بهبود عملکرد صادراتی ایران در هفته‌های اخیر/افت صادرات در تابستان 99 جبران می‌شود

22 خرداد 1399 332 بازدید

رییس کنفدراسیون صادرات ایران از بهبود نسبی عملکرد صادراتی کشور در هفته‌های گذشته خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ حمد لاهوتی اظهار داشت: با شیوع ویروس کرونا در تمامی نقاط جهان، صادرات ایران نیز همچون آمارهای جهانی افت کرد و ما در فروردین امسال با توجه به بسته بودن بسیاری از مرزهای مشترک، عملا نتوانستیم صادرات سال‌های گذشته خود را ادامه بدهیم.

به گفته وی، آمارهایی که از صادرات ایران در اردیبهشت امسال منتشر شده نشان از بهبود ۶۰ درصدی عملکرد در قیاس با آمار فروردین دارد، اما در مقایسه با صادرات در اردیبهشت سال گذشته، آمار افتی ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد.

رییس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه بسیاری از کشورهای جهان، کاهش تجارت را پیش‌بینی کرده‌اند، بیان کرد: برخی نهادهای بین المللی پیش‌بینی کرده اند که تجارت جهانی در سال ۲۰۲۰ و تحت تاثیر شیوع کرونا، حدودا ۳۰ درصد کاهش پیدا کند. همچنین کشوری همچون آلمان پیش‌بینی کرده که تحت تاثیر شیوع کرونا، درآمد سرانه‌اش شش درصد افت خواهد کرد. از این رو کاهش آمارهای صادراتی پیش‌بینی بسیاری از کشورها در سال جاری است.

لاهوتی در پاسخ به این سوال که افت صادرات ایران تحت تاثیر کرونا تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، توضیح داد: با توجه به اینکه فعالیت بسیاری از مرزها از سرگرفته شده و کشورها برخی محدودیت‌ها را کاهش دادند، پیش‌بینی ما این است که در هفته‌های پیش‌رو میزان صادرات ایران افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: در صورتی که اتفاق جدید و غیرقابل پیش‌بینی رخ ندهد، می‌توان انتظار داشت که ظرف شش ماه ابتدایی سال جاری، بخشی از خسارات وارد شده به آمار صادراتی ایران جبران شود و در شش ماهه دوم سال، حتی توان هدف‌گذاری برای افزایش صادرات نیز وجود دارد.

به گزارش ایسنا، بر اساس آمار اتاق بازرگانی تهران، میزان صادرات ایران در فروردین ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدودا ۳۹ درصد کاهش یافت.

با بازگشایی نسبی مرزها و کاهش محدودیت‌ها، پیش‌بینی می‌شود افت صادرات ثبت شده در ماه‌های گذشته، در تابستان امسال کاهش یابد./ایسنا