بهترین کشور برای به دنیا آمدن»، سوئیس اول شد/ رتبه ایران، ترکیه، امارات و

اخبار ایران و جهان 06 آذر 1391 114 بازدید

پس از سوئیس، کشورهای استرالیا، نروژ، سوئد، دانمارک، و سنگاپور در جدول بهترین کشورها برای به دنیا آمدن قرار دارند…پس از ایران نیز، به ترتیب کشورهای تونس، مصر، بلغارستان، ال‌سالوادور، فیلیپین، و سری‌لانکا قرار دارند. سه کشور قعر این جدول به ترتیب اوکراین، کنیا و نیجریه هستند. / از جمله شاخص‌های مورد محاسبه در این جدول، کیفیت زندگی، میزان ابراز رضایت در نظرسنجی‌ها، اقلیم و جغرافیا، چشم‌انداز اقتصادی، شیوه کشورداری، انسجام اجتماعی و… بوده اند.

هفته نامه انگلیسی اکونومیست،‌ کشور سوئیس را بهترین کشور برای به دنیا آمدن معرفی کرد.
 
به گزارش انتخاب؛ این هفته نامه در جدولی که نام 80 کشور در آن به چشم می خورد،‌‌ نام ایران را در جایگاه پنجاه و هشتم قرار داده است.

پس از ایران که در جایگاه پنجاه و هشتم قرار گرفته به ترتیب کشورهای تونس، مصر، بلغارستان، ال‌سالوادور، فیلیپین، و سری‌لانکا قرار دارند. سه کشور قعر این جدول به ترتیب اوکراین، کنیا و نیجریه هستند.
 
پس از سوئیس، کشورهای استرالیا، نروژ، سوئد، دانمارک، و سنگاپور در جدول بهترین کشورها برای به دنیا آمدن قرار دارند.
 
آمریکا و آلمان هر دو در رتبه شانزدهم، امارات متحده عربی در جایگاه  هجدهم و ترکیه در جایگاه پنجاه‌ و یکم قرار گرفته‌اند.

نیمی از ده کشور صدر جدول از کشورهای اروپایی هستند، اما در میان ده کشور نخست، در حوزه یورو تنها کشور هلند (با رتبه هشتم) دیده می‌شود.
 
از جمله شاخص‌های مورد محاسبه در این جدول، کیفیت زندگی، میزان ابراز رضایت در نظرسنجی‌ها، اقلیم و جغرافیا، چشم‌انداز اقتصادی، شیوه کشورداری، انسجام اجتماعی و… بوده اند.

قابل ذکر است، این شرکت جدول مشابهی نیز در سال ۱۹۸۸ منتشر کرده‌ بود که در آن، ایران در جایگاه ۴۸اُم قرار داشت. با این حساب، با وجود آن که در آن سال کشور ایران هشت سال جنگ با عراق را پشت سر گذاشته‌ بود، جایگاه آن هنوز 10 رتبه بالاتر از رتبه کنونی قرار داشت.

منبع : بازتاب

Administrator

Administrator