بیست و پنجمین نشست کمیسیون حمل و نقل و ارتباطات برگزار شد دردسرهای پرداخت دلاری عو?

مقالات 24 مهر 1391 111 بازدید

اتاق نیوز- در بیست و پنجمین نشست کمیسیون حمل و نقل و ارتباطات اتاق تهران و در حضور نمایندگان بخش خصوصی از شرکت های حمل و نقل و سازمان بنادر و کشتیرانی در کنار یکدیگر نشستند تا به مشکل تازه پرداخت ارزی حقوق و عوارض بر کشتی های خارجی بپردازند. مشکلی که تاکنون سازمان بنادر راه حلی برای آن پیدا نکرده و چشم همه به بانک مرکزی است تا چاره ای برای این مشکل جدید بخش خصوصی پیدا کند.

در ابتدای این نشست ابتدا غلامحسین امیری مشاور کمیسیون با طرح مساله تازه به مشکل شرکت های حمل و نقل برای پرداخت هزینه ها اشاره کرد و گفت: «پیش از این هزینه حقوق و عوارض کشتی به صورت ریالی به سازمان بنادر و کشتیرانی پرداخت می شده است اما اکنون سازمان با صدور یک ابلاغیه خواستار پرداخت این هزینه به صورت دلاری شده است در حالی که راه حلی برای این پرداخت نیست چون سیستم بانکی انتقال ارز را انجام نمی دهد.» فعالان حوزه حمل و نقل نیز با انتقاد از این تغییر و مشکلات پرداخت ارزی هزینه های بندری خواستار این شدند که سازمان بنادر و کشتیرانی برای دریافت هزینه به روال قبل برگردد تا مشکل پرداخت و تبعات بعدی آن نیز حل شود.

هزینه باید دلاری پرداخت شود
معاون امور بندری سازمان بنادر و کشتیرانی که در این نشست حاضر بود برای رفع ابهامات در مورد این ابلاغیه جدید به صحبت در مورد آن پرداخت و توضیح داد که پرداخت ارزی حقوق و عوارض کشتی های خارجی قانوناً به صورت ارزی بوده و باید به همین صورت پرداخت شود. محسن صادقی‌فر گفت: «تمام هزینه های بندری ریالی است و کسی هم حق ندارد هزینه های بندری را به صورت ارزی دریافت کند. اما آنچه که اعلام شده باید به صورت دلاری دریافت شد بحث حقوق و عوارض بر کشتی است که آن هم فقط برای کشتی های خارجی منظور می شود.» صادقی فر افزود: «چون در این گونه معاملات همه چیز دلاری است ما هم نمی توانیم به صورت ریالی هزینه را دریافت کنیم.»

معاون بندری سازمان بنادر و کشتیرانی هم چنین در پاسخ به پرسش فعالان حمل و نقل در مورد پرداخت ریالی که تا چندی پیش صورت می گرفته توضیح داد: «قبلا برای تسهیل پرداخت این هزینه، ما آن را به صورت ریالی و یا سایر ارزهای رایج با نرخ تبدیل بانک مرکزی هم دریافت می کردیم اما با تغییراتی که در نرخ ارز صورت گرفته، از بانک مرکزی هم به ما ابلاغ شده که این هزینه حتما باید به صورت ارزی دریافت شود». محسن صادقی فر به سودجویی برخی عامل‌ها (agent) از تغییرات نرخ ارز در چند هفته گذشته اشاره کرد که هزینه را از کشتی خارجی به صورت دلار دریافت می‌کردند اما با تبدیل آن به ریال در بازار آزاد و پرداخت ریالی به سازمان بنادر سودهای کلانی را نصیب خود کرده اند. او با تایید مشکل موجود در واریز این هزینه گفت که این مشکل باید توسط بانک مرکزی حل شود.

اما رئیس کمیسیون حمل و نقل و ارتباطات هم با تاکید بر این که شرکت های حمل و نقل در اصل پرداخت این هزینه و حتی ارزی بودن آن مشکل ندارند گفت: «مشکل اصلی نحوه پرداخت است. چون خرید و فروش دلار انجام نمی گیرد» مسعود خوانساری افزود: «هیچ کس بحث ندارد که پرداخت دلاری باشد یا ریالی. مساله فقط و فقط نحوه پرداخت است که سازمان بنادر با کمک بانک مرکزی باید آن را حل کنند. هر طور که بگویند هم این پرداخت توسط شرکت های حمل و نقل پرداخت می شود».

ریال با نرخ دلار سه هزار تومانی بگیرید
بهروز دولتشاهی دبیر انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته به عنوان راه حل مساله از سازمان خواست تا به پرداخت ریالی توسط شرکت های حمل و نقل اکتفا کند اما برای نرخ تبدیل دلار به ریال از نرخ اتاق مبادلات ارزی استفاده کند. او افزود: «اصلا تعرفه دلاری را کنار بگذارید. مساله این است که یک مبنای مشخص وجود داشته باشد. با نرخ دلار سه هزار تومانی ریال بگیرید». اما محسن صادقی‌فر با غیرقانونی خواندن این مساله گفت که سازمان بنادر باید همان نرخ ۱۲۲۶ تومان را لحاظ کند اما پرداخت باید به صورت دلاری باشد نه ریالی.

شرکت‌های حمل‌و‌نقل هم نمی‌توانند دلار بگیرند
سیده فاطمه مقیمی دیگر عضو کمیسیون هم با اشاره به این که مساله نوسانات ارزی تنها دغدغه دولت و سازمان دولتی نیست، بخش خصوصی را بزرگترین متضرر این نوسانات دانست و دغدغه ارز را مساله کل جامعه اقتصادی خواند. مقیمی گفت: « عامل‌ها دلار می گیرند اما آن را به کجا باید واریز کنند؟ نمی توانند دلار را حوله کنند. از طرفی اگر من وارد بازار ارز شوم هم خودم متخلف شناخته می شوم و هم این که کالایم به عنوان کالای قاچاق برچسب می خورد».

سیده فاطمه مقیمی با تشبیه اقتصاد به یک کلاف سردرگم ادامه داد: «وقتی من نمی توانم دلار بگیرم چگونه باید به شما دلار پرداخت کنم؟ باید بروم از کدام بازار آزاد دلار تهیه کنم تا به شما بدهم؟». این فعال حوزه حمل و نقل تاکید کرد که باید با مسئولان تصمیم‌گیر این حوزه از جمله مقامات بانک مرکزی نشست برگزار کرد تا بتوان برای این مشکل راه حلی یافت.

محمد عیقرلو دیگر فعال این حوزه با بیان این که سود ناشی از مشکلات ارزی به جیب چارترها می رود گفت: «آقای صادقی فر گفتند که عامل‌ها از نوسانات ارزی سود بردند. اما کاش این گونه بود. به هر حال عامل‌ها هم ایرانی هستند و حداقل ما امیدوار بودیم که پول در ایران مانده و در دست ایرانی هاست در حالی که این تفاوت قیمت ارز و مشکلات ناشی از آن به جیب چارترهای در دبی می رود.»

رئیس هیات مدیره انجمن شرکت های حمل و نقل اما از نحوه انعکاس خبر توسط سازمان بنادر و کشتیرانی در رسانه ها گلایه مند بود. جواد سمساریلر با بیان این که همه فعالان حوزه از قوانین و مقررات و رویه‌ها مطلع هستند گفت: «چرا سازمان بنادر و کشتیرانی باید در توجیه کار خود به رسانه ها بگوید که شرکت های حمل و نقل دلار می گیرند و در بازار آزاد می فروشند و بعد به سازمان بنادر ریال می دهند؟ این یک اتهام است». سمساریلر ادامه داد: «وقتی سازمان بنادر و کشتیرانی نمی‌تواند یک حساب اعلام کند که برایش دلار واریز کنند چطور شرکت‌های بخش خصوصی می‌توانند این کار را بکنند؟ وقتی نمی‌شود ارز خارجی وارد کرد چطور ما وارد می‌کنیم و در بازار می‌فروشیم؟».

استفاده از صرافی مورد اعتماد یا نرخ اتاق مبادلات
محمدمهدی راسخ با اشاره به این که وضعیت به گونه ای نیست که با یک نشست با بانک مرکزی مشکل حل شود گفت: «باید برای این مساله به دنبال راه حل بود تا مشکل شرکت های حمل ونقل حل شود».

دبیرکل اتاق تهران توضیح داد: «یک راه حل این است که سازمان بنادر و کشتیرانی با یک صراف مورد اعتماد وارد مذاکره شود به طوری که آن صراف ارز را به حساب سازمان بنادر و کشتیرانی واریز کند. دومین راه حل هم این است که سازمان نرخ اتاق مبادلات را بپذیرد تا شرکت های حمل و نقل با نرخ اتاق مبادلات ارز به سازمان معادل ریالی هزینه را واریز کنند.» راسخ هم چنین برای قانونی بودن این کار به سازمان بنادر پیشنهاد داد تا از ستاد تدابیر ویژه کمک گرفته شود. او افزود: «می توان با ارسال نامه ای به این ستاد از آنان خواست تا این مساله را حداقل برای مقطع فعلی مصوب کنند».

در ادامه نشست نمایندگان بخش خصوصی به مشکلات صدور ترخیصیه کالا اشاره کردند و از صادقی فر خواستار حل مشکل شدند. نمایندگان سازمان بنادر و کشتیرانی هم با تایید وجود این مشکل دلیل آن را نقص اطلاعات سیستمی و انحصارطلبی یک شرکت خاص خواندند.

گمرک مشکلش را با بیمه ها خودش حل کند
هم چنین جواد سمساریلر با اشاره به مشکلی که برای شرکت های حمل و نقل در رابطه با بیمه پیش آمده از گمرک کشور انتقاد کرد و گفت: « چند روزی است که گمرک جلوی ترانزیت را به خاطر مشکلاتی که با برخی بیمه ها دارد گرفته و فقط به برخی شرکت های خاص بیمه اجازه کار می دهد. در حالی که تنها دو روز قبل از اجرای این طرح این تصمیم را اعلام کرده بودند».

رئیس هیات مدیره انجمن شرکت های حمل و نقل با انتقاد از این که گمرک خودش باید مشکلش را با بیمه ها حل کند گفت: «ما نمی توانیم هر روز با یک بیمه قرارداد ببندیم. گمرک خودش باید مشکلاتش را با شرکت های بیمه حل کند».

در ادامه نشست کمیسیون حمل و نقل و ارتباطات اتاق تهران نمایندگان بخش خصوصی به سایر مشکلات ناشی از نوسانات اخیر ارز از جمله خروج شرکت هواپیمایی ایرآسیا و یا گران شدن هزینه های حمل و نقل پرداختند. بالا رفتن شدید قیمت لاستیک اتوبوس از دیگر مشکلاتی است که این روزها گریبانگیر حمل و نقل جاده ای شده است. به گفته فعالان این حوزه افزایش قیمت یک جفت لاستیک به ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان باعث افت کیفیت خدمات حمل و نقل جاده ای شده است.

اما در انتهای این نشست اعضاب کمیسیون حمل و نقل و ارتباطات اتاق تهران با تاکید بر حل مساله پرداخت هزینه حقوق کشتی های خارجی از مسئولان سازمان بنادر خواستند تا زودتر در این مورد تصمیم بگیرند.

منبع: اتاق نیوز

Administrator

Administrator