تحقق ۱۵ درصد واگذاری‌ دولت به بخش خصوصی

اخبار ایران و جهان 25 مرداد 1393 129 بازدید

دبیرکل خانه اقتصاد ایران عنوان کرد
تحقق ۱۵ درصد واگذاری‌ دولت به بخش خصوصی/ حجم دولت با وجود واگذاری شرکت‌ها کم نشد


دبیرکل خانه اقتصاد ایران گفت: در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی کمتر از ۱۵ درصد واگذاری‌ها به طور واقعی به بخش خصوصی بوده و بقیه واگذاری از دولت به نهادهایی است که خود دولتی‌ها تأسیس کرده‌اند.
خبرگزاری فارس: تحقق ۱۵ درصد واگذاری‌ دولت به بخش خصوصی/ حجم دولت با وجود واگذاری شرکت‌ها کم نشد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مسعود دانشمند صبح امروز در نشست خبری خانه اقتصاد ایران با اشاره به وضعیت اقتصادی موجود کشور و چالش‌‌های آن به این نکته اشاره کرد که یک زمانی تمام واحدهای مهم در دست دولت بود و به دلیل آنکه نتوانست به خوبی آن را اداره کند طبق اصل 44 قانون اساسی قرار بر آن شد، تا ان مجموعه‌ها به بخش خصوصی واگذار شود، چرا که بنا بر این بود تا طبق مصوبات مجلس دولت کوچک شود.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات اقتصاد ما سنگینی بدنه دولت است، در حالی که همه جا افراد کارشناس، نخبه و فکری را در بدنه دولت جذب می‌کنند و بخش خصوصی نیز خود به وظایفش عمل می‌کند، اما در کشور ما برای کوچک‌سازی دولت نام 3 وزارتخانه را در هم ادغام کردند، تعداد کارکنان و بدنه و در حقیقت اتفاقی نیفتاد. از طرف دیگر در زمینه خصوصی‌سازی و واگذاری بخش‌ها کمتر از 15 درصد به صورت واقعی محقق شد، چرا که دولت نهادهایی را تأسیس کرد که در حقیقت واگذاری‌ها از این دست به آن دست بود که خلاف اصل 44 قانون اساسی است.

دانشمند در مورد بسته خروج از رکود گفت: اینکه دولت تصمیم گرفته تا راهکارهایی را به صورت مدون و مطلوب برای حل مشکلات ارائه کند، کار بسیار خوبی است، اما نقطه ضعف‌هایی هم به آن وارد است.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با تأکید بر اینکه اگر تحریم‌ها برداشته شود، باید دید چه برنامه‌ای پیش رو داریم، افزود: قرار نیست مشق غلط نوشته شده دیگران را تکرار کنیم. باید دید اولویت‌های بخش اقتصادی کدام است و باید به کدام یک از صنایع خانگی، پتروشیمی، نفت و گاز و صنایع سنگین بیشتر توجه کنیم، یا اینکه دغدغه ما اشتغال یا انرژی‌های لازم برای سرمایه‌گذاری باشد.

وی با انتقاد از اینکه سهم بخش خصوصی به درستی در این برنامه‌ها دیده نشده افزود: برای خروج از رکود بیشتر به صنایع کوچک و متوسط توجه شود چرا که صنایع کوچک عمدتا به بخش خصوصی وابسته‌اند و کالای نهایی را تولید می‌کنند.

به گفته عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در بسته خروج از رکود دولت بیشتر به طرف تقاضا توجه شده و طرف تقاضا کمتر دیده شده است. چرا که مسئولان دولتی می‌گویند ما تقاضا را از بیرون مرزها پیدا می‌کنیم.

وی ادامه داد: ما معتقدیم پیدا کردن بازار خارجی زمان‌بر است و در کنار آن کیفیت محصول و قیمت تمام شده و رقابتی جای بحث دارد.

دانشمند در بخش دیگری از سخنان خود به این نکته اشاره کرد که علی‌رغم کیفیت محصول در بازار تولید اروپا اکنون کارخانجات برخی کشورهای اروپایی مانند ایتالیا و اسپانیا با رکود مواجه‌اند،‌ چرا که جنس چینی بازار تقاضا را گرفته و فضا برای تولیدات آنها نیست و اگر تولید‌کننده نتواند محصول خود را بفروشد، منجر به رکود تورمی بیشتری خواهد شد.

دانشمند همچنین به ثبات نرخ ارز و تعادل آن با تورم اشاره کرد و گفت: در زمان دولت قبل با پائین نگه داشتن دستوری نرخ ارز در حقیقت به واردکنندگان خارجی یارانه می‌دادیم و در نتیجه تولیدکننده داخلی به تعطیلی کشیده شد و تولید ناخالص داخلی کاهش پیدا کرد.

وی افزود: از دیدگاه ما بانک مرکزی باید مستقل عمل کند، چرا که در دولت‌های قبل بانک مرکزی صندوق و خزانه دولت بود که هر وقت می‌خواست از آن پول برداشت کرده و یا نقدینگی چاپ کرده و روانه بازار می‌کرد.

منبع : خبرگزاری فارس

Administrator

Administrator