تراز تجاری ایران و امارات مثبت شد

10 شهریور 1399 443 بازدید

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات با اشاره به تراز تجاری مثبت جمهوری اسلامی ایران با امارات، گفت: افزایش صادرات ایران بر پایه محصولات کشارزی رخ داده و تراز تجاری کشور را مثبت کرده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ فرشید فرزانگان  اظهار داشت: تراز تجاری ایران با امارات حتی در دوران شیوع ویروس کرونا مثبت بود و این شرایط مثبت به لحاظ تراز تجاری، بر پایه رونق صادرات محصولات کشاورزی استوار بوده است.

وی ادامه داد: صادرات محصولات کشاورزی در ۵ ماهه نخست امسال، به بیش از ۳ میلیون تن و ارزشی معادل ۲ میلیارد و ۱۱۷ میلیون دلار رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که صادرات این محصولات معادل ۲ میلیون و ۴۸۷ هزار تن و ارزش ۱ میلیارد و ۹۲۳ میلیون دلار بوده از نظر وزنی ۲۲/۵ درصد و از نظر ارزشی ۱۰/۰۵ درصد رشد داشته است.

فرزانگان معتقد است، آنچه که از تجارت کشور دیده می شود با آنچه که باید انجام شود، بسیار متفاوت است؛ چراکه این موانع صادراتی است که اجازه نمی‌دهد تا به سند چشم‌انداز 1400 در بخش صادرات برسیم.

وی افزود: زمانی که این سند چشم‌انداز 1400 را مطالعه می کنیم از درک مطالب تجاری لذت می‌بریم؛ اما در عمل به هیچ یک از عوامل به صورت اجرایی پرداخته نشده؛ البته شرایط کشور به لحاظ تحریم‌ها نیز اوضاع را متفاوت کرده است.

وی با اشاره به اینکه این میزان افزایش تجارت هنوز هم قانع کننده نیست، گفت: باید اقداماتی برای روند رو به رشد صادرات صورت گیرد که با موانع بسیاری رو به رو است.

منبع: اکسپورتنا