفت: در حال حاضر موجودی کالاهای اساسی در بنادر و گمرکات کشور بیش از ۳/۵ میلیون تن است.

معاون گمرک ایران افزود: بر این اساس، حدود ۳/۳میلیون تن کالای غیراساسی غیرکانتینری نیز در بنادر و گمرکات کشور وجود دارد که حدود ۸۰٪ از این کالاها تولیدی، سرمایه ای و یا مربوط به پروژه های مختلف هستند؛ به نحوی که موجودی کانتینرهای پُر وارداتی نیز بیش از ۳۰ هزار دستگاه برآورد می شود.

وی افزود: اخیراً دلایل ایستایی، دپو و رسوب کالاها در بنادر و گمرکات کشور احصاء و به همراه راهکارها و پیشنهادهای لازم به مراجع ذیربط و ذیصلاح اعلام شد؛ به نحوی که این دلایل در ۴ مقطع «قبل از اظهار کالا به گمرک»؛ «بعد از اظهار کالا به گمرک» ، «در حین انجام تشریفات گمرکی و بعد از صدور پروانه» و «قبل از خروج کالا از گمرک و بعد از ترخیص کالا» بررسی و برای هر مقطع پیشنهادهای لازم داده شد.

معاون امور گمرکی گمرک ایران در ادامه اظهار داشت: این پیشنهادات به استحضار رئیس جمهور رسید و ایشان با اجرایی شدن پیشنهادهای ارائه شده موافقت و دستور لازم در این خصوص صادر شده است که جزئیات آن طی روزهای آینده اعلام خواهد شد.

به گفته ارونقی، با تعامل بوجود آمده با سازمان ها و دستگاههای ذیربط از جمله وزارت صمت و بانک مرکزی، پیش بینی می‌شود ترخیص کالاهای اساسی و ضروری ، مواد اولیه و مورد نیاز واحدهای تولیدی از گمرکات ظرف روزهای آینده سرعت گیرد.

ارونقی در خاتمه با اشاره به پیگیری های مقامات استانی صورت پذیرفته در این خصوص ادامه داد: ظرف ماههای اخیر پیگیری های متعددی از سوی استانداران و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در خصوص تسریع در ترخیص اقلام متعلق به واحدهای تولیدی صورت پذیرفته و گمرکات اجرایی در چارچوب قوانین و مقررات موضوعه همکاری لازم را با واحدهای مزبور در سالی که بنام « جهش تولید» مزین شده است، داشته اند و خوشبختانه با اجرایی شدن پیشنهادات مورد پذیرش، تسریع و تسهیل قابل توجهی در روند ترخیص کالاهای ضروری و اساسی صورت می پذیرد که جا دارد از پیگیری ها ، زحمات  و تعامل کلیه عوامل مرتبط در این موضوع اعم از تقنینی، اجرایی، قضایی و نظارتی کمال تشکر را داشت.

منبع:اكسپورتنا